Stara Havana - gdje se spajaju svakodnevni život i turizam
Na ulicama se mogu vidjeti djeca u školskim uniformama, ulični prodavci voća i paprika, veš koji visi sa konopca razvučenog između zgrada, psi koji se sunčaju na trotoaru
Na nekim destinacijama, turističke oblasti gotovo da nemaju kontakta sa ritmom svakodnevnog života, ali oni koji posjete Staru Havanu - Habana Vijeha kako je lokalci zovu - ne mogu a da ne vide kao obični Kubanci žive.
Na ulicama se mogu vidjeti djeca u školskim uniformama, ulični prodavci voća i paprika, veš koji visi sa konopca razvučenog između zgrada, psi koji se sunčaju na trotoaru.
U poštama i bankama su vidljivi redovi, a taksiji-bicikli prevoze putnike kroz uske ulice grada.
U daljini se mogu čuti pjetlovi, ptice, salsa ali i zvuk motora starog automobila.
Gotovo svaka ulica ima znak, ili tablu koji svjedoči o nekom događaju ili osobi od istorijskog ili kulturnog značaja.
O"Rajlijeva ulica nazvana je po Ircu koji je postao vođa u španskim kolonijama i oženio se djevojkom iz ugledne kubanske porodice.
Ploča ima pomalo poetsku aluziju na istorije Irske i Kube - "Dva ostrvska naroda u istom moru borbe i nade".
Mnoge zgrade su u lošem stanju i nije neobično vidjeti nebo kako se kroz kamenu fasadu zgrade bez krova ili gomilu cigala na ulicama.
Međutim ima i zgrada koje su divno restaurisane, naročito oko trgova u istočnom dijelu Stare Havane gdje se nalaze i mnogi muzeji, ali i Ambos Mundos hotel gdje je Ernest Hemingvej odsjedao.
I zapadni dio grada ima svoje atrakcije, naročito u blizini Prada ili Paseo de Martija, bulevara koji dijeli Staru Havanu od Centralne Havane.
Sam Prado je vrijedan šetnje, navodi AP, naročito nedjeljama kada se tamo organizuje ulični bazar umjetnina.
U blizini Prada je Central park sa statuom revolucionara Hosea Martija.
Blok dalje je Nacionalni muzej lijepih umjetnosti sa izvanrednom kolekcijom kubanske umjetnosti ali i međunarodne.
Tu je i Muzej revolucije sa tenkom i čuvenim čamcem "Granma" koji je koristio Fidel Kastro, ali i karikaturama kojima su ismijavani američki predsjednici Ronald Regan i oba Buša.
Za ljubitelje ruma, kafe, piva ili mohita u ponudi su tri istorijska mjesta. Barovi El Floridita i La Boguedita del Medio koje je često obilazio Hemingvej i Sloppy Joe's koji je poslužio kao pozornica za roman Grejama Grina "Naš čovjek u Havani".
Turisti često uživaju i u brojnim kafićima na starim trgovima sa obje strane Habana Vijehe naročito predveče kada vrelina umine a preko trga se čuju zvuci "Guantanamere" koju sviraju tročlani bendovi.
( Tanjug )