Crna Gora postaje dio unije za zaštitu novih biljnih sorti

Kako su rekli iz Ministarstva, članstvo u UPOV-u će imati uticaj na poljoprivredne proizvođače, oplemenjivače, proizvođače sjemenskog i sadnog peproduktivnog materijala, kao i na državu u cjelini, u smislu regulisanja pitanja zaštite intelektualne svojine u svim sferama

0 komentar(a)
ljekovito bilje, Foto: Savo Prelević
14.09.2015. 16:35h

Crna Gora će 24. septembra postati 73. članica Međunarodne unije za zaštitu novih biljnih sorti (UPOV).

Iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja saopšteno je da je UPOV još jedna je međunarodna organizacija sa kojom taj Vladin resor uspješno sarađuje na punopravnoj osnovi.

UPOV (International Union for the Protection of New Varieties of Plants) je organizacija sa sjedištem u Ženevi, osnovana s ciljem da osigura efikasan sistem za zaštitu biljnih sorti i podstakne razvoja novih biljnih sorti, u cilju razvoja poljoprivrede.

„Zaštita biljnih sorti je ekskluzivno pravo dodjeljeno oplemenjivaču kao stvaraocu nove biljne sorte. Stvaranje novih sorti je složen proces koji zahtjeva veliki trud, znanje i finansijska ulaganja, ugradnju naučnih saznanja iz oblasti genetike, oplemenjivanja bilja i veliko iskustvo i sveukupna intelektualna saznanja stvaraoca nove biljne sorte“, kazali su iz Ministarstva.

Kako se navode, zaštita biljnih sorti, kao oblik zaštite prava intelektualne svojine, uvedena je da bi se oplemenjivačima omogućila ekonomska nadoknada za korišćenje njihovih sorti. „Oplemenjivači se, takođe, stimulišu da intenviziraju rad na stvaranju novih biljnih sorti, čime se direktno poboljšava proizvodnja hrane i sirovina“.

Pristupanje Crne Gore tom međunarodnom sistemu, kako je saopšteno, potvrda je da je Crna Gora uskladila sve propise u u ovoj oblasti.

„Da bi Crna Gora ispunila propise Svjetske trgovinske organizacije (STO) u oblasti prometa i prodaje sjemenskog i sadnog materijala, a takođe i u cilju zaštite sorti i njihovog slobodnog izvoza, potrebno je da obezbjediti zaštitu prava intelektualne svojine za biljne sorte. Članstvo u UPOV pruža model koji u potpunosti ispunjava uslove STO“, kaže se u saopštenju.

Kako su rekli iz Ministarstva, članstvo u UPOV-u će imati uticaj na poljoprivredne proizvođače, oplemenjivače, proizvođače sjemenskog i sadnog peproduktivnog materijala, kao i na državu u cjelini, u smislu regulisanja pitanja zaštite intelektualne svojine u svim sferama.

„Takođe, doprinjeće i povećanju tržišne konkurentnosti domaćih proizvoda na svjetskom tržištu, uz upotrebu velikog broja novih zaštićenih sorti, koje se odlikuju boljim proizvodno-tehnološkim svojstvima, većim prinosima, otpornijim na bolesti i štetočine, čime će se omogućiti kvalitenija biljna proizvodnja“, dodaje se u saopštenju.

Kako su rekli iz Ministarstva, uticaće na povećanje tržišne konkurentnosti, jer će mogućnost upotrebe novih zaštićenih sorti doprinjeti kvalitetnijoj biljnoj proizvodnji.