Operateri protiv, Vlada podržava niže cijene rominga sa BiH, Makedonijom i Srbijom
Crnogorski Telekom i Telenor su protiv takve odluke Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost pokrenula spor kod Upravnog suda koji je poništio odluku. Agencija je 29. juna donijela novu odluku, koja je stupila na snagu danom donošenja
Ocjene pojedinih operatera da investiranja i buduća ulaganja vežu za snižavanje cijena usluge rominga između BiH, Crne Gore, Makedonije i Srbije su potpuno neprihvatljiva, ocijenila je danas Vlada.
Crnogorski Telekom i Telenor su protiv takve odluke Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost pokrenula spor kod Upravnog suda koji je poništio odluku. Agencija je 29. juna donijela novu odluku, koja je stupila na snagu danom donošenja.
U Informaciji o implementaciji Sporazuma o snižavanju cijena, Vlada je podsjetila ta dva operatora da posluju i na teritoriji EU, na kojem se već primjenjuju snižene cijene rominga.
"I od tih operatora EU traži i očekuje dalja ulaganja u razvoj servisa, bez obzira na moguće manje prihode po ovom osnovu, što su i očekivanja države Crne Gore od telekomunikacionih operatora koji posluju na ovom tržištu”, ocijenila je Vlada.
Što se tiče navoda operatora o mogućim negativnim efektima primjene odluke po ekonomiju i budžet, Vlada je podsjetila da je u junu 2013. godine rađena Analiza prihoda od rominga, roming saobraćaja i prodatih data SIM kartica koja je pokazala da su operatori u 2012. godini uplatili u Budžet Crne Gore po osnovu PDV-a iznos od 22.623.594 eura.
"U 2012. godini, shodno dobiti od rominga, uplaćen je iznos od 1.725.978 eura. PDV od rominga učestvuje sa 7,6 odsto u ukupnom PDV-u za 2012. godinu. Analiza ne pokazuje da će država izgubiti značajne prihode, od nižih cijena rominga. Čak i ako prihod u budžetu bude manji, zbog nižih cijena se očekuje veći obim saobraćaja, kako govora, tako i SMS poruka i internet saobraćaja, tako da se svakako ne očekuje nikakav drastičan pad, kako samih prihoda od rominga, tako ni prihoda od poreza za državu. Svakako, država se može i odreći dijela svojih budžetskih prihoda, ako time omogućava građanima lagodniju komunikaciju i pristup internetu, koji se već izjednačava sa osnovnim ljudskim pravima”, kaže se u Informaciji.
Komparacijom prosječnih važećih maloprodajnih cijena rominga operatora sa cijenama propisanim Uredbom Evropske unije o romingu, kako se navodi, cijene rominga za građane Crne Gore prema Srbiji, saglasno Sporazumu o sniženju cijena rominga, smanjiće se oko 2-3 puta za usluge prenosa govora, oko tri puta za SMS i oko 24 puta za data roming, prema Makedoniji oko osam puta za usluge prenosa govora, 4,5 puta za SMS i oko 30 puta za data roming, a prema BiH smanjiće se oko sedam puta za usluge prenosa govora, 3,5 puta za SMS i oko 34 puta za data roming.
"Napominjemo da prihodi od roming usluga operatora iznose oko 10 odsto ukupnih prihoda koji ostvare mobilni operatori u Crnoj Gori. Crnogorski građani najviše putuju u Srbiju, što iznosi oko 51 odsto, zatim u Bosnu i Hercegovinu (oko 14 odsto), dok ostale zemlje čine oko 35 procenata. Samo na osnovu ovih podataka, može se realno očekivati da sniženje cijena rominga neće dovesti do pada prihoda operatora od rominga, jer će građani zbog smanjenja cijena povećati obim potrošnje ovih usluga. Ističemo dodatno da je cilj Uredbe Evropske unije o romingu smanjivanje razlika između nacionalnih tarifa i tarifa za roming”, ocijnila je Vlada.
( Dejan Peruničić )