Alijansa posvećena politici otvorenih vrata

"Panelisti su se saglasili da je regionalna saradnja krucijalna za proces integracija i podvukli da se Crna Gora nalazi na putu ispunjenja uslova kako bi bila pouzdan saveznik", kaže se u saopštenju

0 komentar(a)
05.06.2015. 10:04h

NATO ostaje posvećen politici otvorenih vrata, poručeno je na otvaranju 2BS Foruma u Budvi i ocijenjeno da na Balkanu, kad je u pitanju bezbjednost, nema i ne može biti opuštanja.

Sekretar NATO-a za odnose sa javnošću, Ted Vajtsajd, ukazao je na značaj održavanje Foruma u Crnoj Gori za region, navodeći da je to okupljanje pokazatelj energije i liderstva koje Crna Gora ima u regionu.

Vajtsajd je naglasio važnost zadatka Alijanse da obezbijedi sigurnost.

"Važno je za budućnost svih da oblikujemo naš bezbjednosni sistem“, rekao je on i ukazao na bezbjednosne rizike koji trenutno postoje.

On je dodao da smo svjedoci kršenja međunarodnog humanitarnog prava, ukazujuću na opasnosti od terorizma, kao i širenje uticaja Islamske države.

Vajtsajd je objasnio da se NATO prilagođava novim izazovima, navodeći da je taj proces trajan i da će tako nastaviti da bude. „NATO nije zatvoren savez“, rekao je on.

Alijansa je, kako je naveo, posvećena politici otvorenih vrata i ostaje posvećena zapadnom Balkanu. On se, kako je rekao, nada brzom članstvu u Alijansi država regiona, navodeći da su svi upoznati sa prošlošću Balkana. Članstvo, kako je objasnio Vajtsajd, dovodi do ekonomskog prosperiteta i izvjesne budućnosti država regiona.

Premijer Crne Gore, Milo Đukanović, naglasio je značaj održavanja 2BS Foruma u Budvi u svijetlu evroatlanstskih integracija Crne Gore.

"Ovo je veliki momenat za Crnu Goru u iščekivanju poziva za članstvo“, rekao je on, ukazujući na bezbjednosne rizike koji se dešavaju globalno, ali i u regionu.

Region se, kako je naveo, stalno suočava sa pojavama koje tinjaju i, s vremena na vrijeme, izbijaju na površinu. Đukanović je podsjetio na posljednja dešavanja u Makedoniji, navodeći da „nema i ne može biti opuštanja kada je u pitanju bezbjednost na Balkanu“.

"Bezbjednosne prijetnje, gdje god da su, naš su zajednički problem i mogu se rješavati samo udruženim snagama“, rekao je on.

Takav okvir, kako je kazao Đukanović, u prvom redu pruža NATO, ali i druge međunarodne organizacije. Država kao što je Crna Gora, kako je objasnio, može biti sigurna samo kao članica evroatlantskih struktura.

Prema riječima Đukanovića, ne može se u NATO samo djelimično, „morate dijeliti i vrijednosti na kojima se Alijansa zasniva“. U odnosu na te vrijednosti, kako je kazao, ne može biti „švedskog bezbjednosnog stola“.

"Odluka o pozivu Crne Gore za našu državu ima civilizacijski i istorijski značaj“, kazao je Đukanović, poručujući da je to najbitiniji momenat poslije nezavisnosti.

Poziv bi, kako je kazao, podstakao državu na dalji trud i napredak.

Bez pune integracije regiona u evropske i evroatlantske, kako je ocijenio Đukanović, bezbjednosna slika Evrope ne bi bila potpuna. Prema njegovim riječima, do pune integracije, Balkan ostaje „nedovršena priča“ u sklopu evropskih i evroatlantskih integracija.

Američka ambasadorka, Margaret En Uehara, rekla je da je Crna Gora na raskršću i na, kako je navela, lijepom putu da postane članica NATO-a.

"Crna Gora je od dobijanja nezavisnosti napravila velike korake“, kazala je ona, navodeći da je Crna Gora već doprinosi pružanju kolektivne bezbjednosti.

Ona je rekla da NATO mora gledati unutrašnje reforme, podsjećajući da je za Alijansu ključna i vladavina prava. Kako je navela, građani moraju imati povjerenja u vlast.

Uehara je navela da je podrška javnosti važna da bi NATO mogao da pozove Crnu Goru, zbog toga je, kako je kazala, bitno da građani budu upoznati sa prednostima.

"Vlada Sjedinjenih Američkih Država je uz vas“, poručila je ona, navodeći da će ovo biti naporno ljeto za Crnu Goru.

Predsjednik Atlantskog saveza, Savo Kentera, otvorio je peti 2BS Forum, naglašavajući značaj poziva Crnoj Gori, ne samo za Crnu Goru nego i Alijansu.

Crna Gora i Budva prepoznati su, kako je naveo, kao mjesto gdje se može raspravljati o bitnim pitanjima kao u drugim svjetskim centrima.

"Jasno se mora pokazati da politika otvorenih vrata nije samo slovo na papiru“, kazao je Kentera, navodeći da NATO mora staviti do znanja da ima jasnu politiku na koju ne mogu uticati države koje nijesu članice.

On je, navodeći da pojedine države smatraju da Crna Gora nije dovoljno spremna za članstvo, kazao da je to možda tačno, ali da je jasno da i pojedine druge države nijesu bile spremne kada su postale članice.

"Momenat je takav da je u najboljem interesu i NATO-a i Crne Gore da postane članica Alijanse“, ocijenio je Kentera, poručujući da vremena za čekanje nema i da Crna Gora mora dobiti poziv što prije.

On je upitao učesnike i države članice da li razmišljaju o mogućim posljedicama ukoliko Crna Gora ne postane članica. „Crna Gora mora biti dio Zapada“, rekao je Kentera.

Benko: Crna Gora kao primjer regionu u integracijama

Stabilnost Evrope nezamisliva je bez integracija zapadnog Balkana, ocijenio je politički direktor pri Ministarstvu vanjskih poslova Mađarske, Levente Benko, navodeći da Crna Gora služi kao primjer regionu.

On je to kazao na panel diskusiji "Stabilnost Balkana osnažena proširenjem", uoči petog 2BS Foruma, na kojoj su panelisti razgovarali o V4 državama i njihovom putu ka članstvu u NATO i Evopsku uniju (EU), kao i o aktuelnom procesu integracija država zapadnog Balkana.

"Panelisti su se saglasili da je regionalna saradnja krucijalna za proces integracija i podvukli da se Crna Gora nalazi na putu ispunjenja uslova kako bi bila pouzdan saveznik", kaže se u saopštenju.

Benko smatra da je stabilnost Evrope nezamisliva bez integracija zapadnog Balkana i da je proces integracija najbolji je katalizator promjena tih država.

"Crna Gora služi kao primjer regionu i njen se trud mora nagraditi", poručio je Benko.

Poljski akademski i politički analitičar, Jaroslaw Visnievski ukazao je na iskustvo Poljske navodeći da ta država ne bi bila tu gdje jeste bez EU reformi i njihove primjene.

Stalni predstavnik Slovačke pri NATO, Valašek ukazao je na uticaj reformi na stabilnost i prosperitet regiona, kao i na veći akcenat na ispunjavanje kriterijuma za prijem u NATO.

Direktor odjeljenja za bezbjednosnu politiku pri Ministarstvu vanjskih poslova Češke, Tomaš Szunyog, kazao je da je ekonomska situacija jedan od najvećih problema za integracije država zapadnog Balkana i dodao da su tim državama potrebne prvenstveno reforme kako bi osigurale podršku NATO i EU.

Galerija