Grand Prix festivala produkciji RAI
U kategoriji dokumentarnog programa, “Zlatna maslina“ je pripala filmu “Ruanda, život teče dalje”
Italijanski igrani film “Maks i Helena” osvojio je Grand Prix jubilarnog XX Internacionalnog TV Festivala Bar (ITF). Odlukom žirija u kojem su bili Antonio Bruni iz Italije, Apio Amolo iz Švajcarske, Oliver Gecl iz Njemačke, Izraelac Tali Ohaion i Danilo Marunović iz Crne Gore, ovo djelo u produkciji RAI/Italija osvojilo je i “Zlatnu maslinu” u kategoriji igranog programa.
“Film je nagrađen zbog visoke produkcijske vrijednosti, režije, glume i scenarija. Svi ovi elementi čine jedinstvenu ljubavnu priču za vrijeme Holokausta”, obrazložio je žiri.
U istoj kategoriji, “Zlatne masline” dobili su irački film “Ljubavnici umiru stojeći” za najbolji autorski pristup, “Američka pisma” Češke TV za najbolji vizuelni identitet. Federik Bajer Azem i Delbar Doski nagrađeni su za najbolje role u francuskom ostvarenju “Sve je lažno” i iračkom filmu “Gdje je zemlja”.
Tokom četiri festivalska dana prilkazano je 88 takmičarskih programa iz 41 zemlje u izboru selektora Sanje Jovanović, Nataše Baranin i Aleksandra Bečanovića.
“Jubilarni ITF je premašio sva očekivanja, ostvarili smo plan - koncepcijski ga veoma izmijenili udvostručenjem takozvanih pratećih programa. Događaji su realizovani na pet lokacija širom Bara. Izveli smo festival sa samo jednog punkta, pojačali njegovu TV novinarsku komponentu, organizacijski postavili nove standarde i time nametnuli sebi još veće obaveze za 2016. godinu”, ocijenio je za “Vijesti“, umjetnički direkltor ITF-a Sabrija Vulić.
U prestižnoj ITF-a kategoriji dokumentarnog programa, “Zlatna maslina“ je pripala filmu “Ruanda, život teče dalje” belgijske kuće “Julie Freres”, koji je genocid u Ruandi predstavio očima ženskih žrtava obrednih silovanja. Za najbolji autorski pristup nagrađen je francuski dokumentarac “Kopilad” o ulozi žena u patrijarhalnoj monarhiji rastrzanoj između tradicije, modernog vremena i islama, a za najbolji vizuelni identitet film RAI “Kejtin izbor”, o akcijama italijanske mornarice u spasavanju migranata u Sredozemnom moru.
“Zlatna maslina” za ekologiju i turizam pripala je brazilskom filmu “Na licu mjesta”, a nagrada “Zlatna maslina Dragan Radulović”, u kategoriji dječjeg TV programa, francuskom filmu “Vučja glava” u produkciji Džonatana Hazana. Irski film “Brenda” bio je najbolja kratka TV forma, a produkcijska nagrada ITF-a dodijeljena je mađarskoj kući MTVA.
Specijalnu nagradu žirija dobili su naš film “Eoha” u produkciji Vladimira Perovića. Kako se navodi u obrazloženju žirija “autor je duboko zaronio u atmosferu krševite metafizike crnogorskog prostora i u apsolutnom odsustvu tragova moderne civilizacije ispričao nevjerovatnu priču o povezanosti čovjeka i životinje“. Specijalnim priznanjem nagarđeni su i španski film “Crvena folija“ i “Milosrdna kraljica“ TVCG.
U okviru festivala, u Dvorcu kralja Nikole, organizovane su autorske večeri Gorana Milića, Milomira Marića i Vanje Bulića.
Neophodno uključivanje regionalnih javnih servisa
“Okrugli sto o budućnosti festivala dao nam je veoma značajne smjernice za razvoj ITF-a koji je sada najveća i najznačajnija TV smotra Jugoistočne i Srednje Evrope, i koji se sve više i brže približava standardima TV festivala u Edinburgu, Berlinu, Monte Karlu i Kopenhagenu. TV stvaraoci iz cijelog regiona dali su konstruktivne sugestije. Nakon mnogo godina čuli smo i utemeljivača ITF-a Pera Radovića. Bitno je da su se uključili i predsjednik Opštine Bar dr Zoran Srzentić i opštinski sekretar za opštu upravu dr Boris Mijović. Ideje sežu od poboljšanja selekcije i same organizacione forme ITF-a koji je još uvijek NVO, do toga da se mnogo više uključe regionalni javni servisi. Zato i ističem da ITF ima izuzetan potencijal”, istakao je Vulić.
( Radomir Petrić )