Makedonija danas obilježava 24. godišnjicu nezavisnosti

Referendumu je prethodila Deklaracija o nezavisnosti koju je 25. januara 1991. usvojila prva višepartijska skupština, a 18. septembra 1991. skupština je usvojila Deklaraciju o prihvatanju rezultata referenduma o nezavisnosti Makedonije

5 komentar(a)
Arheološki muzej Skoplje, Makedonija, Foto: Shutterstock
08.09.2015. 11:10h

Makedonija danas obilježava 24 godine od održavanja referenduma na kojem se, 8. septembra 1991, ogromna većina građana izjasnila za nezavisnu i suverenu državu.

Na pitanje "Da li ste za nezavisnu Makedonju s pravom budućeg pridruživanja savezu suverenih jugoslovenskih država" potvrdno je odgovorilo više od 95 odsto građana koji su izašli na referendum.

Referendumu je prethodila Deklaracija o nezavisnosti koju je 25. januara 1991. usvojila prva višepartijska skupština, a 18. septembra 1991. skupština je usvojila Deklaraciju o prihvatanju rezultata referenduma o nezavisnosti Makedonije.

Naredni važan korak u jačanju nove države bilo je usvajanje Ustava 19. novembra 1991.

Nezavisnost Makedonije prva je priznala Bugarska, potom Turska, Slovenija, Hrvatska, Rusija i BiH. Monetarnu nezavisnost zemlja je dobila uvođenjem nove valute, denara, 26. aprila 1992, a Vojska Republike Makedonije uspostavljena je 18. avgusta.

Međunarodno pravni status zemlje definitivno je potvrđen na Generalnoj skupštini UN 8. aprila 1993. kada je Makedonija aklamacijom primljena kao 181. punopravna članica UN, ali pod privremenim imenom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija zbog neriješenog spora oko imena države sa Grčkom.

Zbog spora oko imena, Grčka već godinama blokira pristupanje Makedonije NATO-u i EU.

Skoplje danas ima diplomatske odnose sa 170 zemalja, a pod njenim ustavnim imenom priznale su je 135 države, među kojima su Kina, SAD i Rusija.

Najveći problemi s kojima se Makedonija suočavala tokom 24 godina nezavisnosti bili su trocifrena inflacija početkom devedestih, grčki embargo, kosovska izbeglička kriza i makedonsko-albanski etnički konflikt 2001. koji je okončan potpisivanjem Okvirnog sporazuma i dopunama Ustava.

Poslednjih nekoliko godina obilježilo je usklađivanje sa zakondavstvom EU, decentralizacija vlasti i reforma sistema odbrane, ali i politička i institucionalna kriza koja je kulminirala izlaskom opozicije iz Sobranja, aferama i masovnim antivladinim protestima, kao i izbjeglička kriza.

U skladu sa dogovorom koji je letos postignut uz posredovanje međunarodne zajednice, opozicioni poslanici vratili su se 1. septembra u parlament", a do 15. septembra treba da bude izabran tužilac koji će istražiti afere "Prisluškivanje" i "Puč".

Povodom Dana nezavisnosti, predsjednik parlamenta Trajko Veljanovski priredio je sinoć svečanu akademiju u makedonskom Sobranju kojoj su prisustvovali politički lideri, predstavnici prvog parlamenta, članovi diplomatskog kora i istaknute javne ličnosti.

Delegacija Sobranja danas će položiti vijence na spomenik palim borcima u Skoplju, a biće dodijeljene i nagrade 8. septembar za životno delo kao i za dostignuća u oblasti sporta.