Junker: Grčka da ostane u eurozoni

On je podsjetio da je paket mjera štednje, koji je velikom većinom glasova odbijen na referendumu u nedjelju, prestao da bude aktuelan tri dana ranije, kada je grčki premijer Aleksis Cipras napustio pregovore u Briselu

0 komentar(a)
Žan Klod Junker, Foto: Beta-AP
07.07.2015. 08:49h

Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker danas je oštro kritikovao grčku vladu zbog raspisivanja referenduma i istovremeno se strasno založio za ostanak Grčke u eurozoni i Evropskoj uniji.

"Mi poštujemo volju grčkih glasača, ali oni su glasali o nečemu što ne postoji", rekao je Junker obraćajući se poslanicima Evropskog parlamenta u Strazburu.

On je podsjetio da je paket mjera štednje, koji je velikom većinom glasova odbijen na referendumu u nedjelju, prestao da bude aktuelan tri dana ranije, kada je grčki premijer Aleksis Cipras napustio pregovore u Briselu.

"Cipras je dobro znao da je referendumsko pitanje ireleventno, a napuštanje pregovora je bila velika greška", ocijenio je Junker i istakao da je sada vrijeme da se spusti ton i da se razumno razgovara o prevazilaženju krize.

Prema njegovim riječima, Grci su velika nacija i izbaciti ih iz eurzone ili čak iz EU nije nešto što bi bilo ko trebalo da priželjkuje”.

On je naglasio da se tome odlučno protivi.

Junker je najavio da ne očekuje da će na današnjem vanrednom samitu lidera eurozone u Briselu, na kome će učestvovati i Cipras, biti pronađeno konačno rješenje za izlaz iz situacije.

"To se ne može riješiti preko noći, ali ćemo za početak danas popodne sjesti i razgovarati kao tolerantni i ozbiljni ljudi, uz dužno poštovanje prema volji glasača", rekao je on.

Junker je podsjetio da i grčka vlada tvrdi da referendumsko "ne" nije predstavljalo želju za izlaskom iz eurozone i EU.

"To znači da je lopta u njihovom dvorištu, tako da sada očekujemo da nam kažu kako da izađemo iz ove situacije", rekao je on.

Han: Grčku zadržati u eurogrupi

Evropski komesar za susjedsku politiku i proširenje Johanes Han izjavio je danas da Grčku treba zadržati u eurogrupi i da je uvjeren da će sve biti učinjeno kako bi tako i bilo.

On je, u dnevniku austrijske državne televizije ORF, podvukao da će "evropski prijatelji učiniti sve kako bi Grčku zadržali u eurogrupi".

Istovremeno je poručio da je sada bitan kvalitet predloga koji će grčki premijer Aleksis Cipras predati u partnerima u pregovorima.

Han je kazao da pregovori Grčke i drugih 18 partnera eurozone postaju komplikovani, jer je "poslednjih dana mnogo porcelana razbijeno", te podsjetio da je za neke dogovore potrebno u pojedinim zemljama dobiti podršku parlamenta.

On se nada da će razum pobijediti.

Dalje je ocijenio da je važno da se u Grčkoj stvori klima povoljna za investicije, ukazujući da trenutno sudski sporovi traju predugo, kao i realizacija projekata, a investitorima su potrebni održivost i povjerenje.

ECB: Hitna sredstva za Grčku ostaju ograničena

Evropska centralna banka (ECB) je zadržala dosadašnji nivo ograničenja hitnih sredstava za grčke banke, ali je postavila strožije uslove za dobijanje likvidnosti.

Na telefonskoj konferenciji održanoj u ponedjeljak uveče, Upravni savjet ECB-a je saopštio da će nastaviti da pruža pomoć, ali da je podigao kriterijume za banke koje žele da pristupe sredstvima, prenosi agencija ECB.

"Evropska centralna banka je odlučila nakon razmatranja predloga centralne banke Grčke, da izdvajanja iz Hitnog fonda za očuvanje likvidnosti (ELA) za grčke banke zadrži na nivou utvrđenom 26. juna 2015. godine", navodi se saopštenju tog kreditora sa sjedištem u Frankfurtu.

Istovremeno, centralna banka eurozone je ukazala da sredstva iz fonda ELA mogu da se dobiju samo uz dovoljno kolaterala, vršeći tako dodatni pritisak na prezaduženu zemlju.

"Finansijska situacija u Grčkoj ima posljedice po grčke banke, jer se kolaterali koje daju u okviru programa ELA u velikoj mjeri oslanjaju na državne aktive", navodi se u saopštenju ECB-a.

"U tom kontekstu, Upravni savet ECB-a je odlučio da smanji vrijednost kolaterala koji centralna banka Grčke prihvata u okviru programa ELA", dodaje se u saopštenju, što je potez, koji će, kako ocjenjuje francuska agencija, otežati u budućnosti pristup sredstvima iz fonda ELA.

Njemački list "Velt" piše da je zvanična Atina navodno tražila podizanje granice ELA za šest milijardi eura, ali da je ECB zadržala hitnu pomoć na oko 89 milijardi eura.

Grčki premijer Aleksis Cipras je, takođe, sinoć razgovarao telefonom sa guvernerom ECB-a, Mariom Dragijem, pozivajući na ukidanje kontrole kapitala i obezbjeđivanje hitne pomoći za likvidnost, javile su agencije.

Cipras je razgovarao sa Dragijem o bankarskoj likvidnosti i naglasio je da postoji neodložna potreba da se ukine kontrola kapitala i obezbijedi hitna pomoć za likvidnost, javila je grčka agencija ANA.

Zbog ogromne potražnje i masovnog podizanja gotovine banke su zatvorene duže od nedjelju dana, pošto je vlada uvela kontrolu kapitala želeći da spriječi kolaps bankarskog sistema, podsjeća Rojters.

Fič: Teško do dogovora Grčke i kreditora prije 20. jula

Grčko "NE" novim mjerama štednje na referendumu dramatično uvećava šanse da će Grčka napustiti eurozonu, smatra američka bonitetna agencija Fič.

Dogovor između Atine i njenih kreditora još je moguć, ali je za njegovo postizanje ostalo veoma malo vremena, budući da 20. jula na naplatu dospijeva 3,5 milijardi eura grčkog duga evropskim institucijama, navodi Fič, a prenosi agencija AP.

Ipak, ostavka grčkog ministra finansija Janisa Varufakisa pokazuje želju grčke vlade da ponovo pokrene pregovore sa kreditorima, smatraju u Fiču.

Varufakis je juče ujutro, dan poslije referenduma, podnio ostavku "da bi olakšao premijeru Aleksisu Ciprasu pregovore sa stranim povjeriocima", uprkos grčkom "NE" sa 61,31 odsto glasova protiv predloženih mjera štednje stranih povjerilaca na referendumu.

"Nedugo nakon objavljivanja rezultata referenduma, upoznat sam sa određenim očekivanjima pojedinih predstavnika eurogrupe i drugih partnera da odsustvujem sa sastanaka, što bi moglo da bude eventualno korisno premijeru u postizanju sporazuma. Iz tog razloga ja danas napuštam Ministarstvo finansija", napisao je Varufakis u svom blogu.

Kreditori bi mogli da obećaju da će dio ogromnog grčkog javnog duga biti otpisan, ali su šanse da će popustiti na polju stroge budžetske štednje male, navodi Fič, dodajući da bi Evropska centralna banka mogla da pronađe načine da snabdijeva grčke banke likvidnošću za vrijeme trajanja pregovora.

MMF: Bez novih sredstava za Atinu

Međunarodni monetarni fond (MMF) obavijestio je Grčku da ne može da isplati Atini nikakva sredstava, jer prošle sedmice nije platila dug, saopštio je danas predstavnik Fonda posle razgovora direktorke MMF-a, Kristin Lagard sa grčkom premijerom Aleksisom Ciprasom, prenose novinske agencije.

"Direktorka je objasnila da Fond ne može da isplaćuje nova sredstva zbog politike o neizmirenim obavezama", rekao je taj predstavnik, prenosi Rojters.

Portparol Fonda je rekao da je Lagardova u razgovoru sa Ciprasom ponudila tehničku pomoć grčkoj vladi, ali da ga je podsjetila da MMF ne može da isplati nikakva finansijska sredstva Atini zbog toga što Grčka nije izmirila prošle sedmicu dug Fondu, prenio je AFP.

"MMF je primio na znanje jučerašnji referendum u Grčkoj. Nadziremo pažljivo situaciju i spremni smo da pomognemo Grčkoj ako to zatraži", rekla je u kratkoj izjavi Lagardova.

Francuska agencija podsjeća da je u nedjelju, petog jula, više od 61 odsto Grka na referendumu odbacilo zahtjeve međunarodnih kreditora za daljim oštrim mjerama štednje u zamjenu za nova sredstva za oporavak grčke privrede, što se smatra pobjedom ljevičarske Sirize koja je na vlast došla prije pet mjeseci.

Evropski zvaničnici raspravljaće danas o nastaloj situaciji a francuski predsjednik Fransoa Oland i njemačka kancelarka Angela Merkel saopštili su da su za Grčku "otvorena vrata" za povratak pregovorima o dugu, ali i pozvali Atinu da napravi "ozbiljne" predloge, navodi AFP.

Komesar: Pregovori s Grčkom besmisleni ako ne predloži reforme

Evropski komesar za digitialnu ekonomiju i društvo Ginter Etinger ocijenio je danas da će novi pregovori s Grčkom biti "besmisleni" ako vlasti u Atini danas ne donesu novu ponudu o reformama na sastanku eurozone u Briselu.

"Referendum je mobilisao ljude ali to ne mijenja činjenicu da je Grčka i dalje na ivici bankrota", rekao je Etinger za njemački list Bild.

Etinger je ocijenio da Grčka "mora da predloži nove reforme jer ako to ne učini, dalji pregovori o finansijskoj pomoći toj zemlji nemaju nikakvog smisla".

Zemlje članice eurozone danas će se sastati u Briselu kako bi razmotrile posljedice grčkog referenduma na kojem su se Grci velikom većinom izjasnili protiv kreditorskog predloga za nastavak finansijskog programa pomoći.

Prema njegovim riječima, Evropska unija sada "treba da spriječi nestašicu ljekova, hrane, nafte i gasa" u Grčkoj koja se nalazi u vanrednom finansijskom stanju.

Cipras i guverner ECB o likvidnosti banaka

Grčki premijer Aleksis Cipras razgovarao je sinoć telefonom sa guvernerom Evropske centralne banke (ECB), Mariom Dragijem, pozivajući na ukidanje kontrole kapitala i obezbjeđivanje hitne pomoći za likvidnost (Emergency Liquidity Assistance, ELA), javile su agencije.

Cipras je razgovarao sa Dragijem o bankarskoj likvidnosti i premijer je naglasio da postoji neodložna potreba da se ukine kontrola kapitala i obezbijedi hitna pomoć za likvidnost, javila je grčka agencija ANA.

Po raspisivanju referenduma o predlogu međunarodnih kreditora za rješavanje grčke dužničke krize, održanog u nedelju, ECB je obustavila održavanje likvidnosti grčkih banaka kreditima.

Tri opozicione stranke podržale Ciprasa

Tri grčke opozicione stranke potpisale su deklaraciju kojom podržavaju premijera Aleksisa Ciprasa u pregovorima sa međunarodnim kreditorima, izjavio je grčki ministar odbrane Panos Kamenos.

Tako je ukupan broj stranaka koje podržavaju Ciprasa porastao na pet, budući da je on već imao podršku svoje stranke Siriza i partnera u vladajućoj koaliciji, stranke Nezavisni Grci, na čijem je čelu Kamenos, prenijela je agencija AP.

Kamenos je istakao da podrška opozicionih stranaka Ciprasu označava novu eru u grčkoj politici i da će povećati šanse zvanične Atine da postigne dogovor sa svojim evropskim i međunarodnim kreditorima.

Lideri najvećih političkih stranaka u Grčkoj održali su sinoć sastanak u predsjedničkoj rezidenciji u Atini.

Bijela kuća pozvala na kompromis

Bijela kuća pozvala je kasno sinoć lidere EU i Grčku da pronađu kompromis koji će Grčkoj omogućiti da ostane u eurozoni poslije referenduma.

"Referendum je završen ali naš stav ostaje isti", izjavo je portparol Bijele kuće Džoš Irnest ocijenivši da je u interesu obje strane da se pronađe rješenje kako bi Grčka ostala u eurozoni.

"Zadatak s kojim se suočavaju lideri EU ostaje isti", naglasio je portparol Bijele kuće.

Irnest je pozvao obje strane da se dogovore o paketu reformi i finansiranju koji će Grčkoj omogućiti da bude "na dobrom putu ka održivom dugu i povratku privrednom rastu".

Američki predsjednik Barak Obama imao je sinoć telefonski razgovor s francuskim kolegom Fransoa Olandom o grčkoj krizi.

"Predsjednici su istakli značaj pronalaska puta ka grčkim reformama i ostanku u eurozoni, uvjeravajući da su za to potrebni teški kompromisi svih strana", navela je Bijela kuća.

Njemačka kancelarka Angela Merkel i predsjednik Francuske Fransoa Oland saopštili su sinoć u Parizu da poštuju rezultat referenduma protiv mjera štednje u Grčkoj i poručili da vrata za pregovore ostaju otvorena.

Angela Merkel je naglasila da je važno da Grčka preuzme odgovornost za reformu svoje ekonomije, dok je Oland dodao da je na Evropi da pokaže solidarnost sa Grčkom.