Žan Mari Le Pen: Stid me je što Marin nosi moje prezime
"Stid me je što predsjednica Nacionalnog fronta nosi moje prezime i želim da ga izgubi što pre", naglasio je Žan Mari Le Pen, dodavši da ne priznaje bilo kakvu vezu sa "nekim ko ga je izdao na tako skandalozan način"
Rat u francuskoj desničarskoj porodici Le Pen nastavlja da ključa, a Žan-Mari Le Pen sada kaže da bi pobjeda njegove ćerke na izborima 2017. bila "skandal".
Veteran francuske krajnje desnice, kome je suspendovano članstvo u partiji Nacionalni front odlukom izvršnog biroa stranke koju je osnovao, kaže da nema dovoljno oštrih riječi da izrazi bijes zbog odluke koju smatra izdajom.
Disciplinska komisija stranke, koju sada vodi Marin Le Pen, pozvala je juče Žan-Mari Le Pena (86) zbog njegovih ponovljenih antisemitskih opaski i stavova o Drugom svjetskom ratu i donijela odluku da ga suspenduje i da za tri mjeseca sazove partijski kongres na kojem će zatražiti da mu se oduzme titula doživotog počasnog predsjednika stranke.
Kipteći od besa zbog odluke stranke koju je gradio skoro četiri decenije, Žan-Mari Le Pen je danas na francuskoj televiziji "Europ 1" rekao da je "izdan i tretiran na skandalozan način" te da se "za sada" protivi eventualnoj pobjedi svoje kćerke u predsjedničkoj trci 2017.
"Kada bi takva moralna načela trebalo da predsjedavaju francuskoj državi, to bi bilo skandalozno", istakao je, ukazavši da ga je sopstvena kćerka izdala.
On je kćerki savjetovao da se uda i promijeni prezime, jer će mu, kako kaže, tako biti lakše, prenosi pariski dnevnik "Mond".
"Stid me je što predsjednica Nacionalnog fronta nosi moje prezime i želim da ga izgubi što pre", naglasio je, dodavši da ne priznaje bilo kakvu vezu sa "nekim ko ga je izdao na tako skandalozan način".
U drugom intervjuu francuskim medijima koji je danas emitovan, Žan-Mari Le Pen najoštrije kritikuje izvršni biro Nacionalnog fronta koji ga je juče suspendovao sa sedam glasova naspram jednog, a koji on opisuje kao "skupinu plaćenika".
Najavio je da će tražiti da mu partija vrati dio članarine, a nije isključio ni mogućnost da krivično goni stranku, pri čemu će, kako je upozorio, "upotrijebiti sva sredstva".
Osim što je izgubio status člana partije, Žan-Mari Le Pen bi za tri mjeseca lako mogao da izgubi i status počasnog predsjednika odlukom vanrednog stranačkog kongresa.
Le Pen nikada nije bio obični član Nacionalnog fronta. Učestvovao je u osnivanju stranke 1972. godine i potom postao njen predsjednik, što je bio sve do januara 2011. kada je, na kongresu u Turu, to mjesto ustupio svojoj kćerki Marin, a tada je osnovan i novi status u stranci - status počasnog predsjednika, koji mu je pripao. Ukidanje tog statusa je sada odobrila većina članova izvršnog biroa, najviše instance stranke, ali je potrebno da je odobre i stranački aktivisti.
Žan-Mari Le Pen ne sumnja u podršku članova stranke, za koje je siguran da će "biti ogorčeni zbog zavjere protiv njega, barem oni koji imaju smisao za humor".
"Tu podršku nisam ukrao niti naslijedio... A ako nađu moj leš, znajte da se nisam ubio", kaže i dodaje da ne namjerava da se povuče iz političkog života i da će nastaviti da govori u svoje ime što je, kako navodi, radio i u poslednje četiri godine otkako nije predsjednik stranke.
Marin Le Pen, koja je u sukobu sa ocem već mjesecima, u nedelju je na francuskoj televiziji iTele rekla da, kako smatra, on više ne bi trebalo da govori u ime Nacionalnog fronta.
Ona se, imajući u vidu predsjedničke izbore 2017. godine, bori da transformiše ovu antiimigraciono nastrojenu stranku iz statusa politički odbačene partije u alternativu koja je prijateljski orijentisana prema glasačima.
Marin Le Pen se fokusira na tradicionalne stranačke teme, kao što su imigracija i bezbjednost, kao i na pridobijanje podrške protiv onoga što naziva islamizacijom Francuske, a ankete pokazuju da podrška njenoj partiji raste, potvrđujući rezultate koje je ostvarila na nedavnim izborima.
Žan-Mari Le Pen nedavno je ponovo izneo primjedbe, zbog kojih je u prošlosti osuđen, a u kojima minimalizuje značaj holokausta i uzdiže francuskog ratnog lidera Filipa Petena, koji je sarađivao sa nacistima.
On je početkom aprila na francuskoj televiziji RMS rekao da su gasne kolore nacističkog režima samo "detalj" iz Drugog svjetskog rata, što je odmah izazvalo burno reagovanje njegove kćerke.
Jedno je sigurno - Marin Le Pen od sada mora da ima u vidu jednog novog protivnika, koji je i te kako riješen da joj prepreči put ka vlasti, a koju on ne smatra ništa boljom od njenih političkih neprijatelja.
"Zapravo, ona je čak gora od njih, jer vas pravi protivnik napada sprijeda. A ona mene napada s leđa", zaključuje sa žaljenjem Žan-Mari Le Pen, koji je zadržao mandat evropskog poslanika i regionalnog savjetnika.
( Tanjug )