Država i A2A bi za drugi blok TE Pljevlja posebnu firmu
Razmatra se više modela. Najbliža opcija u kojoj bi država, koja je većinski vlasnik EPCG, imala 51 %, a A2A 49% nove kompanije
Pregovarački timovi Vlade i italijanske kompanije A2A razgovaraju o formiranju zajedničke kompanije za projekat gradnje drugog bloka termoelektrane (TE) u Pljevljima.
“Razmatra se više modela. Najbliža je opcija u kojoj bi država, koja je većinski vlasnik Elektroprivreda, imala 51 odsto, a Italijani 49 odsto buduće kompanije za TE”, saopšteno je “Vijestima” u pregovaračkom timu Vlade.
To bi činili preko Special Purpose Vehicle (SPV), koju investitor, odnosno korisnik kredita osniva kao preduzeće, čija je specijalna namjena određeni projekat.
Vlada i njen partner A2A u EPCG, čiji je većinski vlasnik država sa 57 odsto akcija, do jula će pokušati da se dogovore o modelu finansiranja TE. Opcija je da to bude plaćeno novcem EPCG i kreditom. I tu investiciju će građani osjetiti preko cijene struje.
Italijanima ne odgovara da oni učestvuju u finansiranju TE, koja košta 338,5 miliona eura, ali su predložili da uđe treća strana koja bi u tome učestvovala.
Nekoliko kompanija je pokazalo interesovanje, ali nema konkretnih ponuda da sa EPCG novi partner finansira termoelektranu
“Nema zasad čvrstog interesovanja da neko novi uđe u finansiranje tog projekta”, saopšteno je u pregovaračkim timovima.
Nekoliko kompanija je pokazalo interesovanje, ali nema konkretnih ponuda o finansijskom učešću za TE.
Prvorangirani izvođač radova za drugi blok termocentrale je češka Škoda. Iz EPCG je saopšteno da je menadžment razgovarao sa predstavnicima Škode, sprovodeći aktivnosti u ime SPV-a.
Iz EPCG najavljuju da će sa savjetnikom UniCredit paralelno pokušavati da nađe i izabere mogućeg partnera koji bi učestvovao u investiciji za drugi blok TE Pljevlja.
Petogodišnji ugovor o partnerstvu Vlade i A2A, koja ima 41, 7 odsto EPCG, istekao je krajem marta. Italijani nisu ispunili ugovorene obaveze, što su i u Vladi priznali.
Ključni uslov za nastavak saradnje je gradnja termoelektrane u Pljevljima, koju A2A ocjenjuje neisplativom.
Kompanija Škoda Praha ponudila je TE snage 254 megavata, za koju je završena trećina infrastrukture, sa električnom efikasnošću od 39,5 odsto po cijeni od 338,5 miliona. Godišnja proizvodnja električne energije bila bi 1,6 hiljada gigavat-časova.
Iz nevladinih organizacija, koje se bave zaštitom životne sredine, pozivaju da se obustavi taj projekat, ocjenjujući ga neisplativim i problematičnim sa ekološkog aspekta.
Iz EPCG tvrde da bi novi blok odgovorio “svim zahtjevnijim uslovima savremene tehnologije (BAT), dobroj praksi evropskih zemalja i zaštiti okoline prema svim direktivama EU.
A2A je manjinski udio kupio 2009. godine za oko 430 miliona eura.
Bezuspješno su pokušali da prodaju svoj manjinski paket akcija, za koji su se interesovale i energetske kompanije iz regiona.
Sa Česima o ugovoru za izvođača
Menadžment EPCG održao je prvi sastanak sa predstavnicima kompanije Škoda Praha, sprovodeći aktivnosti u ime SPV, najavljujuće da će biti uspostavljen “u narednom periodu”.
“Sa predstavnicima česke kompanije biće nastavljeni pregovori u vezi sa svim elementima budućeg ugovora koji će se zaključiti, ukoliko dođe do realizacije te investicije“, saopštili su iz EPCG.
Naveli su da je Škoda prvorangirana na bazi dostavljenih ekonomsko-tehničkih podataka u konkurenciji sa još sedam kompanija, pošto je jedna u startu eliminisana.
( Ivana Gudović )