Podnijeli ostavke: Visoki makedonski zvaničnici imali kontakt sa teroristima?
"Albanci zaposleni u (makedonskoj) Agenciji su telefonom kontaktirali oružanu grupu. Rekli su da su to uradili po direktnom naređenju direktora Mijalkova, koji je tražio od oružane grupe da kaže koju nadoknadu traži da se povuče. Praktično, MUP Makedonije je počeo pregovore s njima"
Makedonska i kosovska štampa pišu da su visoki bezbjednosni zvaničnici Makedonije podnijeli ostavke, jer im je u ambasadi SAD predočeno da su presretnuti njihovi telefonski razgovori sa članovima terorističke grupe koja je izvršila napad u Kumanovu.
Prištinski portal gazetaexpres.com objavio je da su ostavke ministarke unutrašnjih poslova Makedonije Gordane Jankulovske i šefa obaveštajne i kontraobaveštajne agencije Makedonije Saše Mijalkova podnijete poslije susreta u američkoj ambasadi u Skoplju na kojoj su im predočeni snimci komuniciranja pripadnika agencije sa jednim od vođa terorističke grupe "Komandantom NATO" i njegovim ljudima.
"Albanci zaposleni u (makedonskoj) Agenciji su telefonom kontaktirali oružanu grupu. Rekli su da su to uradili po direktnom naređenju direktora Mijalkova, koji je tražio od oružane grupe da kaže koju nadoknadu traži da se povuče. Praktično, MUP Makedonije je počeo pregovore s njima", prenosi portal, pozivajući se na podatke makedonske agencije INA.
"Komandant NATO" je Mirsad Ndrecaj, jedan od osumnjičenih da je organizovao terorističku grupu u Kumanovu 9. maja, koja je kasnije uništena u sukobu s makedonskim bezbednosnim službama.
S druge strane, i makedonski portal plusinfo.mk naveo je da su ostavke podnijete nakon razgovora u jednoj stranoj ambasadi, ali ne navodi o kojoj je državi riječ.
Dodaje se da su prema podacima jedne strane obavještajne službe, "osobe iz Pete uprave makedonske policije kontaktirale neke članove terorističke grupe zbog pregovora o prekidu borbe s policijom, ali su teroristi to prepoznali kao znak slabosti i nastavili sukobe još većom žestinom".
Plusinfo.mk navodi da se radi o vezama osoba iz Pete uprave makedonske policije "koje su njegovane duže vrijeme" i da postoji mogućnost da i te osobe budu predmet hitne istrage, kako bi se utvrdilo da li su i oni pomagali pri ubacivanju terorističke grupe u Makedoniju.
Pored ministarke policije i direktora UBK ostavku je sinoć podnio i ministar za saobraćaj i veze Mile Janakijeski, a najavljena je i ostavka javnog tužioca Marka Zvrlevskog.
U sukobima policije s terorističkom grupom u Kumanovu je 9. i 10. maja poginulo osam policajaca i 14 pripadnika terorističke grupe, a ranjeno je 37 policajaca.
Makedonski MUP je saopštio da je zarobljeno 30 terorista od kojih je policija do sada izašla sa podacima o njih 28, a koji su najvećim dijelom žitelji Makedonije i Kosova, i po jedan državljanin Albanije i Njemačke.
Vlada Makedonije odredila odštetu za policajce i građane
Vlada Makedonije odlučila je da isplati finansijsku nadoknadu porodicama ranjenih i poginulih policajaca u sukobu s terorističkom grupom u Kumanovu, i ona se kreće od 15.000 do 70.000 eura.
Takođe je formirana i komisija za procjenu štete pokretne i nepokretne imovine građana iz naselja u kome su se sukobi odvijali.
Vlada Makedonije je najavila da će u potpunosti obeštetiti građane zbog uništene imovine u borbama makedonske policije i terorističke grupe, dok je porodicama čiji su domovi toliko oštećeni da je u njima nemoguć boravak, određena isplata sredstava za plaćanje iznajmljivanja stana u periodu koji je potreban da se završi popravka objekta.
Porodice čiji objekti poslije sukoba u Kumanovu više nisu za stanovanje dobiće od države kao prvu pomoć i 100.000 denara (1.625 eura).
Porodicama poginulih policajaca u akciji protiv terorista u Kumanovu biće isplaćeno po 70.000 eura u denarskoj protivvrednosti, za ranjene policajce, zavisno od težine povreda, predviđeno je od 35.000 do 15.000 eura, dok će od 5.000 eura do 10.000 evra u denarskoj protivvrednosti dobiti svi učesnici policijske akcije.
( Beta )