Protest u Rožajama: Vlada podstakla građane na odlazak
Prema podacim NVO "Manjinski akcionari Gornjeg Ibra" do sada je preko 4.000 građana otišlo u neku od evropskih zemalja gdje su zatražili azil ili se na druge načine bore da ostanu.
U pet do 12 ispred rožajske Opštine organizovano je mirno okupljanje pod sloganom "Tišinom za ostanak i opstanak".
Predsjednik NVO "Manjinski akcionari Gornjeg Ibra" Sadik Klimenta je kazao da je skup organizovan kako bi se kroz tišinu građani pozvali da ostanu na svojim ognjištima, te da se svi skupa bore za opstanak na ovim prostorima.
Klimenta je podsjetio da nevladine organizacije sa sjevera od novembra prošle godine upozoravaju crnogorsku Vladu da su građani u tom regionu u teškoj ekonomskoj situaciji, zbog čega su počeli da se masovno iseljavaju i odlaze prema državama EU.
"Od tada do danas ništa nije preduzeto kako bi se problem riješio, osim što su preko svojih zvaničnika pokušali da zataškaju cijelu situaciju govoreći da građani odlaze na turistička putovanja ili im nudeći da sezonski rade u vinogradima i vezuju žicu u Plantažama. To govori koliko je Vlada ozbiljno shvatila situaciju. Čak je svojom neozbiljnošću još više podstakla građane na odlazak“, ocijenio je Klimenta.
Prema podacim NVO, istakao je on, do sada je preko 4.000 građana otišlo u neku od evropskih zemalja gdje su zatražili azil ili se na druge načine bore da ostanu.
"To su poslednji načini da se spasu od nemaštine i gladi u koje ih je dovela Vlada CG zapostavljajući sjeverni region. Ali građani sjevera ne treba da se odlučuju na odlazak. Razumijemo da im je teško, ali treba da ostanu na svojim ognjištima i da se svi zajedno izborimo za bolju budućnost nas i naše djece", rekao je Klimenta.
On je pozvao i lokalne samouprave sa sjevera da izvrše pritisak prema Vladi kako bi čitavu situaciju, "koja je haotična i alarmantna, konačno shvatili ozbiljno".
Među nekoliko desetina okupljenjih bila je i potpredsjednica Pozitivne Crne Gore Azra Jasavić koja je istakla da ono što se trenutno dešava u Rožajama predstavalja lošu politiku devedesetih godina.
"Tada je došlo do političke egzekucije i pogubljenja rožajskog kraja i uopšte mjesta gdje žive manjine. Zatim se nastavilo sa ekonomskom egzekucijom i pogubljenjem koje još uvijek traje, a ono što jeste jasno je da ova vlast nema način kako da riješi probleme koje je sama nagomilala", rekla je Jasavić.
Pozitivna će, istakla je ona, Skupštini ponuditi zakone koji će značiti zaustavljanje iseljavanja stanovništva sa sjevera.
"Jedini put da se spriječi perfidni demokratski inžinjering koji sprovodi vlast jeste da se osmisli jedna pozitivna afirmativna zakonska inicijativa u Parlamentu na način što će se mnogo bolje koristiti resursi sjevera. Sjever jeste jako bogat, ali njegovo bogatstvo koristi Podgorica. Moramo stati sa tim da Rožaje propada, a da se Podgorica razvija, jer će na takav način u Crnoj Gori biti sve manje manjina, a ona će biti sve manje građanska", rekla je Jasavić.
Masovno iseljavanje će se, smatra ona, negativno odraziti i po demografiju i po crnogorsku privredu.
"Jer Njemačka je ta koja uvodi besplatnu i jeftinu radnu snagu, a Crna Gora ostaje bez radne snage. Ova vlast nije sposobna da shvati da za par godina nećemo imati radne snage i koliko god dođe investitora neće imati ko da radi", rekla je Jasavić.
Ona je ocijenila da je najveći problem bošnjakog naroda što nemaju političku elitu već političare koji odlaze iz Rožaja da bi se oni obogatili.
"Elita možete biti samo ako ste spremni da živite za narod a ne za sebe. Onaj ko puni u svoje a ne u narodne džepove, onaj ko ne brine o narodu, on ne može da predstavlja narod. Bošnjaci to moraju da shvate, jer sve dok to ne shvate odavde će se iseljavati ljudi a bošnjačka elita će govoriti u interesu vlasti, a vlast nije briga za Bošnjake.“, rekla je Jasavić.
Predsjednik Bošnjačke demokratske zajednice u Crnoj Gori Hazbija Kalač je kazao da "Rožajci žive jedan težak trenutak, kada mirnim protestom i tišinom pokušavaju skrenuti pažnju lokalnoj upravi i Vladi CG da se ovdje dešava tihi egzodus".
"Da, nažalost, lokalna uprava a prije svega Vlada Crne Gorene shvataju da su odgovorni za ovaj proces i da, kako vidimo, ništa do sada ne prduzimau da se ovaj proces zaustavi ili smanji. Nažalost, čini nam se da Vlada čeka da se ispuni predvidjeni broj iseljenih pa da tek onda preduzme konkretne radnje. Iz tog razloga smatram da je odgovornost Vlade velika i da aktelna vlast će teško moći da položi račune pred ovim narodom", rekao je Kalač.
( Aida Skorupan )