Uprava za inspekcijske poslove obavila preko hiljadu kontrola

„Utvrđene nepravilnosti uglavnom su se odnosille na neposjedovanje ili nepotpune deklaracije na namirnicama, neizdavanje računa, neisticanje obavještenja o pravu potrošača na reklamaciju i nepropisano vođenje evidencije o nabavci i prodaji robe i pružanju trgovinskih usluga“, kazali su iz Uprave

2 komentar(a)
ekonomija, račun, firma, Foto: Shutterstock
24.07.2015. 09:39h

Uprava za inspekcijske poslove je u pojačanom nadzoru u turističkoj sezoni u periodu od 9. do 16. jula obavila ukupno 1,23 hiljade kontrola, prilikom kojih je utvrdila 743 nepravilnosti.

„Za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti u 295 slučajeva je subjektima nadzora izrečena mjera ukazivanja, u 245 slučajeva donijeto je rješenje o otklanjanju nepravilnosti, dok je u 83 slučaja donijeto rješenje o zabrani rada“, navodi se u saopštenju.

Iz Uprave su kazali da se, u toku tog izvještajnog perioda, inspekcijski nadzor sprovodio u skladu sa Dinamičkim planom aktivnosti Koordinacionog tima za praćenje turističke sezone, kao i u skladu sa zaključcima sa redovnog sastanka Koordinacionog tima za praćenje turističke sezone.

Prilikom obavljanja nadzora, inspekcije su dužne da obezbijede potpunu primjenu propisa iz oblasti za koju su zaduženi, u uslovima povećanog prisustva poslovnih subjekata i potrošača, a samim tim i povećanog obima prometa roba i usluga, zapošljavanja u toku trajanja sezone, uz istovremeno suzbijanje sive ekonomije.

Iz Uprave su naveli da su u prethodnom periodu aktivnosti bile usmjerene na nadzor u ugostiteljstvu, trgovini i zanatstvu u pogledu ispunjenosti uslova za obavljanje djelatnosti, izdavanja fiskalnih računa, utvrđivanja porijekla robe, zapošljavanja, uključujući i predmetni nadzor u zoni morskog dobra.

„Posebna pažnja bila je usmjerena i na nadzor kupališta u pogledu ispunjenosti minimalno-tehničkih uslova, spasilačke službe, postavljanja uređaja i opreme, izdavanja fiskalnih računa za usluge plažnog mobilijara, oslobođenog dijela kupališta“, dodaje se u saopštenju.

Znatan broj inspekcijskih kontrola, kako su kazali, obavljen je i u dijelu radnih odnosa i zaštite na radu, kao i u dijelu postavljanja privremenih objekata u zoni morskog dobra, bez prethodno pribavljenog odobrenja.

„Utvrđene nepravilnosti uglavnom su se odnosille na neposjedovanje ili nepotpune deklaracije na namirnicama, neizdavanje računa, neisticanje obavještenja o pravu potrošača na reklamaciju i nepropisano vođenje evidencije o nabavci i prodaji robe i pružanju trgovinskih usluga“, kazali su iz Uprave.

Nepravilnosti su se odnosile i na sanitarno higijenske nedostatke u većim objektima, kao i neposjedovanje sanitarnih knjižica subjekata u poslovanju sa hranom, robu sa isteklim rokom, kao i na postavljanje privremenih objekata bez prethodno pribavljenog odobrenja – rješenja Javnog preduzeća Morsko dobro.

„U narednom periodu, inspekcijski nadzor će, između ostalog, biti usmjeren na šetališta, u dijelu kontrole sive ekonomije, privremene ugostiteljske i trgovinske objekte, plaže i plažne barove“, zaključili su iz Uprave.