Šala se pretvorila u svađu: Zašto su odnosi Kine i Švedske pogoršani
„Ovo je neoprostivo. Priznajem da su se kineski turisti ponašali neprijatno, ali ne bi trebalo vređati čitavu Kinu ovako..", piše u jednom komentaru
Diplomatsku svađu Kine i Švedske niko nije slutio, ali tenzije između te dvije zemlje su eskalirale posljednjih nekoliko nedjelja.
Sve je počelo ranije tokom septembra, kada je švedska policija iz hotela izbacila kineske turiste. Taj potez snažno je osudila kineska vlada.
Situacija se pogoršala šalom u satiričnoj švedskoj televizijskoj emisiji - da Kinezi jedu pse i vrše nuždu u javnosti.
Peking je optužio emisiju za korišćenje „vulgarnog jezika", dodajući da je bila „puna diskirminacije, predrasuda i provokacija" protiv Kine.
Švedski emiter, sa druge strane, kaže da je „očigledno" da je riječ o „komediji".
Ali, kako su zemlje došle dovde i da li može da dođe do većeg sukoba nego što se čini?
Kako je sve počelo?
Ranije ovog mjeseca pojavio se video sa kineskim turistima, koje policija izbacuje iz hotela u Stokholmu.
Jedan Kinez i njegovi roditelji stigli su u hotel u ponoć - sat vremena prije nego što su mogli da se čekiraju. Pitali su da li mogu da ostanu u lobiju, ali im to nije dozvoljeno, da bi ih na kraju policija izbacila iz hotela.
Na videu se vidi da Kinez viče na engleskom: „Ovo je ubijanje. Ovo je ubijanje", dok dramatično pada. Njegova majka plače i viče na kineskom „upomoć", dok je policajci gledaju.
Kineskim društvenim mrežama kružila je ova objava, koja ima milione pregleda i hiljade komentara. Neki od korisnika kritikuju švedsku policiju, dok drugi kažu da se porodica ponašala bespotrebno „dramatično".
Kako se video širio, Ambasada Kine u Švedskoj zatražila je izvinjenje od vlade, rekavši da je policija „kršila osnovna ljudska prava državljana Kine".
Međutim, menadžer hotela kazao je za švedske novine Afronbladet da je porodica rezervisala sobe za pogrešan dan, a kada su im to rekli - „odbili su da odu".
Da li je to sve?
Ne - stvari su krenule da se pogoršavaju. Nakon nekoliko nedjelja tišine, odnosi su pogoršani 21. septembra, kada je Svenska Niheter u satiričnoj televizijskoj emisiji emitovanoj na nacionalnom švedskom televizijskom programu SVT, širila zablude o kineskim turistima uopšte.
U emisiji je prikazan video snimak turista koji su izbačeni iz hotela, a prikazan je i skeč, preveden na mandarinski jezik i postavljen na kineski sajt za razmjenu video snimaka Juku, o tome šta rade kineski turisti.
U tom skeču domaćin upozorava turiste da ne vrše nuždu „pored istorijske baštine" i dok jedu.
„Ako vidite osobu koja šeta psa ulicom, ne znači da je upravo kupila ručak", rekla je ona.
U videu se kaže da su Kinezi rasisti, ali da su crnci, Arapi, Jevreji, „pa čak i homoseksualci" dobrodošli u Švedsku.
„Zato što u Švedskoj vjerujemo u principe univerzalne ljudske vrijednosti. Iako se ovaj princip ne odnosi na Kineze", kaže narator.
Video se zaršava sa domaćinom koji kaže da su kineski turisti dobrodošli u Švedsku, ali da će ih tući ako se pogrešno ponašaju.
Ovaj video postao je viralan na Juku, kineskoj verziji Jutjuba.
Kako su Kinezi reagovali?
Ogroman broj Kineza je na platformi Sina Vejbo, verziji Tvitera, reagovao je ljutito.
Poslije kratkog vremena hešteg #SwedishTVShowInsultsChinesePeople postao je trend, sa više od 34 miliona pregleda.
„Ovo je neoprostivo. Priznajem da su se kineski turisti ponašali neprijatno, ali ne bi trebalo vređati čitavu Kinu ovako. Treba da se izvine", piše u jednom komentaru.
„Način da se odupremo Švedskoj je da je bojkotujemo, nemojte putovati tamo, bojkojtujte marke poput IKEA, H&M i Volvo", rekao je drugi korisnik, a mnogi drugi objavljuju slične komentare.
Kineska vlada je jednako bijesna.
Dakle, situacija između zemalja je loša samo zbog turista i emisije?
Ne baš. Ovo bi mogao biti znak mnogo većih problema.
Dalaj Lama, tibetanski duhovni lider koga Peking vidi kao separatističku prijetnju, posjetio je Švedsku ranije ovog mjeseca.
Kineski državni mediji, međutim, negirali su da ovaj sukob ima veze sa Dalaj Lamom.
A tu je i aktuelno pitanje Gui Minhaia, švedskog državljanina i prodavca knjiga u Hong Kongu, koga su u januaru kidnapovale kineske vlasti, dok je putovao u Peking vozom iz Ningboa u istočnoj Kini.
Bio je sa dvoje švedskih diplomata i navodno je putovao kod švedskog ljekara specijaliste.
Prema mišljenju Vikinga Bohmana, analitičara Švedskog instituta za međunarodne poslove, jedino „vjerodostojno objašnjenje" za probleme u odnosima je - Gui Minhai.
„Mislim da će, sve dok Gui Minhai bude u zarobljeništvu u Kini, ovo biti velika tačka trenja... Ako se pozivi za oslobađanje Gui nastave u Švedskoj, a Kina to ne uradi, odnosi dviju zemalja će patiti."
Izvještaj Ivet Tan
Izvor: BBC News Serbian
( BBC News na srpskom )