Medojević: Crnogorskim državljanima dati privremene radne dozvole
Medojević je, u pismu upućenom Lukšiću, zatražio hitno reagovanje crnogorske Vlade i resornog Ministarstva jer se, kako je naveo, ogroman broj građana sa sjevera države nalazi u veoma teškom i neizvjesnom položaju
Lider Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević zatražio je od ministra vanjskih poslova i evropskih integracija Igora Lukšića da pokrene bilateralne razgovore sa institucijama Njemačke, u cilju postizanja sporazuma o privremenim radnim dozvolama za crnogorske državljane u toj državi.
Medojević je, u pismu upućenom Lukšiću, zatražio hitno reagovanje crnogorske Vlade i resornog Ministarstva jer se, kako je naveo, ogroman broj građana sa sjevera države nalazi u veoma teškom i neizvjesnom položaju.
„Tražim od Vas da odmah pokrenete bilateralne razgovore sa odgovarajućim institucijama Njemačke u cilju postizanja bilateralnog sporazuima o privremenim radnim dozvolama za državljane Crne Gore, kako bi naše izbjeglice u toj državi mogle da u izvjesnom periodu nesmetano borave i da, tokom tog boravka, rade u toj državi“, naveo je Medojević u pismu.
On je zatražio od Lukšića i da na Vladi inicira donošenje neophodne odluke i platforme za takve bilateralne razgovore.
Tokom prethodnih šest mjeseci, kako je naveo Medojević, iz Rožaja i Bijelog Polja, kao i iz drugih sjevernih opština, iselilo se oko šest do sedam hiljada građana, a najveći broj njih je u proceduri traženja azila u nekoliko različitih gradova u Njemačkoj.
Prema njegovim riječima, razlozi za masovno iseljavanje dobro su poznati - ekstremno siromaštvo, nepravda državnih organa i osjećaj potpune besperspektivnosti.
„PzP i Demokratski front su više puta javno upozoravali Bošnjake sa sjevera države i ukazivali na katastrofalne posljedice koje će decenijska politika, koju je sprovodila DPS-SDP-BS vlada, proizvesti katastrofalne posljedice na sjeveru države“, kazao je Medojević.
Kako je naveo, trenutna situacija je takva da za iseljene porodice boravak u Njemačkoj i drugim evropskim državama predstavlja značajan korak naprijed i bitno poboljšanje njihovih životnih i drugih uslova.
Medojević je ocijenio da su oni u izbjeglištvu pronašli minimum građanskog i ljudskog dostojanstva, „koji im nijesu obezbijedile vlade u njihovom zavičaju“.
Prema njegovim riječima, postoje dva problema koja prijete da njihovo izbjeglištvo pretvore u, kako je naveo Medojević, kratkotrajnu i neuspjelu avanturu.
„To izbjeglištvo u koje su krenuli sa ogromnim rizikom, vodeći cjelokupne porodice, što najbolje ilustruje dubinu očaja u kome se ti ljudi nalaze“, smatra Medojević.
On je poručio Lukšiću da je, zahvaljujući Ministarstvu na čijem je on čelu, Crna Gora od evropskih država prepoznata kao funkcionalna demokratija i prihvaćena da bude u procesu evropskog integrisanja.
„To je formalni razlog zbog kojeg izbjeglice sa sjevera Crne Gore nemaju gotovo nikakve šanse da, pri postojećem stanju stvari, dobiju azil u država Evropske unije“, ocijenio je Medojević.
Zbog toga, kako je naveo, traži od Lukšića da Vladi odmah predloži donošenje odgovarajuće odluke i neophodne platforme za bilateralne pregovore za njemačkom Vladom.
Medojević je objasnio da bi cilj pregovora bio definisanje bilateralnog sporazuma o privremenom regulisanju boravka i rada crnogorskih državljana koji su izbjegli u Njemačku.
„Smatram da ta palijativna mjera predstavlja minimum koji je vaša Vlada dužna da učini u cilju olakšanja položaja ogromnom broja naših izbjeglica u Njemačkoj“, zaključio je Medojević u pismu.
( Mina )