Vučić: Mi Srbi gonimo srpske zločince koji su rezali grkljan drugima
Srbija želi mir i stabilnost u regionu i naša politika se poslije ovog teškog događaja za naš narod neće promeniti zato što gledamo u budućnost i razmišljamo o budućnosti, a ne zato što smo slabi", rekao je Vučić
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da jeodluka Švajcarske da ratnog komandanta Srebrenice Nasera Orića izruči Bosni i Hercegovini politički motivisana, poručivši da to neće promijeniti politiku Srbije i njen odnos prema svojim susjedima.
Vučić je juče na vanrednoj konferenciji za medije istakao da će se i dalje zalagati za mir i stabilnost u regionu, i da se zbog jednog čovjeka neće mijenjati odnos Srbije prema bošnjačkom narodu.
"Srbija želi mir i stabilnost u regionu i naša politika se poslije ovog teškog događaja za naš narod neće promeniti zato što gledamo u budućnost i razmišljamo o budućnosti, a ne zato što smo slabi", rekao je Vučić.
Prema njegovim riječima odluka o puštanju Orića je sve samo ne pravična.
"Ima događaja poslije kojih ostaje osjećaj mučnine i onih čija mučnina služi kao nauk. Izručenje Orića spada u druge - mučne, ali poučne, posebno za nas Srbe. I Srbija će i iz ove lekcije umjeti da izvuče pouke", poručio je Vučić.
Kako je objasnio ta lekcija za nas znači da pitanje ratnih zločina nije uvijek pitanje pravde, nego politike i da ta politika mora da bude takva da od vas napravi pobjednika.
"Zato danas neću da se bavim nepravdom, niti da kukam zbog te političke odluke da čovjek optužen za najteže ratne zločine bude pušten na slobodu, jer nemamo iluzije da li će taj postupak biti nastavljen, pošto se od 2009., kada je Sarajevo preuzelo postupak od Bijeljine, on ne vodi", rekao je Vučić.
Premijer je istakao da je ponosan što u Srbiji nije sramota govoriti o zločinima sopstvenih građana jer je to "pitanje prava i pravde".
"Kao predsjednik Vlade Srbije osećam se veoma ponosno, jer mi Srbi gonimo srpske zločince koji su rezali grkljan drugima, koji su ubijali vezane civile, jer se ne stidimo da o tome govorimo, jer to kod nas nije sramota, jer to kod nas nije politika već pravo i pravda", rekao je Vučić.
On je naglasio da ponosno smije da kaže da želi da ode na svako mjesto u bivšoj Jugoslaviji gdje su se zločini dogodili i da o svakom zločinu otvoreno govori.
"Zašto drugi to ne smiju, zašto samo govore o zločinima nad svojim narodom", upitao je Vučić.
"To je pitanje za njih, a ne za nas i u tome vidim budućnost Srbije, i veliku šansu. Vidim budućnost da pobjeđujemo nepravdu našom snagom i uspjehom, da svi svjetski mediji govore o velikom srpskom uspjehu u borbi protiv deficita", rekao je Vučić.
Vučić je takođe upitao međunarodnu zajednicu ko će da "vrati oči i život" Slobodanu Iliću, kao i život desetina i stotina Srba pobijenih u Podrinju od strane Orićevih snaga.
Premijer je istakao i da ćemo sa Bošnjacima morati da živimo narednih 100, 200, 300... godina i to jedni sa drugima, a ne jedni pored drugih, iako ima ljudi koji to ne mogu da razumiju.
Vučić je rekao i da njegova ruka nije prihvaćena i da je, kada je nudio dogovor, stabilnost, strateške razgovore o budućnosti, dobio prijetnje i poruke da ne dolazi u Srebrenicu jer mu se ne garantuje sigurnost.
"Nisam zbog toga htio da dođem, hteo sam negdje da odem da napravim razliku i povučem crtu između nas i nekih drugih i da bi pokazao ko gleda u budućnost, a ko ne. Sada kažu pušten je Orić, garantujemo ti sigurnost - nemojte da mi garantujete, kao što niste juče", rekao je Vučić i zaključio da ono što radi radi zbog građana Srbije jer smatra da je važno da Srbi i Bošnjaci imaju dobre odnose.
Neću potpisati predaju srpske imovine dok sam živ
Vučić je izjavio da je ispunio riječ time što ništa nije saopštio u javnosti o razgovorima u Briselu i poručio da nikada neće potpisati da imovina Srbije bude imovina Kosova.
Vučić je podsjetio da je dogovoreno da se detalji razgovora u Briselu ne iznose u javnost i da je to dogovoreno sa evropskom komesarkom Federikom Mogerini i zapitao se da li to uvek "naša riječ znači a tuđa ništa ili veoma malo".
Nakon što su se već čule različite izjave, on je sinoć rekao da sada mora da kaže da je razgovor o eneregetici prekinuo čim se vidjelo "da pokušavaju da uzmu srpsku imovinu i da sada kažu da je to pred potpisivanjem". "Može, ali ako ja budem smijenjen i ako se do tada nađe neko drugi da to uradi. Ja to da potpišem, da to bude imovina Kosova, neću dok sam živ", poručio je premijer Srbije.
Upozorio je da njemu niko ne može da prijeti, naveo da se prijetnji naslušao i poručio da ono što možemo to će i biti i dogovoreno, a ono što ne može neće ni biti.
"Tu temu mosta na Ibru su izmislili, valjda im se svidjelo da pritiskaju Srbe", kazao je srpski je premijer i dodao da će nastaviti razgovor iako riječ druge strane malo znači.
Navodeći da ćemo biti toliko poštovaniji koliko budemo jedinstveniji i ekonomski jači, građanima je poručio da "očekujemo napredak na evropskom putu i da ćemo uvijek čuvati svoju slobodu, ponos i dostojanstvo i obraz".
O odlasku u Srebrenicu odlučiću do 9. jula
Odluku o odlasku u Srebrenicu Vučić ce donijeti između 6. i 9. jula, a ona će, kaže, biti u interesu srpskog i bošnjačkog naroda i poručuje da neće trpjeti nikakve strane pritiske.
On je sinoć izjavio da ta odluka zavisi isključivo od njega, ali da niko ne zna šta će sve da se dogodi u Srbiji i regionu do 11. jula.
"Dobijam savjete sa svih strana. Moj posao je da uradim ono najbolje za Srbiju i da ne mislim o rezultatima nekih budućih izbora ili bilo čega drugog. Donijeću odluku koja je najbolja za srpski i bošnjački narod i ne interesuju me ni sigurnost, ni bezbjednost ni rizici", naglasio je Vučić.
On je dodao da je prilikom ponude da ode u Srebrenicu bio siguran da će Bošnjaci "objeručke dočekati iskrenu i prijateljsku ponudu", jer srpski i bošnjački narodi žive jedni s drugima.
"Mi sa Albancima živimo u dva odvojena društva, jedni pored drugih, i zato treba da imamo uređene odnose, ali sa Bošnjacima svuda živimo jedni s drugima i moramo ozbiljno da razgovramo. Zato nisam odgovarao na brojne kampanje, ćutao sam", naveo je Vučić poručivši da Bošnjaci "moraju da razumiju da će živjeti sa Srbima".
U Bosni ima 37 odsto Srba, a u Srbiji je 350.000 Bošnjaka, podsjetio je i upitao: "Šta ćemo da radimo? Hoćemo li vaditi oči jedni drugima sve vrijeme. U interesu nam je mir, da sebi utuvimo u glavu da ne možemo da uništimo jedni druge, da moramo da razumijemo jedni druge".
Na pitanje šta će se dogoditi ukoliko u Srebrenici sretne Orića, Vučić je rekao: "prvo da vidimo ko će da ide, kako će da ide, kada će da ide i da li će da ide".
Upitan da li je razgovarao sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, Vučić je rekao da jeste i da je Dodik "veoma ogorčen" na odluku o izručenju Orića BiH.
Dodao je da je mnogo tema o kojima će biti riječi na današnjoj zajedničkoj sjednici vlada Srbije i Republike Srpske, s obzirom da treba mnogo toga zajedno da urade u infrastrukturnom smislu i povezivanju ekonomija.
Najavio je veću podršku Srbije Republici Srpskoj posebno u četvrtom kvartalu ove godine, a ako RS bude imala određenih poteškoća i bude željela i tražila, Srbija će, dodao je, biti spremna da joj pomogne i kroz robne kredite i na druge načine.
( Tanjug )