Rojters: Salopek ubijen ranije, Hrvatska se, ipak, nada
Rojters je javio danas da su ekstremisti Islamske države saopštili u radio emisji da je njihova egipatska podružnica ubila hrvatskog taoca, dan pošto je fotografija sa obezglavljenim tijelom kružila unutar grupe pristalica
Zgražavanje, osude, poruke solidarnosti i analiza okolnosti koje su dovele do, za sada, zvanično nepotvrđene vijesti da su pripadnici Islamske države pogubili Hrvata Tomislava Salopeka, ali i nada da ovakav rasplet talačke krize koja je počela prije tri sedmice u Egiptu, ipak, nije tačan, reakcije su kojima se bave hrvatski i strani mediji dan poslije navodne egzekucije.
Svjetske agencije objavile su juče, pozivajući se na Tviter naloge koje koriste pripadnici Islamske države, da je Salopek pogubljen, uz fotografije na kojima se navodno vidi tijelo obezglavljenog Hrvata, otetog 22. jula na području Kaira, dok je službenim automobilom putovao na posao u francuskoj kompaniji.
Rojters je javio danas da su ekstremisti Islamske države saopštili u radio emisiji da je njihova egipatska podružnica ubila hrvatskog taoca, dan pošto je fotografija sa obezglavljenim tijelom kružila unutar grupe pristalica.
Aktivisti ID naveli su da su u pokraniji Sinaj, "vojnici kalifata ubili hrvatskog zarobljenika, čija je zemlja učestvovala u ratu proitiv IS, poslije isticanja roka i pošto su ga obje vlade napustile - i hrvatska i egipatska".
Egipatsko Minsitarstvo spoljnh poslova tvrdi da snage bezbjednosti i dalje nemaju potvrdu da je Salopek ubijen.
Fotografja, koja je na Tviteru cirkulisala među pristalicama grupe sa Sinaja, prikazivala je čoveka sa odsječenom glavom, koja je postavljena na tijelu, sa crnom zastavom Islamske države u pozadini.
Pored slike, bili su skenirani članci iz arapskih novina sa naslovima "Hrvatska potvrđuje svoju podršku Egiptu u borbi protiv terorizma i ekstemizma" i "Hrvatska afirmiše kontinuranu podršku regionu Kurdistana," prenosi Rojters, bez potvrde o autntičnosti slike.
Zvanične potvrde nema ni od vlasti Hrvatske čiji je premijer Zoran Milanović poručio da ne može stopostotno da potovrdi pogubljenje Salopeka, ali da po svemu onome što je, kako je rekao, do sada viđeno i ustanovljeno izgleda da se to, nažalost, zaista dogodilo.
Milanović, kao i predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović poručuju da neće prestati da tragaju za Salopekom sve dok postoji i "tračak nade".
Naime, autentičnost fotografija koje su objavili teroristi putem društvenih mreža nije potvrđena.
Tomislavljeva supruga Nataša Salopek, pak, poručuje da želi da vjeruje da je on još živ i da će se nadati do samog kraja.
Ukoliko ubistvo Salopeka bude potvrđeno, on će biti deveta žrtva iz zapadnih država.
Prvi put objavljena su i imena egzekutora u pustinjskom području Sinaja, prenosi Jutarnji list i navodi da će njihov identitet biti predmet detaljnijih analiza obavještajnijih agencija narednih dana.
BBC, međutim, tvrdi da je nemoguće dobiti stopostotnu potvrdu egzekucije taoca i podsjeća da su isti problem imale sve vlade država čiji su građani pogubljeni na isti način.
Stručnjak Bil Rođio kaže da ne može da se sjeti nijednog slučaja u kome je (vlada zemlje iz koje je ubijeni talac) dobila tijelo".
Kada se ne mogu poslužiti fizičkom verifikacijom, stručnjaci se koriste vizuelnim dokazima koje je objavila grupa, objašnjava on i navodi da je u slučaju hrvatskog taoca "ubistvo slijedilo poznati uzorak" i da nema "nijednog uvjerljivog razloga" vjerovati da su tvrdnje o ubistvu taoca lažne.
"Oni ubijaju ljude kako bi širili svoju propagandu. Video snimci su se do sada pokazali vjerodostojnima", podsjeća Rođio s kojim se slaže i profesor Adam Dolnik, stručnjak za pregovore s otmičarima, tvrdeći da Islamska država nema razloga za laganje, jer bi na taj način sebi uništili kredibilitet.
Pol Ginsberg, forenzički stručnjak za audio i video snimke, navodi da stručnjaci treba da analiziraju "elektronske impulse, audio, video, govor, glasovnu identifikaciju, geografiju - koje god informacije to može da osigura - kao i tehnike produkcije", dok specijalista za autentifikaciju video snimaka Ed Primeu kaže da je "jedna od prvih stvari koje treba provjeriti konzistentnost s video snimkama koje su ranije snimljene, kao i vrsta fajlova i video okvira".
I dok su juče svi mediji saosjećali sa Hrvatskom zbog još, doduše, nepotvrđenog pogubljenja Salopeka, hrvatski mediji danas prenose pisanje jednog BiH portala koji je naveo:
"Ovo je završetak hrvatskog državljanina i svakog onog koji se poigrava s Islamskom državom".
Ne navodi se ime pomenutog portala, ali se ističe da, iako se vijest objavljuje na bosanskom jeziku, domen je registrovan u Saudijskoj Arabiji na ime Abdulaha Abdurahmana.
Hrvatski mediji su prenijeli i da će se francuska firma CGG, za koju je Salopek radio, izvijestila da će se možda djelimično povući iz Egipta.
Portparol Kristof Barnini rekao je za BBC da firma pregovara sa klijentima o nivou rizika na koji su spremni.
On je, međutim, kako se navodi, odbio da komentariše detalje okolnosti Salopekove otmice, ali je rekao da je CGG u međuvremenu podgila nivo bezbjednosti.
( Tanjug )