SAD obučava sirijske pobunjenike: Analiziraće se svaki borac
U kampovima za obuku je 450 pripadnika međunarodnih snaga, od kojih su oko 350 Amerikanci, rekli su zvaničnici SAD koji su tražili da ne budu imenovani
Američki zvaničnici su danas rekli da je, poslije mjeseci odlaganja i razmatranja, u Jordanu počela obuka sirijskih pobunjenika kao dio širih nastojanja da se oforme snage koje bi bile sposobne za borbu sa ekstremistima Islamske države.
Jordan je prvo od četiri mjesta na kojem počinje obuka. Ostala tri će biti u Saudijskoj Arabiji, Kataru i Turskoj, gdje bi, prema ranijim navodima turskih zvaničnika, obuka trebalo da počne ovog mjeseca.
Više od od 3.750 sirijskih boraca dobrovoljno se javilo za obuku, a oko 400 je prošlo provjeru.
U kampovima za obuku je 450 pripadnika međunarodnih snaga, od kojih su oko 350 Amerikanci, rekli su zvaničnici SAD koji su tražili da ne budu imenovani.
SAD mjesecima sprovode provjere da bi osigurale da se u obuku ne uvuku neprijateljski borci ili ekstremisti. Zvaničnici Pentagona su rekli će to biti veoma detaljan proces koji prvo treba da odredi specifične pobunjeničke grupe, a onda i dugotrajan program provjere u kojem se analizira svaki borac pojedinačno.
Pobunjenički borci iz nekoliko umjerenih grupa u Siriji, proći će obuku za osnovnu vojnu opremu i vještine.
Turska i Saudijska Arabija zajedno pomažu sirijskim pobunjenicima
Turski zvaničnici potvrdili su danas da je njihova zemlja sklopila savez sa Saudijskom Arabijom da pomognu pobunjenicima u Siriji u borbi protiv sirijskog predsjednika Bašara al Asada.
Dogovor, kojim se omogućuje dostava logističke i finansijske pomoći pobunjenicima, zabrinjava vladu SAD koja strahuje od jačanja radikalnih islamističkih grupa u Siriji.
Taj strateški savez doprinio je da pobujenici posljednjih dana napreduju u sjevernoj Siriji, rekli su turski zvaničnici.
Turska i Saudijska Arabija godinama su se sporile oko pristupa Asadu, njihovom zajednčkom neprijatelju.
Međutim zajedničko nezadovoljstvo sa, po njihovom mišljenju, američkom neodlučnošću, doprinijelo je da se prevaziđu razlike i pomoglo da se ojača nova pobunjenička koalicija protiv Asada, rekli su turski zvaničnici.
Ovo zabrinjava SAD koji ne žele da pobunjeničke grupe, uključujući Nusra front povezan s Al Kaidom udruže radi svrgavanja sirijskog predsjednika Asada.
Američka vlada brine da bi oživljavanje pobunjeničkog saveza moglo da stavi opasniji radiklano islamski režim na Asadovo mjesto, i to u trenutku kada su SAD usmjerene ka rušenju grupe Islamska država.
Saradnja Turske i Saudijske Arabij odraz je osjećanja hitnosti i nestrpljenja sa Obaminom politikom u regionu.
Saudijska Arabija ranije se na poziv Vašingtona držala dalje od finansiranja islamističkih grupa koje su protiv Asada, naveli su turski zvaničnici.
Saudijska Arabija i Turska takođe su se razlikovale po tome šta misle o ulozi islamističke grupe Muslimansko bratstvo u sirijskoj opozciji.
Turska podržava tu grupu, dok saudijska monarhija smatra da je ona prijetnja za njihovu vladavinu u zemlji.
Turski zvaničnici kažu da se Obamina vlada odvojila od Srije i usmjerila ka približavanju Iranu. Oni kažu da je američka vlada usmjerena na slabljenju grupe Islamska država u Siriji i Iraku ali da nema jasnu strategiju za okončanje vladavine Asada, ključnog iranskog saveznika u regionu.
Uz podršku Turske i Saudijske Arabije pobunjenici su počeli da napreduju i gubi se utisak da Asadova vlada pobjeđuje u sirijskom građanskom ratu.
Tursko-saudijski dogovor postignut je početkom marta kada je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan došao da se vidi sa nedavno krunisaim saudijskim kraljem Salmanom. Odnosi su bili napeti između Erdogana i pokojnog kralja Abdulaha, u velikoj mjeri zbog Erdoganove podrške Muslimanskom bratstvu.
Promjena saudijskog stava izgleda da je dio šireg rata koji ta zemlja posredno vodi s Iranom, što uključuje i sadijske vazdušne udare u Jemenu protiv pobunjenika Huta koje podržava Iran.
Novim partnerstvom dodaje se saudijski novac turskoj logističkoj pomoći pobunjenicima u Siriji.
Tursko-saudijski sporazum doveo je do uspostavljanja novog zajedničkog komandnog centra u sjeveroistočnoj sirijskoj provinciji Idlib. Tamo koalicija raznih grupa koje uključuju islamistički Al Nusra front i brigade kao što je Ahrar al-Šam koje Vašington smatra ekstremističkim, postepeno potiskuju Asada.
Pobunjenička koalicija ima i umjerenije elemente "Vojske slobodne Sirije", koji su ranije dobijali američku pomoć.
Krajem marta savez koji se naziva "Osvajačka vojska" zauzeo je grad Idlib, a zatim još jedan strateški grad kao i vladinu vojnu bazu.
( BETA )