Pravila ćutanja: Šarić u sudnici štiti Đukanoviće

Optuženi narkobos, koji tvrdi da je tek nedužni trgovac cementom kome je smješteno, mnogima je tokom suđenja ,,crtao mete”, ali nijednu zamjerku nije imao na vlade Vučića i Đukanovića koje su se okitile zaslugama za njegovo hapšenje, iako bi se očekivalo suprotno

37 komentar(a)
30.05.2015. 20:08h

Sada je izvjesno: očekivanja da će osumnjičeni narkobos Darko Šarić na suđenju u Srbiji otkriti kokainsku piramidu moći i razotkriti veze organizovanog kriminala i visoke politike – neće biti ispunjena.

Ove sedmice branioci Šarića i njegovih saradnika iznijeli su završne riječi pred sudom u Beogradu tražeći da njihovi štićenici budu oslobođeni. Istovremeno, tužilaštvo je prije desetak dana predložilo Specijalnom sudu da Šarića osudi na maksimalnu kaznu zatvora od 30 do 40 godina zatvora zbog organizovanja kriminalne grupe i krijumčarenja ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu.

Ukupno ih je bilo devetnaest optuženih. Na optuženičkoj klupi danas su, osim Šarića, još devet njih. Ostalih devet je zaključilo sporazum o priznanju krivice, a trojica su dobila status svjedoka saradnika.

Šarićeve ,,mete” otkako je počelo suđenje su – bivša vlast u Srbiji, tamošnji tužioci i policajci koji su radili na njegovom hapšenju i razotkrivanju kokainskog posla i pranja novca, koji nijesu imali podršku aktuelne vlasti u Srbiji tokom pokušaja njihove kompromitacije na suđenju. Na njegovom su udaru i biznismeni koji su, eto slučajno, na meti i premijera Srbije Aleksandra Vučića. O crnogorskoj vlasti i familiji Đukanović – sve najljepše.

Zanimljivo je svakako da optuženi narkobos, koji tvrdi da je tek nedužni trgovac cementom kome je smješteno, nijednu zamjerku nije imao na vlade Vučića i Đukanovića koje su se okitile zaslugama za njegovo hapšenje, iako bi se očekivalo suprotno. Po Šariću, cijeli proces protiv njega montiran je jer je bivša vlast u Srbiji na čelu sa Borisom Tadićem željela da sruši Đukanovića u Crnoj Gori. Kako prigodno. Šarićeve ,,analitike” ne bi se postidjeli ni analitičari u Pobjedi.

Crnogorskoj vlasti Šarić nije zamjerio ni hapšenje i presudu protiv svog brata, Duška Šarića. Presudu je objasnio pritiskom crnogorske opozicije.

,,Moj brat se bavi fudbalom. Tu su velike pare. To je rupa bez dna. On je pravosnažno oslobođen za kokain, a iz političkih razloga mu se u Crnoj Gori sudi za pranje novca, i to samo da bi se vlast dodvorila opoziciji. Suđenje je nepravedno. Nema nigdje njegovog potpisa. A svi dokazi koje imaju protiv njega su stigli iz Srbije”, saopštio je Šarić.

Na pretposljednjem ročištu osvrnuo se i na svoje ,,poslovanje” preko Prve banke braće Đukanović.

,,Sinonim za Prvu banku je premijerov brat Aco, što je bio osnovni razlog što sam izabrao da preko nje poslujem, ne sanjajući da ću biti optužen da sam tako prao novac”, kazao je Šarić, prenosi Blic.

Kazao je da mu je ta banka ,,bila omiljena za poslovanje”. Izgleda je bilo obostrano.

Iscrpno istraživanje OCCRP bazirano, između ostalog, i na izvještajima Centralne banke Crne Gore (CBCG) otkrilo je ne samo brojne nepravilnosti u poslovanju Prve banke sa Šarićem, nego i neobično povjerenje uprave banke prema misterioznim of-šor kompanijama sa kojih su se u banku slivali milioni, a potom odlivali u legalne tokove, iza kojih su se krili Šarić i saradnici. U banci nikada nijesu provjeravali o čijim se kompanijama radi. Kao da su sve znali.

Istraživači OCCRP konstatuju da je ,,za ovu banku Šarić bio pouzdan klijent koji im je u vreme krize pritekao u pomoć, oročivši milionski depozit u trenutku kada je banka jedva izvršavala naloge svojih deponenata”.

OCCRP je objelodanio i podatak da je Šarićeva of-šor kompanija Lafino trade bila među 10 najvećih po obimu prometa preko Prve, a 13. najveći deponent banke. Ista Šarićeva kompanija, otkrili su istraživači OCCRP, garantovala je depozitom od četiri miliona eura za kredit kompanije Sun investment u Prvoj, iza koje stoji još jedan prijatelj braće Đukanović - Stanko Subotić Cane, koji je u Srbiji po dolasku Vučića na vlast oslobođen optužbi za šverc cigareta.

Na pitanje koje je novinarka OCCRP Miranda Patrucić uputila Subotiću – zašto ga Američka policijska uprava za droge navodi kao člana kriminalne grupe Darka Šarića – nikada nije stigao odgovor.

Zanimljivo je da je Šarić na jednom od ročišta saopštio da je u Crnoj Gori poslovao ,,sa jednim biznismenom”, kom nije otkrio ime. U dosijeu američke službe o akciji Balkanski ratnik, objavili su mediji, navodi se da na vrhu kokainske piramide stoji osoba bez koje bi cjelokupan posao oko droge bio nezamisliv i čija je trećina kolača od krijumčarenja kokaina ili nekoliko desetina miliona eura. Identitet te osobe se zvanično ne saopštava, ali američka DEA ga opisuje kao lice sa jakim uticajem u crnogorskoj vlasti koji novac pere preko sporta i ugostiteljstva.

Prema svjedočenju Rodoljuba Milovića, policijskog inspektora koji je u Srbiji radio na slučaju Šarić, ugovaranje predaje Šarića pokušalo se preko crnogorskog ,,biznismena” Branislava Brana Mićunovića.

Više puta se u medijima, ali i dokumentima istraživača, moglo naići na tezu da su uhodani putevi šverca cigareta korišćeni kasnije za preprodaju droge. Mićunović i Subotić su se zajedno sa premijerom Milom Đukanovićem nalazili na italijanskoj optužnici za šverc cigareta.

Brojni su dokazi o vezama Šarića sa Đukanovićevom Vladom, i funkcionerima vladajuće partije. Od dobre poslovne saradnje sa bivšim gradonačelnikom DPS Filipom Vukovićem, transakcija sa budvanskim šefom DPS Borom Lazovićem, do toga da je ministar poljoprivrede Petar Ivanović potpisivao Šarićeva poslovna dokumenta, putovao sa Šarićem u privatnom avionu, a njegovi saradnici u ministarstvu bili zastupnici Šarićevih kompanija.

O tim vezama Šarić nije govorio na suđenju. Neka imena, iako ih očito dobro poznaje, nije ni izgovorio. Omerta, šta li je.