BBC: Kima prikazuju kao monstruma, u DNRK "ima auru boga"
BBC u tekstu "U potrazi za smislom sjevernokorejskog lidera", navodi da sliku o "toj svjetskoj noćnoj mori" poliraju ili kaljaju propagandisti "sa svih strana", ali da nedavne optužbe južnokorejske obaveštajne agencije, po kojima se sprovode čistke zvaničnika, "dokazuju da je on nepredvidiv čak i za eksperte u Sjevernoj Koreji"
Izvan Demokratske Narodne Republike Sjeverne Koreje njenog lidera Kima Džong-Una prikazuju kao monstruma, klovna ili plejboja, ali u Sjevernoj Koreji on je monarh, vrhovni vođa sa skoro božanskom aurom kojem narod aplaudira dok ne izranjavi ruke, ocjenjuje britanski BBC.
BBC u tekstu "U potrazi za smislom sjevernokorejskog lidera", navodi da sliku o "toj svjetskoj noćnoj mori" poliraju ili kaljaju propagandisti "sa svih strana", ali da nedavne optužbe južnokorejske obaveštajne agencije, po kojima se sprovode čistke zvaničnika, "dokazuju da je on nepredvidiv čak i za eksperte u Sjevernoj Koreji".
Inostrani eksperti nisu optimistični - neki misle da je njegovo nedavno postupanje neuobičajeno na način koji se razlikuje od vladavine njegovog oce Kima Džong-Ila, oko kog je narod težio da preživi - generali su zadržavali svoje poslove i svoje glave, što znači da je rukovodstvo podržavalo svog lidera.
Sada, kako se navodi, iznenadno pogubljenje predsjednikovog mentora i ujaka - a možda i ministra odbrane, mora da tjera one u okruženju aktuelnog sjevernokorejskog lidera u strah da bi oni mogli da budu sledeći.
"Ukoliko lojalni kadrovi osjećaju da će biti sledeći, u bilo kom trenutku i bez razloga, to podriva lojalnost i može čak da ih podstakne da pobjegnu" ili još gore "ako se elita ne osjeća bezbjedno, pitate se u kojim okolnostima mogu da krenu protiv njega", ocjenjuje počasni viši naučni saradnik Univerziteta Lids Ejdan Foster-Karter.
BBC, pritom, podsjeća da "zavjerenici ne mogu da računaju na dug život" i da su sve "zavjere da se ubije Hitler propale", da je "Staljin eliminisao svaku moguću opoziciju", a da je na južnokorejskog predsjednika Park Čung-Hija atentat izvršio njegov sopstveni načelnik obaveštajne službe.
Pojedini analitičari ocjenjuju i da se aktuelni predsjednik DNRK intelektualno razlikuje od njegovog oca.
"Kim Džong-Il bio je nepoznat jedno vreme, ali znamo da je bio vrlo kompetentan", rekao je Foster-Karter, dodajući da je, nasuprot tome, sadašnji predsjednik Sjeverne Koreje proveo dosta vremena na školovanju u Švajcarskoj prije nego što je stupio na vlast i "neka je vrsta autsajdera u Pjongjangu".
"Ne mogu vam reći šta je njegova spoljna politika. U jednom trenutku putuje za Rusiju, a potom otkazuje. Zatvara industrijsku zonu na granici sa Južnom Korejom bez očiglednog razloga", navodi engleski ekspert.
I za autora knjige o sjevernokorejskoj propagandi "Najčistija rasa", profesora na Univerzitetu Dongseo u Južnoj Koreji, Brajana Majersa, intelektualne sposobnosti predsjednika DNRK slabije od očevih.
"Mislim da je napravio užasan posao gradeći sliku o sebi", rekao je Majers.
"Sjevernokorejanci ne izgledaju tako kritično prema njemu, kao što smo to mi, ali oni nisu budale. Oni su napredniji nego što mi mislimo", naveo je Majers, dodajući da je Kim "jednostavno previše mlad" i nema istu harizmu za narod kao njegov otac.
Majers navodi kao primer zajedničkog snimka Kima sa američkim košarkašem Denisom Rodmanom prilikom njegove posjete Sjevernoj Koreji, ocenjujući da se "vjerovatno zato što je (Kim) odrastao u inostranstvu" vidi da je "u neskladu sa zvaničnom kulturom".
"I to će mu u budućnosti stvoriti probleme", navodi profesor južnokorejskog univerziteta, a prenosi BBC u tekstu posvećenom lideru DNRK.
( Tanjug )