Znate li da pijete vodu?
Uz obroke popijte sasvim malo vode. Ako pijete previše dok jedete, ometa se varenje
Iako je pijenje vode najprostija stvar za koju nisu potrebna uputstva, ipak da znate da se malim promjenama osigurava kvalitetnija hidratacija organizma.
Samo malo više osviještenosti u vezi s pijenjem vode može uveliko da promijeni život, tvrdi Julie Bernier, instruktorka joge koja se bavi i ajurvedskom edukacijom. Stoga se njeni savjeti temelje na ajurvedi, u suštini su vrlo jednostavni i zapravo izgledaju kao nešto što i sami intuitivno znamo - samo nas na to treba podsjetiti.
1. Prije svega, kad pijete - sjednite (isto kao što bi trebalo da sjedite i kada jedete).
2. Ne pijte naglo - pijte u gutljajima: uzmite mali gutljaj vode, progutajte, udahnite, izdahnite. Ponovite.
3. Pijuckajte tokom dana. Ako odjednom popijete previše vode, organizam je ne apsorbuje- većina jednostavno prođe kroz vas.
4. Pijte vodu najmanje sobne temperature. Još je bolje ako je voda topla. Hladna, a pogotovo ledena voda doslovno gasi sistem za varenje.
5. Uz obroke popijte sasvim malo vode. Ako pijete previše dok jedete, ometa se varenje. Zapamtite ovo pravilo: 50 posto želuca ispunite hranom, 25 posto vodom, a 25 posto ostavite slobodno za probavne sokove i proces varenja.
6. Iz istog razloga nemojte previše piti i prije ili poslije obroka.
7. Pijte kad ste žedni. Žeđ je prirodan znak da je vašem organizmu potrebna voda.
8. Što se tiče količine vode, svi smo različiti - od veličine preko prehrane do načina života. Pravilo o 8 čaša vode na dan jednostavno se ne može primijeniti na sve. Ljudski organizam ima vlastiti mjerni sistem: žeđ. Ako ste žedni - pijte vodu. Budete li se vodili vlastitom žeđu te pijuckali pomalo tokom dana, pićete odgovarajuću količinu vode.
9. Jedan od pokazatelja hidratacije organizma je urin: treba da bude bistar i svijetao. Ako je tamnožut, morate piti više vode.
10. Još jedan pokazatelj hidratacije vaše su usne: ako su suve, možda ste dehidrirani.
( Vijesti online )