Kako su se obogatili afrički milijaderi
Na četvrtom mjestu je finasijski sektor u kome se obogatio najbogatiji Afrikanac, Nigerijac Aliko Dangote, sa bogatstvom od 15,7 milijardi dolara
Na Forbsovoj listi od 1.826 svjetskih milijardera za 2015, 29 su Afrikanci koji posluju najčešće u prehrambenom i rudarskom sektoru.
Prehrambeni sektor je na čelu liste od njih 10 u kojima su se afrički milijaderi obogatili. Listu je sastavio francuski portal Afrizep.
U ovom sektoru obogatio se Kristofel Vajze, predsjednik velikog južnoafričkog lanca supermarketa Soprajt (Shoprite), čije se bogastvo procjenjuje na 6,3 milijarde dolara.
U njemu posluje i Mohamed Mansur, čije se imovno stanje procjenjuje na četiri milijarde dolara, a koji je suvlasnik egipatskog lanca supermarketa Mansur (Mansour).
Milijarder Natan Kirish, koji posjeduje imovinu vrednu 3,9 miljardi dolara, vlasnik je preduzeća Džetro Holdings koje posluje u Južnoafričkoj Republici.
Jedini Alžirac koji je među svjetskim miljarderima, Išad Rebrad posjeduje bogatstvo od 3,1 milijardu dolara. On je vlasnik grupacije Sevital (Cevital) koja uglavnom posluje u prehramnenom sektoru.
Još jedan afrički milijarder, koji je stekao imetak u ovom sektoru je Abdulsam Rabiu, koji radi u sjedištu negerijske grupacije BUA koja se bavi trgovinom žitarica,testa i šećera. Bogatstvo mu je procijenjeno na milijardu eura.
Drugi sektor u kome posluje najviše afričkih milijardera je rudarski.
U njemu je bogastvo od 6,7 milijardi eura stekao Južnoafrikanac Niki Openhajmer, predsjednik kompanije dijamanata "De Bers" kao i kompanije Anglo Amerikan, ali i njegov kopatriota Patris Motsep sa bogastvom od 2,1 milijardu dolara, osnivacem rudarske grupacije Afriken Rejnbol Majnerals (ARM).
U ovom sektoru radi i druga najbogatija Afrikanka Nigerijanka Folorunšo Alakija sa imetkom od 1,9 milijardi dolara stečenim u naftnoj korporaciji Famfa Oil.
Afrikanac marokanskog porijekla Aziz Akhanouah stekao je bogastvo koje se procjenjuje na 1,7 milijardi dolara zhvaljujući korporaciji Akva (Akwa) koja se bavi naftom, gasom i hemijskom industrijom.
Femi Otedola, još jedan milijarder, obogatio se postavši direktor nigerijske naftne kompanije Fote Oil i koji kontroliše i naftnu kompaniju Otedola. Bogatstvo mu je procjenjeno na milijardu dolara.
Treći sektor sa najviše afričkih miljardera je telefonija, gdje posluje tanzanijski milijarder Rostem Aziz, vlasnik 35 odsto kapitala telekominikacione fire Vadakom (Vadacom), zatim najbogatija Afrikanka, Angolka Izabel Dos Santos, koja ima akcije u nacionalnom telekomu Unitelu, čije se bogastvo procjenjuje na 3,1 milijardu dolara.
Majk Adenuga osnivač je druge najveće kompanije za telefoniju u Nigeriji, Globakom. On posjeduju četiri milijarde dolara.
Na četvrtom mjestu je finasijski sektor u kome se obogatio najbogatiji Afrikanac, Nigerijac Aliko Dangote, sa bogatstvom od 15,7 milijardi dolara.
Džon Rupert, direktor kompanije za finasijske tranakcije Rišmon stekao je bogatstvo od 7,4 milijarde dolara poslujući u finasijskom sektoru.
U ovom sekteru s obogatio i Egipćanin Mohamed Al Fajed, čije se imovno stanje procjenjuje na dvije mlijarde dolara. Danas je on vlasnik i hotela Ric u Parizu kao i engleskog fudbalskog kluba Fulam.
Na petom mjestu je brodogradnja u kome se obogatio Nasef Saviris, koji je na čelu najveće građevinske egipaske firme Oraskom. Posjeduje imovinu vrijednu 6,3 milijarde dolara.
Na šestom mjestu je farmaceutska industrija u kojoj je prisutan Stefen Saad, osnivač južnoafričke farmaceutske kompanije Aspen Farmaker (Aspen Pharmacare). Imovno stanje mu je procijenjeno na tri miliona dolara.
Na sedmom mjestu je sektor za nekretnine u kome je svojih 2,1 miljardu dolara stekao Marokanac Milud Šabi investirajući u izgradnju hotele, supermarketa.
Na osmom mjestu je sektor osiguravajućih društava, na devetom mediji u kome posluje južnoafrikanac Kos Beker, predsjednik medijske kuće Naspers.
Na destom mjestu je sektor tekstilne industrije u kome radi najmladji afrički miljarder Mohamed Devdzi.
( Tanjug )