Lakušić: Usvajanjem zakona smanjiti dominaciju politike u obrazovanju
Prema njegovim riječima, izbori za prvog čovjeka obrazovnih ustanova u Crnoj Gori postali su najobičnija farsa, jer je besmisleno konkurisati na mjesto direktora škole ako kandidat nema direktnu podršku partija na vlasti
Skupština Crne Gore treba da usvoji predložene izmjene Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, kako bi se smanjila dominacija politike u centralizaciji obrazovnih institucija, saopštio je funkcioner Demokratske narodne partije (DNP) Zoran Lakušić.
Prema njegovim riječima, izbori za prvog čovjeka obrazovnih ustanova u Crnoj Gori postali su najobičnija farsa, jer je besmisleno konkurisati na mjesto direktora škole ako kandidat nema direktnu podršku partija na vlasti.
“Dominacija politike u centralizaciji obrazovnih institucija stvara krug koji obesmišljava prosvjetne institucije, uz sav nepotizam i korupciju”, naveo je Lakušić.
To stanje, dodao je on, može se promijeniti jedino ako Skupština uskoro usvoji predlog izmjena i dopuna Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju.
“Njime se predviđa promjena strukture školskih, odnosno upravnih odbora vaspitno-obrazovnih ustanova, ali i način izbora direktora škola, da bi se eliminisao štetan uticaj na obrazovni sistem”, pojasnio je Lakušić.
On je kazao da i dalje funkcioniše oprobana praksa politički podobnih,” pa za direktora mogu proći samo kandidati po volji vladajućih koalicija”.
“Poslednja dešavanja oko izbora direktora u obrazovnim ustanovama pokazuju svu besmislenost školskih odbora koji raspisuju konkurs, a bez prava odlučivanja. Školski odbori su marginalizovani u procesu odlučivanja, i kontrolisani od centara moći”, ukazao je Lakušić.
On je rekao da na izbor prvog čovjeka obrazovnih ustanova kolektivi nemaju nikakvog uticaja.
“To u praksi znači da su direktori samo izvršioci moći i naloga Ministarstva prosvjete i nauke, što je suprotno rješavanjima iz reforme obrazovnog sistema. Zato na djelu imamo verziju rigidne centralizacije”, kaže se u saopštenju Lakušića.
Lakušić je rekao da je očigledna protivrječnost a između školskih odbora i školskih kolektiva.
“Stanje u obrazovanju dodatno je pogoršano nedostatkom inicijative i odgovornosti zainteresovanih strana, posebno nastavnika, ali i roditelja i učenika.Nastavnici i sindikati na sva ova dešavanja nemaju sistemski i adekvatan odgovor”, kazao je on.
Prema riječima Lakušića, da bi se izbjegla povampirena politizacija obrazovnog sistema u Crnoj Gori, potrebno je da poslanici u Skupštini podrže predlog da u školskim, odnosno upravnim odborima, bude više predstavnika zaposlenih i lokalne samouprave u odnosu na aktuelno rješenje, po kojem većinu imaju članovi koji zastupaju interese osnivača, odnosno Ministarstva prosvjete.
“Da bi se to postiglo, potrebna je građanska hrabrost jer se i dalje jednostrano i pojednostavljeno doživljava proces evropskih integracija, koje mogu dovesti do promjene i prevazilaženja prisutne diskriminacije, partijske i ideološke indoktrinacije u obrazovnim institucijama”, zaključioje on.
( Mina )