Marković: Više nego duplo povećane direktne investicije iz država NATO
"Na NATO tenderima 80 odsto poslova dobijaju mala i srednja preduzeća. To je odlična prilika da crnogorske kompanije postanu dio globalnog tržišta"
Preliminarni podaci pokazuju da su direktne strane investicije iz država članica NATO-a u Crnu Goru u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle godine porasle za 118,8 odsto (ili 273 miliona eura nominalno) što je više nego duplo, dok je broj turista iz država članica koji su posjetili Crnu Goru viši za 25 odsto (ili 130.000 više gostiju među ukupnih 650.000), rekao je predsjednik Vlade Duško Marković u Skupštini na Premijerskom satu.
"Ovi podaci najbolje svjedoče da su naša očekivanja bila opravdana, i potvrđuju činjenicu da je partnerstvo s najmoćnijim državama današnjice najbolja garancija poslovnog i investicionog ambijenta", rekao je premijer.
On je kazao da uprkos snažnom rastu investicija iz ovih država, da se ekonomski efekti očekuju u dužem periodu "uz još veće investicije, i to ne samo iz država članica NATO-a, nego i iz drugih zemalja koje traze sigurnu i bezbjednu destinaciju za svoj kapital".
"Uostalom, svjedoci smo svakodnevnog interesovanja renomiranih svjetskih kompanija za ulaganja u oblasti turizma, energetike, poljoprivrede i drugih razvojnih grana. Takođe, efekti NATO članstva mogu se mjeriti i kroz poboljšanje međunarodnog rejtinga kod međunarodnih finansijskih institucija i investicionih fondova, što bi posredno moglo uticati i na ostvarivanje povoljnijih uslova zaduživanja na međunarodnom finansijskom tržištu. Zbog svega toga je Moody’s prije dva mjeseca poboljšao izglede crnogorske privrede iz stabilnih u pozitivne".
Marković je rekao da je članstvo u NATO velika šansa i za našu privredu.
"Dodjelom NATO koda crnogorski privrednici imaju mogućnost da svoje proizvode i usluge plasiraju na tržište država članica, i da budu dobavljači za NATO potrebe. Na NATO tenderima 80 odsto poslova dobijaju mala i srednja preduzeća. To je odlična prilika da crnogorske kompanije postanu dio globalnog tržišta. A na zahtjev privrede već do sada dodijeljen je 177 NATO kod, što znači da crnogorski proizvodi već mogu učestvovati na tenderima za snabdijevanje Sjeverno-atlantskog saveza. Među njima su kodovi za namjensku industriju kao što je proizvodnja oružja, ali i robe široke potrošnje i prehrambeni proizvodi. Najveću korist od ovog procesa za sada je imala upravo namjenska industrija, poljoprivreda, zatim agencije koje pružaju lučke i špediterske usluge, organizatori aranžmana kongresnog turizma, softverske firme i druge. Našoj privredi su potrebni stručnjaci i mogućnosti zapošljavanja i stažiranja u strukturama i specijalizovanim agencijama Alijanse. Naši mladi studenti su u mogućnosti da dodatno unaprijede svoja znanja kroz programe u različitim oblastima, a zatim da stečena znanja i vještine primjene u svojoj budućoj profesiji u Crnoj Gori", rekao je Marković.
( Vijesti online )