Problem odvoženja zelenog otpada na deponiju
Za prevoz zelenog otpada kamionom nosivosti 3,5 tone potrebno je izdvojiti 35 eura, a za prevoz palminog lišća 50 eura, što je, po svemu sudeći građanima puno
Zaposleni u Komunalno – stambenom preduzeću (KSJ) dnevno kamionima prevezu oko 15 kubika zelenog otpada na odlagalište na Tisovim gredama. U hercegnovskom sektoru Zelenilo radnici brinu o 227. 000 kvadrata zelenih javnih površina. Obilje padavina i umjerene temperature pogoduju vegetaciji tokom cijele godine, što rezultira i velikom količinom zelenog otpada .Počela je rezidba agruma i drugog voća, kao i ukrasnog bilja što povećava količine otpada u odnosu na ostatak godine. Iako je opštinskim propisima regulisano da se zeleni otpad odlaže na privremenu deponiju komunalnog otpada Tisove grede, to malo ko poštuje. Građani tu vrstu otpada najčešće odlažu pored kontejnera što komunalcima stvara velike problem.
Za prevoz zelenog otpada kamionom nosivosti 3,5 tone potrebno je izdvojiti 35 eura, a za prevoz palminog lišća 50 eura, što je, po svemu sudeći građanima puno. Odlaganje otpada pored kontejnera naročito je izraženo tokom vikenda kada vlasnici najčešće rade u njihovim vrtovima i okućnicama.
“U šest tura naši radnici dnevno prevezu od 12 do 15 kubika zelenog otpada. Moraćemo da angažujemo i dopunske ekipe, zbog povećane količine zelenog otpada i šuta, jer uskoro počinje I kosidba trave pored magistrale” , kaže direktorice Komunalno-stambenog preduzeća Jasmina Konjević.
Iako u sklopu KSJ radi i bio drobilica, ona samelje samo oko 50 do 60 kubika zelenog otpada mjesečno I proizvede od 10 do 12 kubika usitnjene bio mase. Konjević ističe da ta mašina ne može da prerađuje palmine grane, vinovu lozu, kao I da se među zelenim otpadom nalazi drugi otpad, najčešće žica, što stvara problem radnicima na drobilici.
Herceg Novi nema deponiju zelenog otpada, ali je u planu da se ona izgradi na Sitnici, zajedno sa odlagališem građevinskog otpada.
( Slavica Kosić )