Ombudsman: Pružali smo nesumnjivu podršku pravima LGBT populacije

Iz kancelarije ombudsmana kazali su da se ombudsman povodom napada na osobe LGBT populacije više puta oglašavao i tražio oštre reakcije, prateći posebno predmete koji su bili u radu kod organa za prekršaje i sudova u Crnoj Gori.

80 pregleda0 komentar(a)
šućko baković, Foto: Boris Pejović
16.09.2015. 17:37h

Institucija Zaštitnika ljudskih prava (ombudsman) pružala je nesumnjivu i jasno iskazanu podršku pravima LGBT populacije, o čemu svjedoči učešće na svim pride manifestacijama do sada, kao i jedno vrijeme istaknuta zastava duginih boja ispred institucije, saopšteno je iz Institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

Oni su se oglasili povodom teksta Milivojević podnio ostavku u LGBT Forum Progresu objavljenom danas na portalu "Vijesti".

"Osim toga, iako smo bili uskraćeni za veći broj informacija i o događajima tek naknadno bili obavještavani, gdje god je za to postojala mogućnost sproveli smo postupak pred ovom institucijom, a tamo gdje to nije bilo moguće i zakonom dozvoljeno intervenisali ukazivanjem, odlaskom u nadležne institucije, zahtjevom za intervencijama i podizanjem nivoa svijesti ovih institucija u cilju zaštite LGBT prava. Konačno, neposredno pred sporne događaje ukazali smo na nedopustivost homofobnog ponašanja koje može uzrokovati animozitet i povodom parade u Nikšiću", ističe se u saopštenju.

Dodali su da se ombudsman povodom napada na osobe LGBT populacije više puta oglašavao i tražio oštre reakcije, prateći posebno predmete koji su bili u radu kod organa za prekršaje i sudova u Crnoj Gori.

"Početkom ovog mjeseca zamjenik ombudsmana je telefonom pozvao predstavnike NVO ove populacije sa ciljem da se upozna o pripremama nastupajućih događaja i utvrdi mogući način djelovanja. Iako nam je obećano da će nas predstavnici ovih organizacija (uključujući i LGBT Forum progres) posjetiti i iznijeti svoja zapažanja o situaciji u državi i predstojećim događajima, do tog susreta nije došlo sasvim sigurno ne voljom ombudsmana. Isto se desilo i kada smo zatražili bliže informacije povodom odlaganja prethodnog događaja iz aprila, povratne informacije od organizatora jednostavno nijesmo dobili", navodi se u saopštenju.

Iz ove institucije su kazali da u odnosu na rad drugih institucija ombudsman zadržava pravo da ne komentariše pojedine, ali naglašava da se upravo pred Savjetom za zaštitu od diskriminacije vodila rasprava o tome ko je i šta uradio ovim povodom, pri čemu je i sam Milivojević utvrdio da saradnja sa institucijom ombudsmana napreduje, na čemu su mu zahvalni.

"Prije nego je parada uopšte i počela, na zahtjev LGBT poslenika već su otvorena tri ispitna postupka povodom događaja koji su prethodili zabrani (obzirom da se radi o zakonom uređenoj povjerljivoj proceduri to nećemo navoditi protiv koga i zašto). Molili smo predstavnike LGBT NVO, koje su zatražile zabranu rada pojedinih političkih subjekata, da nam dostave saglasnost za pokretanje postupka protiv njih zbog govora mržnje, obzirom da je to najefikasniji vid procesuiranja od strane ove institucije. Ovo zato što bi se u slučaju nađene povrede lakše donosile preporuke i dalje procesuirao slučaj. Do danas tu saglasnost nijesmo dobili, iako je zakonom propisana kao obavezna u postupku po pritužbi", piše u saopštenju.

Po njihovim riječima, ombudsman u svom radu koristi praksu nacionalnih i posebno međunarodnih sudova u ovoj oblast kada je u pitanju pravo udruživanja i okupljanja, pa će i u ovom slučaju postupiti na isti način, a u jednom dijelu praksu je ustanovio i u svom radu na drugim predmetima po istim ili sličnim pritužbama.

"Ostavka Milivojevića je svakako lični čin i nije uputno komentarisati razloge, osim onih koji su poznati ovoj instituciji, a to smo već iznijeli. Sa druge strane, sama činjenica da se već treći put zabranjuje javno okupljanje mora izazvati posebnu pozornost i iz tog ugla pažljivo će se razmotriti ne sam motiv, već konkretan uzrok podnošenja ostavke Milivojevića, odnosno ono što ga je po njemu prinudilo na taj čin. Ova zabrana nije jedini, ali svakako može biti ključni indikator prava i sloboda LGBT osoba. Za bliži zaključak moraćemo vidjeti formu akta i razloge zabrane slobode okupljanja, a tek onda biti u prilici reći nešto više o tome da li je primijenjeno ograničenje dozvoljeno zakonom, ima li legitimni cilj, da li je neophodno u demokratskom društvu, odnosno proporcinalno svrsi koja se željela postići tim povodom. Ovi standardi su ne samo ustanovljeni, već kao takvi po sadržini obavezuju sve državne organe u Crnoj Gori", zaključuje se u saopštenju