Poljska: Rusija stalna prijetnja
"Treba priznati da pogoršanje bezbjednosti, posebno na istočnom krilu NATO, ima trajni karakter i nužne su dalje promjene kako bi se NATO bolje pripremio za takve situacije", rekao je Šemonjak
Poljska će tražiti od NATO da označi pogoršanje bezbjednosti na istočnom krilu saveza prema Rusiji kao trajnu prijetnju, izjavio je vicepremijer Tomaš Šemonjak.
U skladu s tim, Poljska će tražiti da saveznici povećaju svoju sposobnost "konvencionalnog zastrašivanja" i u pravcu istoka.
To će biti dio nove inicijative koju je Poljska pripremila za naredni samit NATO koji će biti održan u Varšavi 2016. godine, izjavio je poljski vicepremijer i ministar odbrane Tomaš Šemonjak tokom posjete SAD.
"NATO ne može da bude sputan u aktivnostima koje se tiču bezbjednosti članica. Mislim da je oprez nekih evropskih saveznika tu pretjeran", kazao je noćas Šemonjak na predavanju u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Vašingtonu.
Poljski ministar odbrane je u debati nakon predavanja odbio upozorenje da bi takva inicijativa Poljske, koju energično podržavaju baltičke republike - da NATO proširi i ojača baze u postkomunističkim članicama na istoku mogla da predstavljanja kršenje obećanja datog Rusiji 1997. godine da u novim članicama NATO, bivšim sovjetskim satelitima, neće biti razmještene veće snage zapadnih saveznika.
"Rusija je prva prekršila dogovor sa NATO", kazao je Šemonjak i dodao da se Varšavska inicijativa koja će biti predstavljena na samitu NATO iduće godine, zalaže za jačanje svih snaga, a ne samo snaga za hitne intervencije.
"Želimo da samit u Varšavi pokrene novu etapu strateške adaptacije NATO. Neophodna je izmjena profila strukture NATO koja će omogućiti Alijansi da reaguje ne samo na nivou brigade (3.000 do 6.000 vojnika), već i divizije (5.000 do 15.000 vojnika) i korpusa (15.000 do 45.000). Nužno je jačanje sposobnosti konvencionalnog zastrašivanja", kazao je Šemonjak, javlja poljska novinska agencija PAP.
"Treba priznati da pogoršanje bezbjednosti, posebno na istočnom krilu NATO, ima trajni karakter i nužne su dalje promjene kako bi se NATO bolje pripremio za takve situacije", rekao je Šemonjak.
Prošle sedmice Litvanija, Letonija i Estonija zatražile su zbog prijetnje da se sukob iz Ukrajine prelije na njihovu teritoriju, da NATO kod njih razmjesti jednu brigadu, a šef poljskog Biroa za nacionalnu bezbjednost, general Stanjislav Kožej najavio je da će Poljska na samitu u Varšavi 2016. godine zahtijevati izgradnju novih baza sa teškim naoružanjem za prihvatanje snaga NATO na svojoj teritoriji.
"Teze iz dokumenta za samit ne moraju da budu konačne. Mogu da se promijene ako Rusija, recimo, ispuni obaveze iz sporazuma iz Minska. Ali to mi se čini malo vjerovatnim", kazao je Kožej.
Poljski ministar odbrane Šemonjak je u Vašingtonu odbio kao apstraktne ideje za koje će se dugo čekati da poprime konkretnije realnije konture predloge o formiranju snaga Evropske unije.
"Iskreno rečeno, ne znam da li to možda ne bi bilo nepotrebno dupliranje onoga što već ima NATO. Upravo NATO je ključ za evropsku bezbjednosti", kazao je Šemonjak
( Beta )