Oda Mugoši uz kritiku "Vijesti"
Sekretar Islamske zajednice Crne Gore (IZ) Fuad Čekić saopštio je da bivšem gradonačelniku Podgorice Miomiru Mugoši duguju veliku zahvalnost.
Reagujući na tekst “Ja Mugoši plaketu od 20 eura, a on nama oprostio 140 hiljada eura duga” (za Medresu), Čekić je optužio novinarku da nastavlja “neosnovano denunciranje” IZ, što “govori o uređivačkoj koncepciji”, ne osporivši, međutim, nijedan navod iz teksta.
Reagovanje prenosimo u cjelosti:
“Ne želimo se baviti uobičajenom praksom novinarke vašeg lista koja nastavlja neosnovano denunciranje Islamske zajednice i njenih čelnih ljudi; naime, to puno govori o uređivačkoj koncepciji i medijskim standardima koji se primjenjuju, ali zbog zaštite digniteta Islamske zajednice i njenih predstavnika želimo ukazati na nekoliko činjenica.
Iskonstruisanim, iz konteksta izvučenim tezama sa zatvorene sjednice najvišeg predstavničkog tijela - Saborne Islamske zajednice, pokušava se devalvirati i banalizovati saradnja koja je za mandata g. Miomira Mugoše, uspostavljena na relaciji Mešihat IZ - Glavni grad.
Činjenica je da je pod rukovodstvom gradonačelnika Mugoše, Skupština glavnog grada oslobodila Medresu u Milješu plaćanja nadoknade za komunalno uređenje. Takođe, nesporan je doprinos gradonačelnika Mugoše da Islamska zajednica u Crnoj Gori dobije lokacije za izgradnju Mešihata i Kulturnog centra u Staroj varoši i centralne džamije na Koniku. Za vrijeme njegovog mandata Glavni grad je finansijski pomogao opremanje gradske gasulhane na mezarju (muslimanskom groblju) na Cijevni i vratio Islamskoj zajednici ostatke Haverića džamije i mezarja u Golubovcima.
Islamska zajednica gospodinu Mugoši duguje veliku zahvalnost za uspostavljenu saradnju sa Glavnim gradom i ubijeđeni smo da će se takva praksa nastaviti i u mandatu sadašnjeg gradonačelnika gospodina Stijepovića (Slavoljuba).
Saradnja koju je Islamska zajednica ostvarila sa gopodinom Mugošom može poslužiti kao paradigma u saradnji sa ostalim predsjednicima opština u pogledu: povraćaja vakufa, odobravanja novih lokacija za mezarja i izgradnju džamija, pomoći pri izgradnju gasulhana i sl.
Sve što je urađeno u Podgorici i onim što je u fazi realizacije na području Glavnog grada i ostalih opština, samo je mali dio onoga što je ova država dužna vratiti Islamskoj zajednici - u procesu povraćaja oduzetih prava nad njenim vakufima, odnosno imovinom koja je oduzeta ili uzurpirana u periodu između dva svjetska rata i nakon 1945. godine.
Za Islamsku zajednicu proces restitucije nije, niti može biti završen, to je obaveza države i to je kao uočeni problem potencirano i sa strane relevantnih evropskih adresa. U tom kontekstu i kroz novi Zakon o slobodi vjeroispovijesti, tražićemo rješenja koja će biti na tragu stvaranja pretpostavki da se ovaj proces ubrza”.
Odgovor novinarke u sjutrašnjem štampanom izdanju Vijesti.
( Slavko Radulović )