U Londonu haos zbog štrajka u metrou, ljudi se tuku oko taksija
Gradonačelnik Londona Boris Džonson rekao je da "vođe sindikata treba da smanje kokodakanje i zaustave patnju Londona, omogućavajući radnicima da stignu na posao"
Podzemna željeznica Londona nalazi se u 24- satnom totalnom štrajku, koji je danas stvorio velike probleme za milione stanovnika Londona koji pokušavaju da stignu na posao.
Šefovi metroa su rekli da vozova neće biti cijelog dana na "Tjubu"- najstarijoj svjetskoj podzemnoj željeznici, zbog štrajka osoblja koji je izazvan sukobom oko planova za nove noćne usluge, prenosi Rojters.
Članovi četiri sindikata koji predstavljaju željezničko osoblje, od menadžera do vozača, pridružili su se štrajku nezadovoljni platama u uslovima koje nudi londonska podzemna željeznica London Underground (LU), za 24-časovnu uslugu vikendima na nekim linijama, koja će biti uvedena od septembra.
Putnici koji obično koriste podzemne mreže bili su prisiljeni da pješače, voze se biciklom, tuku se oko taksija ili gužvaju po pretpranim autobusima, dok su mnogi jednostavno ostali kod kuće.
Rukovodioci javnog saobraćaja saopštili su da su kao ispomoć postavili brod na rijeci i još 200 autobusa i sabraćajce na željezničkim stanicama da pomognu u upravljanju, dok dugi redovi vijugaju okolnim ulicama.
"Trebalo bi da prestanu da igraju igre i počnu pregovore sa nama u dobroj namjeri da se pronađe rješenje za ovaj spor", kazao je vođa sindikata TSSA union Manuel Kortes.
S druge strane LU tvrdi da je unajmio dodatnih 137 noćnih vozača i ponudio fer plate, dodajući da promjene neće uticati na većinu zaposlenih i da niko neće morati da radi više sati.
"Ima dosta industrije koja mora da radi noću", kazao je jedan od putnika Mark Krosbi, čekajući autobus, na sjeveroistoku Londona, dodajući da "svako ima pravo na svoje poglede, ali da nije trebalo da štrajkuju".
"Noćne vožnje su nešto, što građani i privreda traže više godina", kazao je operativni direktor LU Stiv Grifits, okrivljujući sindikate što se nisu uključili u pregovore.
Gradonačelnik Londona Boris Džonson izjavio je da štrajk predstavlja političku akciju i optužio sindikate da nisu zainteresovani da se postigne dogovor. On je u izjavi za Radio BBC rekao da "vođe sindikata treba da smanje kokodakanje i zaustave patnju Londona, omogućavajući radnicima da stignu na posao".
Portparolka premijera Dejvida Kamerona je juče izjavila da je štrajk "neopravdan i neprihvatljiv."
( Tanjug )