Erdogan: EU se kasno probudila
Portparol turske vladajuće Stranke pravde i razvoja (AK) Omer Čelik rekao je danas da još nije postignut zaključni dogovor o mogućih tri milijarde eura EU pomoći Turskoj i da se razgovori o akcionom planu nastavljaju
Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan rekao je danas da se Evropska unija kasno probudila kada je u pitanju značaj njegove zemlje u prijemu talasa sirijskih izbjeglica i optužio je EU za neiskrenost u razgovorima oko ulaska njegove zemlje u EU uprkos nedavnim pomacima.
Lideri EU odobrili su juče akcioni plan kako bi se Turskoj pomoglo da suzbije priliv migranata, a zauzvrat će dobiti ustupke iz Brisela, uključujući lakše dobijanje viza.
Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je nakon sastanka lidera EU da Unija razmatra finansijsku pomoć Turskoj od oko tri milijarde eura kako bi joj pomogli da zadrži sirijske izbjeglice na svom tlu i odvrati ih od odlaska u Evropu.
Ona je dodala da su se lideri dogovorili da revitalizuju proces prijema Turske u EU i otvore nova poglavlja u pregovorima, ali bez odluke o tome koja će poglavlja to biti, prenio je Rojters.
Merkelova je u četvrtak rekla da Evropa mora sarađivati s Turskom koja je odigrala ključnu ulogu, jer je primila gotovo dva miliona Sirijaca i najveći je putni pravac za migrante koji idu u Evropu.
Portparol turske vladajuće Stranke pravde i razvoja (AK) Omer Čelik rekao je danas da još nije postignut zaključni dogovor o mogućih tri milijarde eura EU pomoći Turskoj i da se razgovori o akcionom planu nastavljaju.
Erdogan je rekao da je ključna uloga njegove zemlje u rješavanju izbjegličke krize ojačala poziciju Turske kada je u pitanju njeno pristupanje EU.
"Zapad i Evropa se po pitanju bezbjednosti i stabilnosti oslanjanju na našu bezbjednost i stabilnost. Oni su to sada prihvatili. U razgovorima koje sam prošle sedmice vodio u Briselu, oni su prihvatili sve to. Ništa od toga se ne može dešavati bez Turske. Ako je to tako, zašto nas ne prime u EU. Problem je jasan ali oni nisu otvoreni", rekao je Erdogan.
On je rekao da je Turska na rješavanje izbjegličke krize do sada potrošila osam milijardi dolara a da su od svjetske zajednice do sada primili pomoć u iznosu od 417 milionara dolara i podsjetio da se u Turskoj nalazi 2,2 miliona Sirijaca i 300.000 Iračana.
Čelik je rekao da su migrantska kriza i pregovori o ulasku Turske u EU dvije odvojene stvari i da članstvo u EU ne bi trebalo da bude "pitanje političkog podmićivanja".
EU je Turskoj ponudila moguće i tri milijarde eura pomoći i mogućnost liberalizacije viznog režima, kao i ubrzavanje pristupnih razgovora, a da zauzvrat pomogne u rješavanju velikog priliva migranata u Evropu, prenio je Rojters.
Za mnoge Turke, pitanje putovanja u Evropu bez viza daleko je važnije od samog članstva u EU, navodi britanska agencija.
Njemačka kancelarka Angela Merkel u nedjelju putuje u Ankaru, gdje će razgovarati s predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom.
( Tanjug )