Damjanović: Inicijativa DPS će ostati za anale

Drobnjak, kako je objasnila, smatra da se novousvojenim izmjenama diskriminišu žene koje nijesu rađale ili imaju manje od troje djece

53 pregleda0 komentar(a)
Aleksandar Damjanović, Foto: Boris Pejović
06.08.2015. 12:44h

Izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti u skladu su sa Ustavom, ocijenio je poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Aleksandar Damjanović, poručujući da će inicijativa za ispitivanje ustavnosti ostati za anale.

Damjanović, koji je predlagač izmjena, smatra da je za anale to što se u državi koja se diči ustavnim načelom socijalne pravde, osporava ustavnost socijalnog davanja.

On je agenciji MINA rekao da svako ima pravo da podnese inicijativu za ispitivanje ustavnosti.

"Svakako će za anale ostati činjenica da je neko pokušao da osporava ustavnost socijalnog davanja u zemlji koja se diči sa ustavnim načelom socijalne pravde", poručio je Damjanović.

Prema njegovim riječima, Ustavnom sudu neće biti teško da inicijativu odbije.

"Zakon je u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom i u svakom slučaju neće biti teško Ustavnom sudu da inicijativu odbije", rekao je Damjanović.

On je kazao da bi inicijatori trebalo da svoju energiju nakon toga usmjere na podršku Vladi i resornom ministarstvu za stvaranje svih uslova da primjena zakona 1. januara naredne godine otpočne bez ikakvih opstrukcija i smetnji.

Drobnjak: Na više načina diskriminatorno

Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS), Nada Drobnjak podnijeće inicijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti kojima se majkama sa troje i više djece daju doživotne naknade.

Skupština je u julu usvojila izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kojima je predviđeno da zaposlene i nezaposlene majke sa troje i više djece imaju pravo na doživotnu novčanu naknadu, kao i da se obezbjeđuje doživotna naknada za staratelja djeteteta sa posebnim potrebama.

Drobnjak je Danu kazala da će inicijativu za ocjenu ostavnosti podnijeti nakon što se administracija Ustavnog suda vrati sa odmora, a očekuje i, kako je navela, podršku nevladinih organizacija koje se bore za prava žena.

Ona je objasnila da je Zakon sa usvojenim izmjenama neustavan jer je na više načina diskriminatoran.

Drobnjak, kako je objasnila, smatra da se novousvojenim izmjenama diskriminišu žene koje nijesu rađale ili imaju manje od troje djece.

Zakon je, kako je dodala, diskriminatoran i prema muškarcima.

Prema riječima Drobnjak, Zakon nije u skladu ni sa populacionom politikom i cilj mu je porast nataliteta.