SAD na prvom mjestu po konkurentnosti ekonomije
vajcarska je ovog puta nazadovala po tom kriterijumu u odnosu na prošlu godinu, tako da se nalazi na četvrtom mjestu, dok su ispred nje Hongkong i Singapur
Sjedinjenje Američke Države (SAD) ponovo su zauzele vodeće mjesto na listi najkonkurentnijih ekonomija, navodi se u najnovijoj studiji švajcarskog Centra za istraživanje globalne konkurentnosti (IMD).
U studiji se navodi da su SAD dospjele na to mjesto zahvaljujući efikasnosti poslovno-finansijskog sektora, snažnim inovacijama i dobroj infrastrukturi.
Švajcarska je ovog puta nazadovala po tom kriterijumu u odnosu na prošlu godinu, tako da se nalazi na četvrtom mjestu, dok su ispred nje Hongkong i Singapur, prenosi B92.
Singapur se održao na drugoj poziciji, a Hongkong se popeo na treće mjesto, zahvaljujući poboljšanju infrastrukture, efikasnosti vlade i uspješnosti preduzeća.
Luksemburg je ovog puta ušao u top deset najkonkurentnijih privreda, dospjevši sa 11. na šesto mjesto. Ostale zemlje koje figurišu među deset najkonkurentnijih su Kanada, Norveška, Danska, Švedska i Njemačka.
Gubitak konkurentnosti Švajcarske stručnjaci ovog Centra objašnjavaju usporavanjem privrednog rasta i izvoza, kao i slabijim rezultatima u turizmu i manjim prilivom stranih investicija.
Skok franka, kako se navodi, negativno je uticao na više pojedinačnih pokazatelja konkurentnosti, pa je Švajcarska u pogledu rizika od seljenja proizvodnje izgubila 34 mjesta na listi. Sa aspekta investicija u istraživanje i razvoj spustila se 34 mjesta, ulaganja u uslužni sektor 48 mjesta, koliko i po pitanju stabilnosti monetarne politike.
Ali, poslije početnog šoka, uticaj snažne valute na konkurentnost Švajcarske kompenzovan je drugim faktorima, kao što je dobra naučna infrastruktura i zdravstveni sistem, kao i ekološki aspekt. Najzad, indikator koji mjeri efikasnost vlade bio je takođe u padu 33 mjesta, zbog inicijative protiv masovne imigracije, usvojene prošle godine.
Međutim, posmatrajući razvoj Švajcarske posljednjih godina, IMD konstatuje izvjesnu stabilnost po pitanju konkurentnosti. Naime, Švajcarska je sa šeste pozicije u 2007. dospjela na četvrtu u 2009, zatim na petu u 2011, i na drugo mjesto u prošloj godini, tako da četvrto mjesto u ovoj godini ne predstavlja loš plasman, navodi se u studiji.
Grčka se po pitanju konkurentnosti popravila zahvaljujući oporavku preduzeća, pa je sa 57. mjesta u prošloj godini dospjela na 50. Suprotno, Njemačka, koja je bila šesta u prošloj godini sada je skliznula na deseto, dok je Francuska pala pet mjesta, na 32.
Na list IMD-a se našla i Hrvatska, koja je zauzela 58. mjesto, što je jednu poziciju bolje nego prošle godine.
Osim Hongkonga i Singapura, rezultati za ostale azijske zemlje su mješoviti. Više njih je zabilježilo pad konkurentnosti ekonomija, kao što je Malezija, Tajland, Indonezija i Japan, koji se spustio šest mjesta, na 27.
U Istočnoj Evropi, ukrajinski konflikt odrazio se i na efikasnost privrede tih zemalja, pa se Rusija, po pitanju konkurentnosti, spustila sedam mjesta na 45. poziciju, a Ukrajina je pala 11 mjesta na 60. poziciju.
Što se tiče zemalja u razvoju, Južnoafrička Republika pala je sa 51. na 52. mjesto, dok je Brazil pao dva mjesta na 56. poziciju. Meksiko se popravio dva mjesta, zauzevši 39, dok je Indija stagnirala na 44. mjestu.
Kineska privreda ove godine je konkurentnija, tako da se našla na 22. poziciji, što se objašnjava poboljšanjem u sektoru obrazovanja i javnoj potrošnji.
Izvještaj o globalnoj konkurentnosti za ovu godinu obuhvatio je 61 zemlju, a do rezultata se došlo obradom podataka na osnovu 350 kriterijuma.
( Mina Business )