STAV NOVINARA
Projekti "kilavi", prijave se gomilaju
Čovjek koji, od kada je 20. maja prošle godine sjeo u fotelju gradonačelnika, nije našao za shodno da održi niti jednu konferenciju za štampu, uprkos tome je uspio da izgradi imidž trapavosti u javnoj komunikaciji. Novosel je tako, između ostalog, građane i NVO koji mu traže podatke o radu lokalne uprave po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama prozvao da mu „svakodnevno vršljaju po Opštini“, dok je, komentarišući podizanje krivične prijave od strane MANS-a protiv sebe i svog prethodnika Dragana Kankaraša, kazao „kako je ko radio, tako mu se vratilo“
Netransparetnost, izostanak komunikacije sa javnošću, povećanje broja zaposlenih u lokalnoj upravi, „kilavo“ odvijanje projekata od interesa za razvoj grada i guranje velikih problema pod tepih - tako izgleda prva godina mandata Ivana Novosela (DPS) u fotelji gradonačelnika Tivat.
Čovjek koji, od kada je 20. maja prošle godine sjeo u fotelju gradonačelnika, nije našao za shodno da održi niti jednu konferenciju za štampu, uprkos tome je uspio da izgradi imidž trapavosti u javnoj komunikaciji. Novosel je tako, između ostalog, građane i NVO koji mu traže podatke o radu lokalne uprave po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama prozvao da mu „svakodnevno vršljaju po Opštini“, dok je, komentarišući podizanje krivične prijave od strane MANS-a protiv sebe i svog prethodnika Dragana Kankaraša, kazao „kako je ko radio, tako mu se vratilo“. U vrijeme kada su sjednice SO otkazivane zbog nedostatka kvoruma, Novosel je opoziciju prozivao za „apsolutnu neodgovornost“ jer je ona odbijala da čini kvorum vladajućoj DPS-SDP koaliciji kojoj su stalno nedostajali njeni odbornici. Tada je došao i na ideju da se „pravnici izjasne da li SO Tivat broji 33 ili 32 odbornika“ jer je jedan od njih preminuo, pa je po Novoselu i prisustvo 16 odbornika bilo dovoljno za kvorum.
U proteklih godinu dana gradonačelnik je osjetno povećao broj zaposlenih u lokalnoj upravi primajući isključivo kadrove koji važe za istaknute članove ili simpatizere dviju vladajućih stranaka. Između ostaloga, zaposlio je i glavnog menadžera Opštine, iako se opis njegovih poslova bukvalno poklapa sa onim što bi Novosel trebalo da radi kao gradonačelnik.
Uprkos prozivkama opozicije i NVO sektora, gradonačelnik je ostao postojan „kano klisurina“ kada je u pitanju afera „Komunalije“ što je obilježila proteklih pola godine njegovog mandata - do danas Novosel nije saopštio nalaze „interne komisije“ koju je formirao od svojih opštinskih službenika da preispitaju zakonitost obračuna naknade za komunalije za sve velike stambene objekte podignute u protekle četiri godine u Tivtu. U javnost su procurili podaci da se šteta po gradsku kasu po tom osnovu mjeri milionima eura, što opozicija i NVO sektor pripisuju bivšem gradonačelniku, Kankarašu (DPS), ali Novosel do sada nije pristao na njihov zahtjev da zbog toga, krivično procesuira svog prethodnika. Naprotiv, pridružio se Kankarašu na listi osumnjičenih, jer je MANS protiv obojice podnio krivične prijave zbog kontroverznog projekta uređenja gradske rive Pine. Novosel je i ovaj kontroverzni milionski posao „naslijedio“ od Kankaraša, ali je način na koji ga je vodio prošle godine, Tivat učinio predmetom podrugljivih komentara kao jedini primorski grad koji je u sred ljetnje sezone, imao prekopanu i za turiste čak i opasnu gradsku rivu i šetalište. Uprkos tome, Novosel ni do sa danas izvođaču radova nije naplatio ugovorene penale za probijanje roka jer je posao završen pola godine kasnije od planiranog, niti je na odgovornost prozvao projektante zbog brojnih propusta ili nadzorne organe koji su potpisivali radove na Pinima što još ni dan-danas, nisu prošli tehnički prijem.
Gradonačelnik se nije proslavio ni sa ostalim velikim projektima - gradnja novog Vatrogasnog doma u Dumidranu nije još počela jer se ispostavilo da treba prvo skloniti dio dalekovoda sa lokacije gdje su opštinari zacrtali novi objekat, pompezno najavljena autobuska stanica neće biti gotova do obećanog roka - kraja ovog mjeseca, a o gradnji treće faze kanalizacionog sistema koja kasni već tri godine, u gradu se poodavno raspredaju šale da bi nekoga iz Opštine, „kao mladu Gojkovicu“ trebalo žrtvovati i ugraditi u temelje kanalizacionog sistema da bi konačno bio završen. Početak gradnje postrojenja za preradu otpadnih voda na Klačini obilježio je skandal jer je izvođač radova, pripremajući teren, posjekao 115 stabala višestoljetnih maslina, a Novosel lakonski konstatovao da lokalna uprava „nije znala za toliki broj maslina jer nisu bile upisane u katastar“. Gradonačelnik se opredijelio za taktiku otezanja i guranja pod tepih problema koji mogu paralisati grad, pa tako ni do danas nije javnosti pružio suvislo objašnjenje kako će Tivat izaći na kraj sa obavezom od oko 10 miliona eura što su mu je nametnuli Vlada i Kankaraš, potpisujući sa Orascomom ugovor za Lušticu, po kome Tivat treba da Egipćanima napravi put dugačak preko 8 kilometara. Oćutao je i prozivke da natjera Direkciju javnih radova da Tivtu vrati 250.000 eura koje je njegov prethodnik toj instituciji dao prije godinu i po dana da ova završi tivatski dječiji vrtić. To je Kankaraš, iako Tivat nije imao tu obavezu, učinio na osnovu, kako je rekao, „džentlmenskog dogovora“ sa rukovodiocima DJR, ali se i Novosel do sada pokazao kao ništa manji džentlmen jer još ne traži da DJR te pare vrati Tivćanima.
Aktuelni gradonačelnik pokazao se kao vrlo ekspeditivan kada treba završiti naloge Vlade i želje investitora, pa je odmah po nalogu iz Podgorice prodao opštinsku zemlju u zaleđu plaže Plavi horizont Qatari Diaru da bi oni tamo gradili vile za prodaju na tržištu. Istovremeno, Novosel sa Vladom i velikim investitorima, koji uz ogromne olakšice i povoljnosti posluju u Tivtu, do danas nije ponudio suvislo objašnjenje kao taj grad ima stopu nezaposlenosti od 14,21% aktivnog stanovništva, daleko najveću od tri bokeljske opštine. Na primorju je od „crnogorskog Montekarla“, kako mu tepaju vladajući političari, po tome gori samo Ulcinj.
( Siniša Luković )