Hajla da ostane “divlja” i netaknuta, takve destinacije traži zapadno tržište
“Potrebna nam je podrška stručnjaka, Vlade i resornog ministarstva kako bi Hajlu pozicionirali u sami vrh crnogorskog turizma”
Na izvorištu Ibra biće izgrađeno sedam ljetnjikovaca, staza za trčanje, biciklistička staza, dječje igralište i drugi sadržaji, čime će biti upotpunjena turistička ponuda Rožaja, saopštio je na okruglom stolu o strategiji razvoja turizma u toj opštini direktor Turističke organizacije TO Amel Dedeić, predstavljajući projekat “Vrelo Ibra”.
Dedeić je, kako je saopšteno iz TO Rožaja, ocijenio da je riječ o izuzetnom turističkom potencijalu tog grada.
Potpredsjednik Opštine Mirsad Azemović istakao je da je turizam jedna od strateških grana razvoja te opštine. On je kazao da rade na izradi planske dokumentacije za valorizaciju Hajle, Štedima i Rusolije, te da imaju u planu da taj projekat završe u najkraćem roku.
“Potrebna nam je podrška stručnjaka, Vlade i resornog ministarstva kako bi Hajlu pozicionirali u sami vrh crnogorskog turizma”, rekao je Azemović.
Dekan Fakulteta za biznis i turizam iz Budve, prof. dr Rade Ratković, rekao je da Rožaje, kao dio klastera pet “Bjelasica-Komovi-Prokletije”, ima velike komparativne prednosti za razvoj alternativnog turizma baziranog na agroturizmu, odnosno integraciji ruralne poljoprivrede i turizma.
“To je jedan model koji omogućava brzo zapošljavanje radne snage, što je velika potreba ovoga kraja. Mislim da ovakva vrsta turizma pruža najveću mogućnost zapošljavanja, jer imamo prihod od dvije grane - ruralne, zdrave poljoprivredne organske hrane, i turizma. Ovo je velika šansa za Rožaje i okolinu”, kazao je Ratković.
On je kazao da ne treba zanemariti ski turizam, ali je ocijenio da je on u globalnoj krizi.
“Crna Gora nikada nije bila prepoznata kao međunarodna, već kao regionalna destinacija u oblasti ski turizma. S obzirom na to, mi ne smijemo nikakvim investicijama na tom planu dovesti sebe u gubitke, odnosno do toga da nekim investicijama upropastimo ljepote planina za ljetnji turizam koji traje pet mjeseci. Država bi trebala da aktivno podržava investicije u alternativni turizam koji ne zahtijeva velika sredstva, već samo dobru organizaciju i sinhronizaciju i medijatorsku ulogu sa državnog nivoa. Mislim da bi na tome trebalo integrisati snage. Sjever u tome ima veliku perspektivu jer bi bio snabdijevač primorja kvalitetnim organskim proizvodima i mjesto gdje bi se rado dolazilo i boravilo”, istakao je Ratković.
Govoreći o razvoju rožajskog turizma, turizmolog Darko Bulatović, direktor Eko katuna Vila Jelka iz Kolašina, kazao je da su Rožajama dovoljna dva ski lifta koje treba valorizovati. On je preložio da Hajla ostane “divlja” i netaknuta, jer baš takve destinacije traži zapadno tržište.
“Hajla pruža neslućene mogućnosti. Najbolji način za otvaranje Hajle je da se u startu otvori jedan eko katun i eko selo. Treba dati akcenat na agro-eko turizam kroz porodični biznis u proizvodnji zdrave hrane, što je garancija za postizanje uspjeha”, rekao je Bulatović.
Istakao je da bi turizam bio praktično uništen ukoliko se planira izgradnja velikog skijališta na prostoru Hajle.
Govoreći o povezanosti planinskog i primorskog turizma, doc. dr Ana Tripković Marković, prodekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi, rekla je da je najveća obaveza lokalnih turističkih organizacija na sjeveru da ponude turistički proizvod različit od ponude na moru.
O razvoju i kreiranju novog turističkog poduhvata i proizvoda govorio je Miško Rađenović, dok je Emina Kriještorac ispred “Montenegro adventure” govorila o planovima u oblasti turizma za ovu i narednu godinu.
U debatu su se uključili i privatni preduzetnici iz Rožaja, kao i NVO sektor, koji su iznijeli svoje mišljenje zasnovano na iskustvu.
Prof. dr Rade Ratković i direktor TO Rožaje Amel Dedeić potpisali su i ugovor o saradnji između lokalne turističke organizacije i Fakulteta za biznis i turizam iz Budve.
Okrugli sto su organizovali TO Rožaje i Fakultet za biznis i turizam iz Budve.
Galerija
( Vijesti online )