Radnici ponovo traže stečaj Lenke
Stečaj u fabrici obuće sada traži pet zaposlenih zbog duga 57 hiljada eura
Pet bivših radnika bjelopoljske fabrike za proizvodnju obuće Lenka, koje zastupa Milojica Radojević, podnijeli su Privrednom sudu novi predlog za pokretnje stečaja u tom preduzeću zbog dospjelih potraživanja koja ne mogu naplatiti u ukupnom iznosu od oko 57 hiljada eura.
“Sumnjamo u rješenje Apelacionog suda kojim je preinačen i odbijen naš prvobitni zahtjev, kao povjerilaca, za pokretanje stečaja”, kazao je “Vijestima” Radojević.
On je naveo da više od 70 bivših radnika potražuju prema sudskim presudama i po osnovu potraživanja više od 450.000 eura sa kamatama.
U ponovljenom postupku pred Apelacionim sudom prošle sedmice je preinačena odluka Privrednog suda od 18. jula ove godine i odbijen zahtjev osam bivših radnika da se pokrene stečajni postupak u fabrici.
Više od 70 bivših radnika, a danas povjerilaca Lenke koji po osnovu potraživanja i sudskih presuda (sa kamatama) potražuju oko 450 hiljada eura, strahuju sad da će ostati bez novca.
Bivši radnici su ogorčeni što je Apelacioni sud svoju posljednju odluku donio u korist predsjednika Odbora direktora Lenke Raifa Hodžića, za kojeg Radojević, kao jedan od bivših šefova u fabrici, tvrdi da je “firmu uništio, a radnike rasturio”.
Apelacioni sud je novom odlukom utvrdio da se “ne može prihvatiti zaključak prvostepenog suda da dužnik Lenka nije postupala u skladu sa planom reorganizacije, jer je ista objavljivanjem oglasa radi prodaje nepokretnosti”, nakon razrješenja prethodnog upravnika, vršila mjeru propisanu planom kako bi se namirili predlagači i ostali povjerioci prvog isplatnog reda.
Razlog zašto imovina u stečajnom postupku nije mogla biti prodata do sada, a povjerioci namireni je dvoipogodišnje kašnjenje Savjeta za privatizaciju, koji je tek 6. juna ove godine (nakon tadašnjeg pokretanja stečaja) izdao pozitivno mišljenje za pretvaranje prava korišćenja Lenke nad katastarskim parcelama, u pravo svojine.
( Milorad Milošević )