Ovaj Bjelopoljac je prvi proizvođač viskija u Crnoj Gori
Pravljenje viskija slično je tradicionalnom pečenju rakije. Smjesa od žitarica i vode se kuva a potom naglo hladi i odlaže u burad u kojima mora da odstoji 72 sata kako bi se obavilo alkoholno vrenje
Bjelopoljac Slavko Fuštić prije tri godine pokrenuo je porodičnu proizvodnju viskija. Želio je da napravi kratko piće od žitarica iz bjelopoljskog kraja i tvrdi da je pionir ovoga u našoj zemlji.
"Sirovine nabavljam isključivo od domaćih proizvođača, dakle od poljoprivrednih proizvođača sa teritorije opštine Bijelo Polje i ja sam prvi proizvođač viskija u Crnoj Gori koji je proizveo viski od domaćih sirovina", kazao je Fuštić.
Fuštić objašnjava da su u pitanju žitarice od kojih se viski pravi i u drugim krajevima svijeta. "U Americi se proizvodi od kukuruza, u Škotskoj od ječma, negdje se proizvodi kombinacijom ječma i kukuruza kao što i mi radimo".
A pravljenje viskija slično je tradicionalnom pečenju rakije. Smjesa od žitarica i vode se kuva a potom naglo hladi i odlaže u burad u kojima mora da odstoji 72 sata kako bi se obavilo alkoholno vrenje.
"Pretvaranje skroba u šećer je već izvršeno, a onda pretvaranje šećera u alkohol se vrši za tih 72 sata i onda se peče kao što se peče rakija", objašnjava Fuštić.
Ipak, nakon što se ispeče, viski se ne može odmah koristiti, već mora da odstoji u posebnim buradima koja mu daju boju i pojačavaju ukus.
"Viski mora, da bi bio pravi viski, da bi mogao da ide u prodaju, mora da odstoji najmanje tri godine u hrastovim buradima, specijalno napravljenim za čuvanje viskija", rekao je on.
Fuštić godišnje proizvodi 500 litara viskija i za sada ne planira da širi proizvodnju a jedan od razloga je, kaže, to što se ljudi u Crnoj Gori češće odlučuju za domaću rakiju, a viski im najčešće služi kao čestitka za svečane prilike.
( Dražen Petrić )