Morski račići možda ključ za sudbinu nestalog aviona
"Ukoliko se pokaže da su lopari stariji od datuma pada aviona to će ukazati da ne potiču od olupine"
Morski organizmi pronađeni na dijelu krila aviona koji je obala izbacila na udaljeno ostrvo u Indijskom okeanu, mogli bi da otkriju nove detalje o sudbini nestalog malezijskog aviona MH370, saopštili su danas stručnjaci.
Glavna informacija koju bi lopari (morski račići), mogli da pruže je koliko je dugo dio krila bio u vodi, prenio je AFP.
"Ukoliko se pokaže da su lopari stariji od datuma pada aviona to će ukazati da ne potiču od olupine", rekla je profesor za biološke nauke univerziteta Makari u Sidneju Melani Bišop.
Dalja analiza ovih organizama mogla bi da ukaže na temperaturu vode kroz koju je dio olupine prolazio, dodala je ona.
U zavisnosti od vrste lopara pronađenih na dijelu krila, istražitelji bi takođe mogli da utvrde lokaciju gdje se on nalazio.
Ekspert za geologiju Hans-Georg Herbig je rekao da ukoliko se uspostavi da su lopari iz porodice Lepas "onda sa sigurnošću možemo reći da se nesreća dogodila u hladnim morskim područjima do jugozapada Australije".
Potraga za "boingom 777" aviokompanije "Malezija erlajnz", koji je nestao 8. marta prošle godine na letu od Kuala Lumpura do Pekinga sa 239 putnika i članova posade, bila je fokusirana na južni dio Indijskog okeana blizu Australije.
Prošle sedmice, dva metra dugačak dio krila, sa loparima prikačenim na površini, pronađen je blizu francuskog ostrva Reinion, a stručnjaci su potvrdili da pripada "boingu 777".
Tehnički eksperti, uključujući ljude iz kompanije "Boing", počeće istragu u srijedu, kako bi utvdili da li dio pripada nestalom malezijskom avionu.
( Tanjug )