Ciprasovo telefoniranje spasilo Grke
Evropska komisija je saopštila danas da su Grčka i njeni međunarodni kreditori postigli okvirni tehnički dogovor o trećem paketu pomoći Atini, koji sada zahtjeva političko odobrenje
Grčki premijer Aleksis Cipras razgovarao je telefonom sa više evropskih zvaničnika kako bi sporazum o trećem paketu pomoći Grčkoj bio postignut danas.
Vladini izvori procjenjuju da je Ciprasova intervencija bila odlučujuća i da je razvoj događaja potvrdio spremnost svih strana na sporazum, prenela je ANA.
Cipras je razgovarao sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, francuskim predsjednikom Fransoa Olandom i predsjednikom Evropske komisije Žan Klodom Junkerom, kao i sa predsjednikom Evropskog parlamenta Martinom Šulcom.
U razgovorima, Cipras je ukazao na potrebu završetka pregovora na osnovu odluka sa samita Evropske unije, dodajući da se grčka vlada već kreće u tom pravcu.
Atina i njeni međunarodni kreditori postigli su jutros, nakon maratonskih pregovora, dogovor o trećem paketu finansijske pomoći vrijednom do 86 milijardi eura, koji će Grčkoj omogućiti da izbjegne bankrot i ostane u eurozoni.
EK: Postignut tehnički dogovor, na redu politički
Evropska komisija je saopštila danas da su Grčka i njeni međunarodni kreditori postigli okvirni tehnički dogovor o trećem paketu pomoći Atini, koji sada zahtjeva političko odobrenje.
"Ono što imamo u ovom trenutku je sporazum na tehničkom nivou, a preostalo je finalizovanje još nekoliko detalja. Ono što nemamo jeste politički dogovor", izjavila je portparolka Komisije, Anika Brajthart, nakon što su grčki zvaničnici jutros saopštili da su postigli dogovor sa kreditorima, prenosi agencija Frans pres.
Istovremeno, neimenovani zvaničnik grčkog ministarstva finansija je rekao je i da će grčke banke odmah dobiti deset milijardi eura za dokapitalizaciju koja će biti okončana do kraja godine.
Grčki ministar finansija Euklid Cakalotos rekao je novinarima u Atini nakon sastanka da su ostala dva ili tri manja detalja o kojima je potrebno još razgovarati, ali da je najveći dio pitanja riješen.
Zvaničnici Grčke navode da očekuju da će parlament ratifikovati sporazum danas ili sjutra, a da će ga ministri finansija eurozone odobriti u petak, što bi omogućilo da prva tranša pomoći bude isplaćena do 20. avgusta, kada Grčka treba da vrati dug od 3,2 milijarde eura Evropskoj centralnoj banci.
Atina i povjerioci dogovorili su fiskalne ciljeve koji će biti uslov za isplatu pomoći, uključujući primarni budžetski suficit od 0,25 odsto bruto domaćeg proizvoda u 2015, 0,5 odsto u 2016, 1,75 odsto u 2017. i 3,5 odsto u 2018.
( Tanjug )