Ko može vjerovati u fer izbore: Članovi DIK davali priloge ili članarine strankama

Nova partijska DIK-a izabrana je u oktobru prošle godine, nakon što su poslanici u skupštinskoj Radnoj grupi odbili predlog nevladinog sektora da ovaj za sprovođenje izbora postane profesionalna institucija u kojoj odluke neće donositi predstavici parlamentarnih partija

1 komentar(a)
Euro, novac, korupcija, Foto: Shutterstock
26.04.2015. 13:05h

Na spisku osoba koje su prošle godine parlamentarnim partijama dale priloge ili članarine, nalaze se i imena i prezimena članova Državne izborne komisije (DIK) koji u toj instituciji predstavljaju vlast i opoziciju.

Nova partijska DIK-a izabrana je u oktobru prošle godine, nakon što su poslanici u skupštinskoj Radnoj grupi odbili predlog nevladinog sektora da ovaj za sprovođenje izbora postane profesionalna institucija u kojoj odluke neće donositi predstavici parlamentarnih partija.

U Godišnjem izvještaju o prihodima, rashodima političkih partija se navodi da je sekretar DIK-e Milisav Ćorić Socijalističkoj narodnoj partiji (SNP) dao prilog u iznosu od 500 eura.

Ćorić je u izjavi za portal CDT-a kazao je da u tome nema ništa sporno.

Članarinu od 229 eura DPS-u je dao i bivši predsjednik DIK-e Ivan Kalezić kojem je mandat istekao u oktobru prošle godine

Kalezić je i 2012. godine, kao aktuelni šef DIK-e, finansijski podržao izbornu kampanju vladajuće partije.

I bivša portparolka te institucije Slavka Maraš dala je stranačku članarinu u iznosu od 430 eura.

Oboje su u izjavi za portal CDT-a potvrdili da su uplatili novac partiji.

Kalezić je naglasio da je dao članarinu, a ne donaciju, dok je Maraš kazala da je, novac u iznosu od tri odsto zarade, dala kao javni funkcioner.

Na spisku osoba koje su dale članarinu najvećoj partiji našlo se i ime Dragane Ranitović.

Članica DIK-a, koja je krajem prošle godine u ime DPS-a izabrana za članicu državnog organa koji je zadužen za sprovođenje izbora, nije odgovara na pozive CDT-a niti je potvrdila da li je ona uplatila 180 eura.

DPS, ali i ostale partije sprovode praksu naplaćivanja članarina stranačkim funkcionerima što zapravo predstavlja "partijski porez" i doprinosi jačanju partitokratije u Crnoj Gori.

Kako ovo nije prvi put da predstavnici DIK-e koji kontrolišu partijsko finansiranje finansiraju te iste partija, postavlja se pitanje ko može vjerovati u fer i slobodnu izbornu utakmicu u kojoj onaj koji sudi ujedno i igra.

Ubiranje partijskih poreza i priloga posebno je problematično u 2015. godini kada funkcioneri DIK-e imaju obavezu da sprovodi novi Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja odnosno da kontrolišu poslovanje i finansiranje partija.