Neki antibakterijski sapuni imaju isti efekat kao i obični
Naučnici su istražili efekat antibakterijskog sapuna na 20 opasnih bakterija, poput Escherichie coli, Listerie monocytogenes i Sallmonele enteritidis
Antibakterijski sapuni koji sadrže hemikaliju triklosan nisu ništa efikasniji od uklanjanja bakterija sa vaših ruku nego obični sapuni, rezultat je novog istraživanja objavljenog u Journal of Antimicrobial Chemotherapy. Takav zaključak nameće pitanje o nužnosti korišćenja te hemikalije, koja je označena kao potencijalno opasna.
Tržište antibakterijskim sapunima je vrlo jako i vrijedi milijardu dolara godišnje, i to samo u SAD.
Najrašireniji antiseptički agens koji se koristi u tim sapunima, triklosan, povezan je sa otpornošću na antibiotike, alergijama, te miješanjem u sistem hormona kod sisara. Zabrinjavajuće, jedno istraživanje dokazalo je da je triklosan potencijalno kancerogen. Ti potencijalno opasni efekti naveli su Ministarstvo za hranu i lijekove u SAD da bolje istraži te sapune i, po mogućnosti, ih zabrani.
Naučnici su istražili efekat antibakterijskog sapuna na 20 opasnih bakterija, poput Escherichie coli, Listerie monocytogenes i Sallmonele enteritidis. Tim naučnika stavio je bakterije u petrijeve posude s antibakterijskim ili običnim sapunom. Nakon toga su 20 sekundi zagrijavali te posude na 22 ili 40 °C, što je predstavljalo simulaciju izloženosti toploj i vrućoj vodi.
Nakon toga testirali su antibakterijski sapun u realnom životu, a ne samo u laboratoriji. Volonteri su dozvolili da im se ruke prekriju bakterijom Serratia marcescens (vrsta koja se često nalazi u kupatilima i zamoljeni su da peru ruke tridesetak sekundi koristeći ili obični sapun ili antibakterijski sapun koji sadrži 0,3% triklosana, dozvoljeni maksimum u proizvodima koji se prodaju u EU, Kanadi, Australiji, Kini i Japanu.
Nakon što nisu uspjeli da nađu razliku u efikasnosti po tom pitanju između sapuna, naučnici su ispitali koliko triklosanu treba da ubije bakteriju. Koristeći istu koncentraciju kao i ranije, dokazali su da je jedino djelotvoran nakon što su mikroorganizmi bili umočeni u njega preko devet sati.
Naučnici stoga sugerišu da bi kupce trebalo upozoriti da antibakterijski sapun koji sadrži triklosan možda nije djelotvoran kako se tvrdi.
"Sapun bi trebalo zabraniti i neophodno je istražiti efekte proizvoda koji mogu da zbune korisnike", navodi Min Suk Rhee, koautor istraživanja.
Znanost.hr
( Vijesti online )