Hilari Klinton: Moje bogatstvo je sporedna stvar za birače
Klintonova je rekla da je njena porodica "blagoslovena", ali je istakla svoje korijene u srednjoj klasi, kao i da su i ona i njen suprug morali da vraćaju studentske kredite
Hilari Klinton je na skupu u Mančesteru u američkoj državi Nju Hempšir izjavila da je njeno porodično bogatstvo sporedno za većinu birača, odgovarajući na kritike da njeno lično bogatstvo podriva populističku poruku njene kampanje za predsjedničke izbore 2016. koja je usmjerena na prosječne Amerikance.
"Ne mislim da su Amerikanci protiv uspjeha. Oni koji imaju mogućnosti trebalo bi da rade više da pomognu drugim ljudima da učine isto", kazala je u ponedeljak Klintonova, eventualna kandidatkinja demokrata za predsjedničke izbore u SAD 2016. godine.
Klintonova je rekla da je njena porodica "blagoslovena", ali je istakla svoje korijene u srednjoj klasi, kao i da su i ona i njen suprug morali da vraćaju studentske kredite.
Klintnova i njen suprug, bivši predsjednik Bil Klinton, držeći govore zaradili su stotine miliona dolara od kada su izašli iz Bele kuće. Od januara 2014. njih dvoje su zaradili više od 30 miliona dolara.
Oštre kritike Klintonova je izazvala prošlog mjeseca zbog izjave da je njena porodica bila "potpuno bankrot" na kraju drugog mandata njenog supruga, ali su zahvaljujući prodaji njene knjige i govorima ubrzo dospjeli u jedan odsto Amerikanaca sa najvećom zaradom.
Republikanci već mjesecima postavljaju pitanje kako je porodica Klinton unovčila svoje političke veze, što može da ima negativne posledice na prve percepcije njene kandidature za predsjednika. Prema istraživanju javnog mnjenja početkom ovog mjeseca, 47 odsto Amerikanaca smatralo je da je Klintonovoj stalo do ljudi kao što su oni, dok je prošlog ljeta u to bilo uvereno 53 odsto građana.
"Kako može da izađe i da prodaje populističku poruku, kada za jedan sat zaradi višestruko više nego što prosječan Amerikanac zaradi za godinu", upitao je bivši guverner Mit Romni, koji se 2012. kandidovao da bude republikanski kandidat za predsjedika.
Samo nekoliko dana od zvaničnog početka predizborne kampanje, Klintonova će morati da se suoči i sa pitanjima u vezi sa napadima na ambasadu SAD u Bengaziju, u Libiji 2012, kada su poginula četiri Amerikanca, uključujući ambasadora, u vrijeme kada je bila državna sekretarka.
Odbor Predstavničkog doma Kongresa SAD, koji predvode republikanci, danas treba da sasluša Sidnija Blumentala, dugogodišnjeg savjetnika Bila Klintona, o čestim mejlovima koje je slao Hilari Klinton dok je bila državna sekretarka. Blumental je informacije i savjete o sve većim neredima u Libiji slao na lični mejl Klintonove koji je ona nastavila da koristi i kao državna sekretarka.
Demokrate koje su u tom odboru tvrde da republikance ne interesuje otkrivanje činjenica o napadu, nego samo pokušavaju da dokažu da je Klintonova bila umiješana u neku vrstu zavere.
( Beta )