Vučić i Rama: Susret koji je kasnio 25 godina

Prvi put u televizijskom studiju našla su se dva državnika

95 pregleda48 komentar(a)
Edi Rama, Aleksandar Vučić, Foto: Betaphoto
31.08.2015. 19:44h

Ne tako davno, naročito nakon fudbalske utakmice između Srbije i Albanije u Beogradu, koja je zamalo zapalila region, činilo se da Balkanom duvaju dobro poznati poznati vjetrovi sukoba.

Ipak, nakon prošlonedjeljnog Samita o Zapadnom Balkanu u Beču, sve izgleda potpuno drugačije. U glavnom austrijskom gradu potpisani su prvi sporazumi o razgraničenju između nekadašnjih jugoslovenskih republika, dijalog između Srbije I Kosova napreduje, a tako je, čini se na relaciji Beograd – Tirana.

U emisiji Okruženje, koja je večeras bila emitovana od 20 sati biti na programu TV "Vijesti", prvi put su se u televizijskom studiju našli premijeri Srbije I Albanije Aleksandar Vučić i Edi Rama.

Prvi put u televizijskom studiju našla su se dva državnika. Nakon konstatacije da njihov susret kasni 25 godina, Edi Rama je kazao:

"Ne možemo da budemo odgovorni za prethodnih 25 godina. Iako ste u pravu kada kaže da bi bilo dobro da se ovo što se dešava danas, dogodilo prije 25 godina. Ali, sada treba da radimo da nakon 25 godina ne bismo plakali zbog činjenice da u tih 25 godina nismo uradili ono što je trebalo", kazao je Rama

A ono što treba da urade je da se odnosi dvije zemlje pokrenu sa mrtve tačke

¨"Dakle, da mi pokušavamo da izvozimo što više u Albaniju, da oni prolaze što više kroz Srbiju, time ćemo svi da imamo koristi i da zarađujemo mnogo više. Ljudi će da žive bolje", kazo je Vučić

Ipak, da bi ta ideja zaživjela, prošle godine inicirano je da se radi sa mladima kroz Regionalnu kancelariju. Rama je svjestan da bi rezultati te ideje imali veliki značaj za region.

"Albanci i Srbi u cjelosti, mogu da učine za Balkan ono sto su Francuzi i Njemci uradili za Evropu poslije Drugog svjetskog rata. I, saradnja mladih je bila jedan od instrumenata tog istorijskog procesa koji je doprinio formiranju Evropske unije."

A, u stvaranju problema između Beograda i Tirane je u mnogome Kosovo. Iako različito gledaju na to pitanje, svjesni su da moraju da razgovaraju

"Šta je smisao ukoliko ne idemo da se dogovaramo i ne idemo da razgovaramo? Ovo je jedini mogući izbor. Jedino normalna politika može da donese prosperitet celom regionu. Ako te normalne politike nema bićemo izgubljeni i politički i ekonomski", kazao je premijer Srbije.

"Jasno je da postoji potpuno neslaganje oko pitanja statusa Kosova, ali ono što je važno u vezi sa ovim neslaganjem je da to nije kao ranije, ne postoje međusobne prepreke. Taj jedan aspekt koji nas dijeli ne sprečava nas da sarađujemo i faktički nastavljamo da pravimo konkretne korake u dijalogu između Srbije i Kosova", dodao je Rama.

Kaže da je ekonomija i ujedinjenje regiona kroz nju nešto o čemu mora da razmišlja

"Mi ovdje razgovaramo o jednoj ekonomskoj uniji koja će transformisati cijeli naš zajednički prostor - Srbiju, Kosovo, Albaniju, Makedoniju, Crnu Goru, BiH, u jedan prostor bez ijedne prepreke. Da li ima smisla da pričamo o velikoj Albaniji u ovim uslovima, kada smo u jednom potpuno drugom svijetu, u jednom potpuno drugom. Ja vjerujem da su svi ovi mitovi prošlosti hrana jednog primitivnog nacionalizma koji nema veze sa svijetom koji zaslužuju mladi", kazao je Rama.