Italija traži od EU da zaustavi plimu migranata
Italija je od početka 2014. spasla živote oko 200.000 migranata na moru, ali njena "plemenita, velikodušna reakcija nije dovoljna", rekao je italijanski premijer Mateo Renci u obraćanju poslanicima
Italija je izvršila pritisak na EU da preduzme konkretne, čvrste korake kako bi zaustavila plimu migranata na krijumčarskim brodovima u Sredozemnom moru, koja ostavlja sve više žrtava.
Italija je, takođe, zatražila da se postave izbjeglički kampovi u zemljama koje se graniče sa Libijom u sjevernoj Africi, iz koje uglavnom isplovljavaju brodovi sa migrantima, kao i da se preduzme vojna intervencija protiv krijumčara.
"Znamo gdje krijumčari drže svoje brodove, gdje se okupljaju. Planovi za vojnu intervenciju su tu", rekla je italijanska ministarka odbrane Roberta Pinoti za televiziju Skaj TG24.
Ona je govorila dan pred vanredni sastanak šefova država i vlada EU u Briselu, sazvan poslije brodoloma prošlog vikenda kod obala Libije u kojem se, kako se vjeruje, utopilo više od 800 migranata.
Ako se potvrdi, to će biti najveći broj migranata koji su izgubili život u samo jednom brodolomu na Mediteranu.
Pinoti je rekla da se oprezno nada da će na sjutrašnjem samitu EU, sazvanom na zahtjev Italije, biti preduzeti opipljivi koraci kada se radi o rješavanju krize migranata.
Stotine migranata stižu na italijanske obale, pošto budu spaseni na moru kada njihovi stari i pretrpani brodovi zapadnu u probleme.
"Mislimo da je ovo trenutak u kojem Evropa treba da odluči da sprovede međunarodnu policijsku operaciju, koja će stati na put ovoj bandi kriminalaca", rekla je Pinoti.
Italija je od početka 2014. spasla živote oko 200.000 migranata na moru, ali njena "plemenita, velikodušna reakcija nije dovoljna", rekao je italijanski premijer Mateo Renci u obraćanju poslanicima.
"Tražimo od Evrope da bude Evropa, i to ne samo kada dođe vrijeme da se priprema budžet", rekao je Renci.
On je dodao da bi sveobuhvatna, dugoročna strategija EU, sa obuhvatnijim morskim patrolama i većim prisustvom u južnoj Libiji, pomogla u borbi protiv "vodiča robova 21. vijeka".
Pinoti je ukazala da je Italija spremna da učestvuje u svakoj vojnoj intervenciji ako to od nje bude traženo, ukoliko ta intervencija bude međunarodna misija, sa mandatom UN.
Ona je dodala da najezda migranata neće prestati, navodeći da je "90 odsto njih iz Nigerije, Etiopije, Somalije, iz mjesta gdje strahuju da će umrijeti".
"Ne možemo da ih spriječimo da napuštaju svoje domovine", navela je Pinoti.
I Renci i Pinoti su nagovijestili da bi zahtjevi za azil mogli da budu obrađivani u izbjegličkim kampovima u afričkim zemljama blizu Libije, što bi moglo da uključuje Tunis, Niger i Sudan.
Pinoti je dodala da bi tada bilo na svim zemljama EU da uzmu učešće u davanju migrantima statusa izbjeglice ili azila.
Ona je pozvala na podjelu odgovornosti, jer, kako je istakla, "ne mogu svi migranti da dođu u Italiju".
Pošto je Italija prva zemlja EU na koju migranti spuste nogu, oni ostaju u prihvatnim centrima, ponekad i godinama, dok se rješavaju njihovi zahtjevi za azil.
Migrantima kojima azil bude odbijen bivaju izdavani nalozi za protjerivanje, ali mnogi pobjegnu prije njihovog sprovođenja i upute se u sjevernu Evropu, da bi se sreli s rođacima.
( Beta )