BRIKS partneri osujetili planove SAD da blokira Rusiju
Jekaterina Šarova skrenula je pažnju na činjenicu da se ujedinjene u BRIKS-u ove zemlje dosledno zalažu za smanjenje zavisnosti svjetskog finansijskog sistema od dolara i za povećanje upotrebe nacionalnih valuta
Saradnja Rusije sa zemljama BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južnoafrička Republika) razvija se snažnim tempom, naročito u onim sferama koje su pogođene antiruskim sankcijama.
Takav stav su izrazili stručnjaci Ruskog instituta za strateška istraživanja (RISI) na konferenciji "BRIKS kao osnova multipolarnog svijeta", prenosi agencija Tas.
Prema riječima načelnika sektora međunarodnih ekonomskih organizacija Centra za ekonomska istraživanja RISI, Vjačeslava Holodkova, potpisivanje sporazuma o formiranju dvije finansijske institucije - Nove banke za razvoj i Pula uslovnih deviznih rezervi - u Fortalezeu u julu 2014. govori o stimulaciji procesa integracije u mometnu kada je Zapad već uveo prve antiruske sankcije.
Te institucije će pomoći Rusiji da se izbori, biće joj izvor spoljnog finansiranja koje će ona sigurno koristiti, uvjeren je Holodkov, koji konstatuje da na taj način zemlje BRIKS-a nisu dozvolile međunarodnu izolaciju Rusije.
Viši naučni saradnik sektora ekonomije stranih zemalja Centra za ekonomska istraživanja RISI, Jekaterina Šarova, skrenula je pažnju na činjenicu da se ujedinjene u BRIKS-u ove zemlje dosledno zalažu za smanjenje zavisnosti svjetskog finansijskog sistema od dolara i za povećanje upotrebe nacionalnih valuta.
Više od ostalih po tom pitanju su napredovale Rusija i Kina, dodala je ona. Dvije zemlje su 2011. godine potpisale sporazum koji omogućava plaćanja u nacionalnim valutama po ugovorima do milijardu juana. Sličan sporazum sa Kinom imaju i Brazil i Južna Afrika, dodala je Šarova.
Kako je podsjetila, pokrenuti su pregovori u ovoj oblasti i između Rusije i Indije. Planiran je prelazak na nacionalne valute u okviru konkretnih projekata 2016. godine.
Proces potpunog prelaska na isplate u nacionalnim valutama oslanja se na obim međusobne trgovine među zemljama članicama organizacije koji je, prema riječima Šarove, u posljednjih 20 godina porastao 20 puta.
Uprkos smanjenju ukupnog obima spoljne trgovine Rusije, spoljnotrgovinska saradnja sa zemljama BRIKS pokazuje snažan rast. Taj trend je potrebno jačati kroz različite mehanizme i tada će potpuni prelazak na plaćanja u nacionalnim valutama biti pojednostavljen, uvjerena je Šarova.
( Tanjug )