SVIJET U RIJEČIMA

Baltimorski haos

Policija nije pravovremeno zaustavila izgrednike u Baltimoru. Ali nerede je prouzrokovala pogrešna politika

3 komentar(a)
SAD, Baltimor, protesti, Foto: Reuters
30.04.2015. 07:07h

U gradu su radnje i automobili u plamenu. Na policiju bacaju kamenice veličine pesnice. Takvo nasilje ne može opravdati baš ništa. Čak ni smrt crnog mladića Fredija Greja prije nekoliko dana. Dvadesetpetogodišnji Afroamerikanac izgubio je život u pritvoru pod nerazjašnjenim okolnostima. Suspendovani su nadležni policajci, i moraju računati sa podizanjem optužnice. No, to može potrajati.

Vanredno stanje uvedeno prekasno?

Bijesna gomila u Baltimoru nije željela da čeka. Poslije sahrane Fredija Greja počeli su se okupljati izgrednici, na stotine njih, gradom se proširio strah. Policija je, kako kaže, pokušala da izbjegne eskalaciju. U stvari, samo je bespomoćno posmatrala kako kriminalci žare i pale. Tek nakon nekoliko sati guverner je proglasio vanredno stanje i pozvao Nacionalnu gardu. Mnogi Amerikanci, koji su posredstvom medija bili svjedoci rušenja i pljačkanja, smatraju da je ta odluka došla prekasno. Helikopteri sa televizijskim kamerama su kao ptice satima kružili iznad pogođenih kvartova.

U međuvremenu je jasno da će mnogo maskiranih izgrednika ostati nekažnjeno. Posebno oni koji su doputovali iz drugih krajeva Sjedinjenih Američkih Država, samo sa jednim ciljem, da izazovu izgrede. Ako nekoga od njih privedu, on mora osjetiti snagu zakona. Ipak, prilikom privođenja njih ne smije niko zlostavljati. Jer je to bila sudbina Erika Gernera iz Njujorka i vjerovatno Fredija Greja iz Baltimora.

Policija je bila upozorena

Još prošle subote je policija bila upozorena da bi u Baltimoru moglo doći do nasilja. Danju se u gradu okupljalo na hiljade demonstranata u protestima protiv prekomjerne upotrebe policijske sile. Protesti su najprije proticali mirno. Međutim, naveče je došlo do sukoba. Već tada je bilo jasno da su u gradu i izgrednici, koje bi trebalo izolovati.

Upravo to policiji nije pošlo za rukom. Između policije i stanovnika Baltimora vlada nepovjerenje. Situacija slična onoj u Fergusonu, kada je prošle godine policija ubila jednog crnog tinejdžera. U oba grada su socijalni problem decenijama gurani pod tepih.

Među mlađom populacijom ima mnogo nezaposlenih. Škole su loše. Lokalni političari nesposobni da riješe probleme.

Da li predsjednik Obama može tu nešto da uradi? Bijela kuća je udaljena jedva sat vremena vožnje od zapaljenih baltimorskih kuća. Međutim, porazgovarate li sa podstrekačima nereda onda vam je jasno da oni od prvog crnog predsjednika ne očekuju ništa. Smatraju da ih je i on zaboravio.

(Deutsche Welle)