Kurc: Srbija primjer uspjeha u regionu
„Za nas je odlučujuće da se nastavlja put ka većoj vladavini prava, čime se uklanjaju sve prepreke za investicije. Čestitao bih premijeru Vučiću i njegovoj vladi na naporima koje preduzma, a koje su značajan korak za bolju budućnost Srbije“, poručuje Kurc
Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc izjavio je da je Srbija, s gledišta primjene reformi i napretka, primjer uspjeha u regionu.
Šef austrijske diplomatije istakao je u intervjuu Tanjugu da je impresioniran reformama koje premijer Aleksandar Vučić sprovodi, navodeći da je svjestan da to ponekad nije lako i da postoje protivnici i nezadovoljni.
Međutim, kako je podvukao, reforme su neophodne i koriste zemlji, te vode ka povećanju investicija.
Prema njegovim riječima, i austrijska privreda je pozitivno zapazila reforme u Srbiji.
„Za nas je odlučujuće da se nastavlja put ka većoj vladavini prava, čime se uklanjaju sve prepreke za investicije. Čestitao bih premijeru Vučiću i njegovoj vladi na naporima koje preduzma, a koje su značajan korak za bolju budućnost Srbije“, poručuje Kurc.
Govoreći o okruženju Srbije, odnosno o stabilnosti u regionu, on je podsjetio da je bilo negativnih događaja, kao što su nemiri u Makedoniji, ali i tenzija među državama.
Istovremeno, ukazuje da se mnogo toga pozitivnog dogodilo.
„Kada pomislim kako je državnički Vučić reagovao na napade protiv njega lično, da je došlo do prodora u dijalogu Beograda i Prištine u Briselu. Sve su to pozitivni razvoji, koje treba cijeniti i ne smije se umanjivati njihov značaj“, smatra Kurc.
On je ocijenio da su dogovorom Beograda i Prištine u Briselu otklonjene sve prepreke i da više ništa ne stoji na putu otvaranja prvih poglavlja EU sa Srbijom. Kurc je istakao da su ti sporazumi od suštinskog značaja.
„Oni su bili neophodni za približavanje EU i donose stabilnost cijelom regionu zapadnog Balkana“, istakao je Kurc.
Posebno je četistao srpskom premijeru, ocijenivši da je Vučić „još jednom dokazao da je veliki državnik, koji strateški gleda na budućnost“. Vjerujem, dodao je, da građani Srbije, ali i cijelog regiona, imaju razloga da se raduju dogovoru u Briselu, jer on donosi donosi stabilnost, a to je ono što svi želimo u regionu.
Kurc je ponovio da je postizanjem sporazuma otklonjena i posljednja prepreka za otvaranje poglavlja sa Srbijom. „U Briselu ću u skladu s tim vršiti pritisak da dođe do otvaranja poglavlja“, naglasio je šef austrijske diplomatije.
On je podsjetio da je Austrija svjesno sa Srbijom nedavno organizovala u Briselu skup „Prijatelja Srbije“ u cilju otvaranja poglavlja.
Prema njegovim riječima, tada je bilo još par skeptičnih zemalja.
„Međutim, sada su, pitanja koja su tada pominjana, riješena u dijalogu u Briselu. Zato smatram da otvaranju poglavlja više nema ništa na putu, i mi ćemo to tražiti“, zaključio je Kurc.
Upitan za odnos Hrvatske prema manjinama, posebno u vezi sa odlukom vlasti u Vukovaru da uklone ćirilične natpise, on je izrazio uvjerenje da će se Zagreb odgovorno ponašati prema manjinama i prihvatiti njihove želje i potrebe.
„I mi smo imali slične diskusije sa Slovencima u pokrajini Koruškoj, ali smo to riješili. Želio bih da se i u Hrvatskoj može pronaći tako rješenje“; naglasio je Kurc.
Kada je riječ o talasu imigranata sa kojim je suočena cijela Evropa, šef austrijske diplomatije je ocijenio da je Srbija važan partner EU.
"Zahvalan sam premijeru Vučiću što je partner saradnje što se tiče našeg predloga za prilaženju rješavanja problema azilanata“, kazao je on.
Kurc smatra da je EU ostavila na „cjedilu“ zemlje zapadnog Balkana po pitanju talasa azilanata.
„Apsolutno je neprihvatljivo da Grčka samo propušta izbjeglice u Makedoniju i Srbiju. To ne smije da se dogodi i moramo od Grčke zatražiti da ispunjava svoje obaveze, ali je ujedno moramo i podržati“, smatra Kurc.
Pitanje azilanata je, prema njegovim riječima, problem i zapadnog Balkana, regiona koji je tranzitni. On je podsjetio da Austrija ove godine očekuje 70.000 azilanata, te podvukao da je potrebno evropsko djelovanje u rješavanju tog problema.
„Uspjeli smo da se bolje koordinišemo sa zemljama zapadnog Balkana oko tog pitanja, kako bi zajedno nastupali u Briselu“, naglasio je Kurc i ukazao da u Briselu trenutno postoji snažan fokus na rutu preko Mediterana i Italije.
Kurc ističe da gotovo istovjetan broj azilanata dolazi preko zapadno-balkanske rute, zbog čega je neophodno angažovanje i u tom regionu.
Šef austrijske diplomatije izrazio je i strijepnju zbog islamske radikalizacije u BiH i na Kosovu. Ukazao je da je prisutan masivan uticaj iz Saudijske Arabije i drugih država koje pokušavaju da nametnu „određene misli“ u BiH i na Kosovu.
„Tome nema mjesta u Evropi“, podvukao je Kurc.
Ministar je ukazao da je Austrija djelovala protiv tih tendencija zakonom o islamu, koji muslimanima daje veća prava, ali istovremeno postavlja i jasne granice u vezi finansiranja iz inostranstva, kao i onemogućava da se u Austriju dovode "propovjedači radikalne ideje".
Prema njegovim riječima, ne treba biti naivan pred ovom prijetnjom i zatvarati oči, već je neophodno snažno i odlučno djelovati.
Takođe je pohvalio i predsjedavanje Srbije OEBS-u, istakavši da je zvaničan Beograd zauzeo značajnu ulogu u rješavanju konflikta u Ukrajini.
On je izrazio zahvalnost šefu srpske diplomatije Ivici Dačiću što je izabrao austrijskog diplomatu da pregovara u Minsk-grupi.
"Važno je da Srbija bude i dalje tako aktivna i nadam se da ćemo uspjeti 2017. da mi nastavimo tim putem“, zaključio je Kurc, čija zemlja 2017. predsjedava OEBS-u.
( Tanjug )