Pozitivna CG predala predlog izmjene Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti
Poslanica Pozitivne Azra Jasavić kazala je ranije agenciji MINA da se isplata alimentacije, i pored sudskih presuda, u praksi pojavljuje kao veliki problem, zbog čega materijalno obezbjeđenje u takvim slučajevima mora pružiti država
Pozitivna Crna Gora predala je u skupštinsku proceduru predloge izmjena Krivičnog zakonika i Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, čiji je cilj zaštita djece za koju roditelji, i pored zakonske obaveze, izbjegavaju plaćanje alimentacije.
Poslanica Pozitivne Azra Jasavić kazala je ranije agenciji MINA da se isplata alimentacije, i pored sudskih presuda, u praksi pojavljuje kao veliki problem, zbog čega materijalno obezbjeđenje u takvim slučajevima mora pružiti država.
“Cilj predloženih izmjena je da roditelji koji izbjegavaju plaćanje alimentacije za svoju djecu, iako su sudskom presudom obavezani na to, obavljaju društveno koristan rad i na taj način, osim što su kažnjeni za kršenje zakona, nadoknađuju državi sredstva koja bi ona obezbjeđivala za materijalno obezbjeđenje njihove djece“, pojasnila je Jasavić.
Prema njenim riječima, dosadašnja praksa primjene Krivičnog zakonika, koji je predvidio krivično djelo nedavanje alimentacije, pokazala se nedostatnom, jer djeca, i pored predviđene odredbe, nijesu dobijala izdržavanje koje im je dodijeljeno sudskom odlukom.
Jasavić je kazala da ni Zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti ne pruža dovoljno garancije za materijalno obezbjeđenje samohranim roditeljima.
„Promjene ovih zakona će imati cilj da se novčana kazna za roditelja koji ne daje izdržavanje zamijeni kaznom obaveznog rada u javnom interesu, kojim bi bilo uvećano društveno bogatstvo, pri čemu bi država samohranim roditeljima omogućila, pod olakšanim uslovima, materijalno obezbjeđenje u visini od 30 odsto od prosječne neto zarade ostvarene u protekloj godini za jedno dijete, i 50 odsto za dvoje i više djece“, precizirala je ona.
Krivičnim zakonikom se, kako je navela, pooštravaju krivične sankcije, zatvorske kazne za nedavanje izdržavanja, i rad u javnom interesu za krivično djelo nedavanja izdržavanja postaje obavezan.
„Materijalno obezbeđenje ostvaruju se u vremenu kada se alimentacija ne isplaćuje, a samohrani roditelj, odnosno roditelj koji vrši produženo roditeljsko pravo, dužan je da obavijesti organ starateljstva o svakoj narednoj uplati alimentacije u roku od 30 dana od izvršene uplate alimentacije“, kazala je Jasavić.
Predloženim izmjenama je predviđeno da, ukoliko samohrani roditelj, odnosno roditelj koji vrši produženo roditeljsko pravo, ne obavijesti organ starateljstva o svakoj uplati alimentacije, gubi pravo na materijalno obezbjeđenje u periodu od naredne dvije godine.
„Na ovaj način se želi izbjeći mogućnost zloupotrebe materijalnog obezbjeđenja“, pojasnila je Jasavić.
Ona je kazala da su za sprovođenje Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti potrebna posebna sredstva, koja ovogodišnjim Budžetom nijesu predviđena.
„Ta sredstva bi se uvrstila u budžet za narednu godinu, zato je i predviđena primjena zakona od 1. januara“, rekla je Jasavić.
Predsjednik Odbora za rad, zdravstvo i socijalno staranje, Zoran Jelić, kazao je ranije da je inicijativa koju je najavila Pozitivna zanimljiva, i da će je to skupštinsko tijelo razmotriti sa posebnom pažnjom.
„Pošto je pojava neplaćanja alimentacije uzela maha, i veliki dio neodgovornih očeva izbjegava tu zakonsku obavezu, potrebno je, možda, i prihvatiti taj predlog zakonskog akta gdje bismo te kazne, koje su sada propisane, podigli na veći nivo“, kazao je Jelić.
I poslanica Socijaldemokratske partije, Draginja Vuksanović, kazala je da treba razmisliti o inicijativi koju je najavila Pozitivna, i da država treba da nađe mehanizam kako da zaštiti djecu čiji roditelji ne plaćaju alimentaciju.
“Treba razmisliti o pooštravanju sankcije za to krivično djelo, za koje je predviđena čak i kazna zatvora. Podržavam i predlog za uvođenje kazne rad u javnom interesu, jer je to ono na čemu insistira Evropska unija, ne samo za ovo krivično djelo, nego i za druge“, kazala je Vuksanović.
Iz Udruženja samohranih roditelja Crne Gore ocijenili su da su rješenja koja predlaže Pozitivna svakako dobra zamisao, ali da ta inicijativa ima smisla jedino ako se realizuje u cjelini, uz podršku institucija sistema.
( Mina )