Prije ubistva Flanagan pisao da je bure baruta: Pitanje je trenutka kada će se desiti BUM

Kao okidač za krvavi pohod naveo je masakr u crkvi u Čarlstonu, koji je iz rasističkih pobuda prije nekoliko mjeseci počinio mladi bijelac nad crncima

0 komentar(a)
Vester Flanagan, Foto: Twitter
27.08.2015. 06:18h

Vester Li Flanagan koji je pucao u dvoje novinara i sebe, nazvao se burem baruta zbog besa koji je u njemu izazivala rasna diskriminacija na poslu i u cijeloj SAD.

Flanagan (41) je za vrijeme direktnog TV uključenja usmrtio novinarku Alison Parker (24) i kamermana Adama Varda (27), ranivši pritom ženu koju su intervjuisali.

Rojters ističe da su i novinarka i kamerman bili bijelci, kao i njihova ranjena sagovornica. Flanagan koji je nakon dramatične policijske potjere pucao u sebe, preminuo je u bolnici. Bio je Afroamerikanac.

Na Tviter nalogu je, tokom potjere, pisao da ima zamjerke na račun televizije WDBJ u kojoj su ubijeni radili, čiji je zaposlen i on nekada bio.

Flanagan je ABC Njuzu poslao faks na 23 strane u kom objašnjava da je bio meta šikaniranja, diskriminacije i zlostavljanja na televiziji za koju su radile njegove žrtve, i to zato, jer je, kako je naveo, crnac i homoseksualac.

Kao okidač za krvavi pohod naveo je masakr u crkvi u Čarlstonu, koji je iz rasističkih pobuda prije nekoliko mjeseci počinio mladi bijelac nad crncima.

"Pucnjava u crkvi je bila prekretnica ... ali moja ljutnja stalno raste. Ja sam ljudsko bure baruta već neko vrijeme. Pitanje je trenutka kada će se desiti BUM”, objavio je ABC njuz djelove Flanaganovog faksa.

Podsjećamo, naoružani napadač ubio je novinarku i snimatelja dok su se direktno uključivali u program televizijskih vijesti iz tržnog centra u Virdžiniji.

Odmah nakon toga počela je dramatična policijska potjera za automobilom u kojem je bio napač. Stanica WDBJ je ubrzo objavila da su ubijeni novinarka Alison Parker i snimatelj Adam Vord. Sagovornica Viki Gardner pogođena je u leđa i nakon operacije njeno stanje je stabilno.

Guverner Virdžinije je za WTOP odmah rekao da se vjeruje da je napadač "nezadovoljni radnik" i da napad nije bio "teroristički čin".

Razna imena potencijalnih napadača kružila su po društvenim mrežama, a američki novinari na Tviteru i svojim portalima apelovali su da se ne prenagljuje sa optuživanjem ljudi prije nego što identitet napadača sa sigurnošću ne bude utvrđen.

Napadač je identifikovan kao Vester Flanagan, bivši zaposleni u istoj medijskoj kući kao i ubijeni.

Flanagan je sve vrijeme potjere tvitovao, a objavio je i dva uznemirujuća snimka. Na prvom se vidi kako novinarki i snimatelju za vrijeme direktnog uključenja u program prilazi sa leđa, a na drugom kako puca u njih.

Njegov profil na Tviteru i Fejsbuku je ubrzo ukinut, ali je tih nekoliko minuta bilo dovoljno da se snimci rašire po društvenim mrežama.

Kada ga je policija tokom dramatične potjere sustigla Flanagan je pucao u sebe.

Šerif Overton iz okruga Frenklin je na konferenciji za medije istakao da je policajac pokušao da Flanagana zaustavi, što je on odbio, nakon čega je pucao u sebe.

Osim toga, šerif nije želio da komentariše motive napada.

"Gospodin je bio poremećen na nekin način“, rekao je šerif Overton, navodeći da policija i dalje prikuplja detalje napada kako bi imali tačan redoslijed događaja.

Bijela kuća je nakon napada Kongresu uputila hitan zahtjev da donese zakone o kontroli oružja.

B92.net