Razglednica sa dva lica ili poruka odraslima: Čuvajte prirodu za mlađe!
Osim poruka koje se provlače kroz film i u kojima gledaocu poručuju kako (ne) bi trebalo da odlažu otpad, kako bi umjesto da bace smeće gdje stignu, trebalo da učine koji korak više i smeće odnesu do kontejnera ili do kante za smeće, David kaže da bi trebalo i da više vozimo bicikla umjesto automobila – što je više moguće
Recite NE zagađivanju naše planete, poručuju mladi autori, David Bojanić, Matija Bulatović, Jovan Mugoša i Petar Vukčević, učenici sedmog razreda Osnovne škole “Vlado Milić” iz Podgorice, u kratkom ekološkom filmu “Razglednica sa dva lica”, koji je, kako kažu za blog Ćemovsko polje, i prvi takav njihov rad.
Film počinje optimistično – nakon Google pretrage za pojam “Montenegro beauty”, dječak uživa fotografijama najljepših crnogorskih pejzaža.
Iako mlad, i on sam ne vjeruje u tu sliku… Tada nas autori suočavaju sa realnošću, prikazujući nam samo ono čemu smo sami doprinijeli i pokazujući nam kako bi zapravo sve moglo da izgleda, kada nesavjesni građani ne bi bacali smeće gdje stignu, navodi se u tekstu na stranici Ćemovsko.me.
“Bolje da napravimo desetak koraka više do kante ili kontejnera, nego da smeće bacimo na travu, u rijeku ili na plažu”, poručuje David Bojanić, jedan od autora filma “Razglednica sa dva lica”.
Materijal za film je sniman uglavnom u podgoričkom naselju Donja Gorica, u blizini škole koju pohađaju mladi autori, te na obali rijeke Sitnice koja je, kaže David, posebno ugrožena nemarnim odnosom prema prirodi.
Osim poruka koje se provlače kroz film i u kojima gledaocu poručuju kako (ne) bi trebalo da odlažu otpad, kako bi umjesto da bace smeće gdje stignu, trebalo da učine koji korak više i smeće odnesu do kontejnera ili do kante za smeće, David za stranicu Ćemovsko.me kaže da bi trebalo i da više vozimo bicikla umjesto automobila – što je više moguće.
“Mi smo, na primjer, cijeli film snimili vozeći se biciklima sa jedne lokacije na drugu. Naša škola je relativno blizu naših kuća, ali većinu nas voze roditelji, jer je mnogo smeća, loši su putevi, nema pješačke staze i mnoga djeca moraju ići magistralom. Mislim da je mnogo toga što rade naši građani, a nije primjereno 21. vijeku. I upravo zato djeca bi trebala, uz pomoć savremene tehnologije i društvenih mreža koje koriste, da upozore odrasle na to da priroda koju zagađuju svakodnevno nije njihovo vlasništvo već da time ugrožavaju ono što mi treba da naslijedimo i ostavimo narednim generacijama”.
A prvi korak koji bi trebalo da napravimo, poručuju autori filma, je korak nazad i povratak prirodi.
A o postupku snimanja i montaži, David je rekao da ga drugovi često pitaju kako je naučio osnove montaže, a on kaže da je "Google i njihov prijatelj i da se pretražujući internet svašta korisno može naći".
"Svi mi volimo igrice i društvene mreže, ali treba odvojiti vremena i za učenje korisnih stvari na netu“, kazao je David za stranicu Ćemovsko.me.
( Vijesti online )