"Zaustavite hajku protiv Filozofskog fakulteta i njegovih profesora"

Članovi Vijeća Filozofskog fakulteta odlučno se protive spinovanju javnosti i manipulacijama sa temom angažmana profesora na drugim univerzitetima

72 pregleda7 komentar(a)
Filozofski fakultet, Nikšić, Foto: Facebook
15.05.2015. 07:57h

Vijeće nikšićkog Filozofskog fakulteta uputilo je otvoreno pismo rektorki Radmili Vojvodić zbog, kako stoji u pismu, „ultimativnih dopisa u vezi sa angažovanjem profesora na drugim univerzitetima i raskida radnog odnosa sa troje ko­le­ga“ izražavajući odlučan protest protiv nea­kadem­skih i neutemeljenih administrativnih postupaka Uprave Univerziteta. Otkaz zbog, kako stoji u odluci, duplog angažmana dobili su profesori Filozofskog fakulteta Srđan Vukadinović, Mihailo Mijanović i Bogoljub Šijaković, kao i profesorica na Institutu za strane jezike Slavica Perović.

Vijeće zahtijeva od uprave Univerziteta da zaustavi hajku protiv Filozofskog fakulteta i njegovih profesora, uz najavu da će kod nadležnog suda pokrenuti preispitivanje zakonitosti akata, na koja se rektorka poziva.

Na sjednici Vijeća Filozofskog fakulteta održanoj 13.maja jednoglasno su usvojeni zaključci u kojima stoji da je angažovanje nastavnika na drugim visokoškolskim ustanovama njihovo pravo na dopunski rad koje se ne može ograničavati nižim pravnim propisima, već je neophodno da se ti propisi usaglase sa Zakonom o radu

„Dobijanje saglasnosti od strane Senata treba da bude potvrda ovog prava, a ne akt milosti. Kada je grupa profesora dobila saglasnost na prethodnoj sjednici Vijeća Filozofskog fakulteta održanoj 8. aprila 2015. i Fakultet formulisao predlog prema Senatu, generalni sekretar Univerziteta Jelena Pajković odgovorila je da ‚Senat u ovom trenutku ne može odlučivati o dostavljenim predlozima’ čime se neovlašćeno postavila iznad Senata kao najvišeg organa Univerziteta“, navodi se u pismu koje u ime Vijeća Filozofskog fakulteta potpisuje dekan doc.dr Goran Barović.

Vijeće se pozvalo na tumačenje Ministarstva rada i socijalnog staranja, iz 2012.godine prema kome „univerzitetski profesori mogu biti u radnom odnosu na dva fakulteta u dvije države jer zakon ne uređuje radni odnos kod dva poslodavca u različitim državama“.

„Zabrana konkurencije, na koju se poziva administracija Univerziteta, prema pozitivnim zakonima ima teritorijalno važenje, dakle, odnosi se na Crnu Goru, jer se zakonima jedne države ne može normirati život u drugim državama. Mobilnost svih članova akademske zajednice je univerzitetska tradicija i danas se naročito podstiče”, navodi se u otvorenom pismu.

Na mobilnost članova akademske zajednice, ističu sa Filozofskog fakulteta, obavezuje i Bolonjska deklaracija koja potencira razmjenu naučnih i obrazovnih iskustava.

„Ne treba zaboraviti da su i naš Fakultet i Univerzitet velikim dijelom nastali i razvijali se na temelju angažovanja profesora sa drugih univerziteta sa prostora bivše Jugoslavije, a sada se ovakvim zahtjevima za otkazivanjem saradnje u sred tekućeg semestra prave ogromni problemi u nastavi univerziteta u regionu. Za svaki univerzitet treba da je priznanje i čast ako su njegovi profesori traženi i na drugim univerzitetima”, ističu članovi Vijeća Filozofskog fakulteta.

Apsurdno je, stoji u pismu, da bilo koja druga vanuniverzitetska dopunska djelatnost profesora bude prihvatljiva i neproblematična, a da samo njihov „dopunski nastavnički rad, dakle djelatnost, za koju imaju dokazane stručne i naučne reference, bude problematizovan”.

„Dopunski rad je ustaljen i zakonski regulisan u svim profesijama, i nema razloga da bude diskriminisan ni u oblasti visokog obrazovanja. Zakon o visokom obrazovanju Crne Gore i etički kodeks Univerziteta obavezuju univerzitetsku administraciju da o svim pitanjima s profesorima komunicira u akademskom duhu kolegijalnosti i demokratskog dijaloga, a ne na način administrativnih pritisaka, prijetnji i ultimatuma, posebno kad za tim nema ni osnove ni potrebe”, stoji u pismu.

Članovi Vijeća Filozofskog fakulteta odlučno se protive spinovanju javnosti i manipulacijama sa temom angažmana profesora na drugim univerzitetima, u kojima se ovi angažmani predstavljaju kao nezakonita i koruptivna djelatnost, pa insistiraju na zaštiti od najviših organa Univerziteta.

„Angažman na drugim univerzitetima, osim što je u skladu sa Zakonom, može samo doprinositi ugledu Univerziteta Crne Gore i verifikaciji naučnog rada naših profesora u široj akademskoj zajednici”, navodi se u pismu.

Vijeće Filozofskog fakulteta zakazalo je za 3. jun 2015. godine sjednicu sa jednom tačkom dnevnog reda – aktuelno stanje na Filozofskom fakultetu u svjetlu odluka uprave Univerziteta Crne Gore. Na toj sjednici biće razmatrana i druga pitanja koja već pola godine opterećuju rad i funkcionisanje Filozofskog fakulteta, kao što je „masovno otpuštanje doktora nauka, masovno zaustavljanje izbora u zvanja i osporavanje prava doktoranata da dovrše svoje započete doktorate”. Na sjednicu su pozvani rektorka i njeni saradnici a Vijeće je spremno da termin iste prilagodi obavezama uprave Univerziteta.