Srbija i Makedonija: Milion eura nije dovoljno za azilante
Ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić ukazao je, na konferenciji za novinare, da je Evropa suočena sa najvećom izbjegličkom krizom od Drugog svjetskog rata, i da je riječ o seobi naroda, na čijem putu se nalazi Srbija kao zemlja tranzita
Srbija i Makedonija zatražile su danas u Beču da Evropska unija (EU) preduzme nešto po pitanju azilanata, s obzirom na to da milion EUR, koliko je izdvojeno za pomoć tim zemljama, nije dovoljno.
Ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić ukazao je, na konferenciji za novinare, da je Evropa suočena sa najvećom izbjegličkom krizom od Drugog svjetskog rata, i da je riječ o seobi naroda, na čijem putu se nalazi Srbija kao zemlja tranzita.
„Kada sam postao ministar unutrašnjih poslova 2008. broj podnijetih zahtjeva za dobijanje azila bio je 77, a u toku ove godine imamo 94.000 molbi. Iako većina migranata koji ulaze u Srbiju iz Bugarske, Makedonije, prije toga iz Grčke, iskazuje namjeru da zatraži azil, jasna je namjera da je naša zemlja samo tranzitna“, rekao je Dačić.
Kako je kazao, podizanje ograde ne može biti adekvatan odgovor migratornim izazovima.
„Godinama ste govorili da azilanti dolaze iz Srbije i Makedonije u EU, mi možemo sada da kažemo da nama migranti dolaze iz EU. Pitamo vas kada ćete da uspostavite jasne kontrole i kako ćete da spriječite da dolaze. Nećete to spriječiti sa milion EUR koje namjeravate da date“, rekao je Dačić.
On je poručio da EU, koja traži od Srbije i zemalja regiona da naprave akcioni plan u vezi imigranata, treba najprije da naprave svoje akcione planove, prenosi Tanjug.
„Pošto ga vi u Evropi nemate najveći teret ćemo platiti mi, i toga smo svjesni“, naglasio je on.
Za konferenciju o problemu azilanata, koji je EU zakazala u oktobru, Dačić je ocijenio da se održava kasno.
„Lako je praviti probleme u drugim djelovima svijeta, a da cijenu plaćamo mi. Mi sigurno nijesmo krivi za probleme u zemljama porijekla, a dnevno našu granicu prelazi 2.000 migranata“, ukazao je Dačić.
On je, istovremeno, skrenuo pažnju da u Srbiji boravi još 44.000 izbjeglica iz prošlih ratova, i 220.000 interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije, što se, dodao je, ne smije zapostaviti.
Dačić je podsjetio da se na Kosovo svega vratilo 1,9 odsto interno raseljenih, i da je Srbija suočena sa migrantornih izbjegličkih kriza i da ne bi bilo korektno da se bavimo samo ovom aktuelnom.
Šef makedonske diplomatije Nikola Poposki ukazao je da je njegova zemlja suočena sa specijalnim problemom da u nju iz zemlje EU dolaze migranti.
On je prenio da je do skoro u Makedoniju oko 4.000 imigranata ulazilo dnevno, a da su prognoze da će u narendom periodu dolaziti oko 3.000 dnevno.
S tim u vezi je naglasio da je potrebna finansijska pomoć regionu, ali da neće biti dovoljno najavljenih milion eura.
„Dok nemamo evropski odgovor na ovo pitanje niko od nas nema iluziju da će problem biti riješen. Ohrabrujuće je da je Evropska komisija svjesna problema“, naglasio je on.
Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc naveo je da je neophodno da se pažnja EU preusmjeri na zapadno-balkansku rutu, i da je potreban evropski pristup u rješavanju problema azilanata.
Kurc je naglasio da je samo uz zajedničko evropsko rješenje moguće pronaći soluciju za izazovom sa kojim se suočava kontinent.
On je prenio da je Austrija definisala pet tačaka koje idu od mjera u zemljama porijekla, među kojima su borba protiv Islamske države, uspostavljanje bezbjednosnih zona, ali i bolja raspodjela izbjeglica u Evropi, kao i efikasnija borba protiv krijumčara.
„Ako ne pronađemo brzo evropski odgovor onda će države pokušati sopstvenim inicijativama da rješavaju krizu. To neće biti uspješno i ugrožava evropsku ideju otvorenih granica“, upozorio je Kurc.
Evropski komesar Johanes Han takođe je ocijenio da je moguće savladati aktuelni krizu u vezi azilanata ako „svi budu evropski razmišljali i evropski djelovali“.
„Svih 28 članica EU treba da sarađuje, i ne smiju se kriti oni koji nijesu pogođeni. Za par sedmica mogu drugi regioni Evropi biti pogođeni“, ukazao je on.
Han je pozvao na solidarnost svih članica, izrazivši uvjerenje da će kriza biti savladana, i da će biti stvoreni uslovi da se zemlajma tranzita pomogne.
S tim u vezi je kazao da je EU za Sbriju i Makedoniju stavila na raspolaganje po 1,5 miliona EUR podrške u suočavanju sa problemom azlanata.
„Glavni zadatak će biti da bilje štitimo spoljne granice, ali moramo da se bavimo i uzrocima. U susjedstvu Evrope imamo 20 miliona izbjeglica“, naglasio je on.
Ministar inostranih poslova Nemačke Frank Valter-Štajnmajer ukazao je da je problem azilanata i te kako vidljiv.
„Dolazeći na skup sa aerodroma na autoputu sam vidio grupe ljudi koji pješice idu ka Beču. To pokazuje koliko je hitno potrebno riješiti ovaj problem i sa kolikim izazovom se suočavamo“, poručio je on.
Sve države članice EU, kako je naglasio, moraju da ispunjavaju svoje domaće zadatke.
Takođe je zatražio evropsku solidarnost i fer raspodjelu izbjeglica.
„Bez fer raspodjele rizikujemo da opadne spremnost na prihvatanje izbjeglica u državama koje su posebno izložene teretu migracije. Potrebni su isti standardi i isti procesi, kao i obaveza za blagovremenom registracijom“, kazao je Štajnmajer.
On je dodao da je neophodno sarađivati i sa zemljama tranzita.
( Mina )